Linklaters i Dentons w inwestycji brytyjskiego funduszu w jedenaście biurowców

589
Malta Office Park w Poznaniu (www.urbanity.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Linklaters doradzała brytyjskiej firmie inwestycyjnej Henderson Park przy transakcji przejęcia 70 proc. udziałów w portfelu 11 budynków biurowych od firmy real estate EPP, której doradzała kancelaria Dentons.

O sfinalizowaniu transakcji poinformowano 25 czerwca 2019 r. Henderson Park, firma private equity inwestująca w nieruchomości na rynku europejskim, ogłosiła przejęcie 70 proc. udziałów w należących do firmy EPP niedawno postawionych 11 budynkach biurowych o powierzchni 105 tys. mkw. w Krakowie, Poznaniu i Łodzi. Henderson Park i EPP utworzyły joint venture, w którym EPP objęło 30 proc. udziałów i będzie nadal zarządzać tymi nieruchomościami we współpracy z zespołem asset management Henderson Park.

O3 Business Campus w Krakowie (www.urbanity.pl)

Są to: należące do kompleksu O3 Business Campus w Krakowie trzy 11-piętrowe budynki o zsumowanej powierzchni 55,8 tys. mkw., sześć wolnostojących pięcio- i sześciopiętrowych budynków należących do zespołu Malta Office Park w Poznaniu, o łącznej powierzchni 29 tys. mkw., oraz dwa 10-piętrowe budynki Symetris Business Park w Łodzi liczące w sumie 19,3 tys. mkw. Biura wynajęły w nich firmy takie jak McKinsey, Philips, Nordea Bank, Grant Thornton.

Według portalu internetowego „Eeurobuild CEE” za 70 proc. udziałów w spółce joint venture Henderson Park zapłaciła EPP 60 mln euro w gotówce. Wartość księgowa biurowców na koniec 2018 r. wynosiła 185 mln euro.

Transakcja pozwala Henderson Park uzyskać strategiczną pozycję na polskim rynku nieruchomości po atrakcyjnej cenie wejścia i nawiązać współpracę z doświadczonym lokalnym partnerem. EPP natomiast dzięki transakcji zmniejsza zaangażowanie na rynku biurowym, a zwiększa na rynku nieruchomości handlowych.

Symetris Business Park w Łodzi (www.urbanity.pl)

EPP (do niedawna Echo Polska Properties) to holenderska spółka od 2016 r. inwestująca w sektorze nieruchomości handlowych w Polsce. Działa według formuły REIT. Powstała na podstawie umowy zawartej przez firmę dewelopersko-budowlaną Echo Investment i południowoafrykański fundusz Redefine Properties, głównego udziałowca, który ma połowę jej kapitału. Spółka jest notowana na giełdach w Luksemburgu i Johannesburgu. Jest największym w Polsce właścicielem centrów handlowych pod względem powierzchni najmu; jej portfel obejmuje 20 takich obiektów.

Henderson Park to brytyjska firma private equity zarządzająca nieruchomościami, która zainwestowała 5 mld dolarów w najważniejszych miastach w Europie. Utworzyli ją w maju 2016 r. angielski menedżer inwestycyjny  Nick Weber i amerykański fundusz Trident VI.

– Ta transakcja to dla nas okazja do wejścia na polski rynek, na którym widzimy duży potencjał i atrakcyjne warunki do rozpoczęcia działalności. Przeprowadzenie jej wspólnie ze spółką notowaną na giełdzie dobrze wpisuje się w naszą strategię poszukiwania unikalnych i innowacyjnych metod dostępu do inwestycji na rynkach nieruchomości dla naszych klientów – oświadczył Nick Weber, współzałożyciel Henderson Park.

–  A nam ta transakcja pozwoli skupić się na strategicznych celach biznesowych, czyli na rozwoju naszego portfela nieruchomości handlowych na jednym z najbardziej dynamicznych rynków w Europie – stwierdził Hadley Dean, prezes EPP.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że doradcą prawnym Henderson Park była kancelaria Linklaters, a kancelaria Dentons doradzała EPP.

Kancelaria Linklaters podała na swojej stronie internetowej, że jej zespołem prawników obsługujących kierował counsel Michał Mieciński, a byli w nim senior associate Zuzanna Lipska, associates Żaneta Rogoń i Patrycja Czarnecka z praktyki real estate. Managing associate Christopher Quinn z praktyki korporacyjnej warszawskiego biura doradzał przy utworzeniu joint venture. Prawnicy z biura w Amsterdamie doradzali natomiast w kwestiach prawa holenderskiego.

Kancelaria Dentons podała na swojej stronie internetowej, że jej zespołem prawników obsługujących kierował partner Bartłomiej Kordeczka, a były w nim starsze prawniczki Martyna Racz-Suchocka, Hanna Żarska i prawniczka Joanna Fidecka. Partner z biura w Amsterdamie (Dentons Boekel) doradzał przy transakcyjnych aspektach prawa holenderskiego.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl