K&L Gates za 15 mln zł sprzedaje swoje biuro w Polsce

4172

Globalna sieć prawnicza K&L Gates jednak wycofuje się z Polski. Poinformowała o tym w komunikacie przekazanym mediom 2 maja 2019 r. W tym samym dniu wywodząca się z Wielkiej Brytanii i notowana od dwóch miesięcy na londyńskiej giełdzie firma prawnicza DWF podała, że kupuje od niej biuro w Warszawie, a konkretnie spółkę komandytową K&L Gates Jamka, za 3 mln funtów (15 mln zł). Ta kwota to szacowana wartość aktywów netto (estimated net asset value) przejmowanej spółki. Wraz z majątkiem do DWF przechodzi zespół liczący 87 pracowników. Deal ma zostać zamknięty do końca maja.

Nie ziściły się zatem przewidywania „Rynku Prawniczego”, który napisał, iż zmiana od 1 marca 2019 r. partnera zarządzającego w warszawskim biurze K&L Gates (Michał Pawłowski zastąpił Macieja Jamkę) oznacza, że amerykańska centrala tej firmy zdecydowała nie wycofywać się z Polski, choć wcześniej powzięła wątpliwości co do sensu dalszego utrzymywania biura w Warszawie, zwłaszcza w obliczu strat finansowych, jakie ono ostatnio przynosiło. Jednak ostatecznie zdecydowała o ewakuacji.

Kancelaria K&L Gates przesłała „Rynkowi Prawniczemu” oświadczenie w związku z opuszczeniem Polski i odebraniem swojej marki zespołowi swoich dawnych prawników. Publikujemy je w całości:

„Po starannej i dogłębnej ocenie potrzeb naszych klientów na tle trendów gospodarczych i powiązanych z gospodarką, a także istniejących i przyszłych możliwości i czynników rynkowych oraz znakomitej alternatywnej oferty naszej firmy, przede wszystkim w Europie, ale i na świecie, zdaniem K&L Gates, w jej najlepszym interesie było oddzielenie się od praktyki biura warszawskiego. Prawnicy w Warszawie szykują się obecnie do połączenia z inną firmą i wspólnie pracujemy nad zakończeniem naszej współpracy w sposób korzystny dla wszystkich stron. Życzymy polskim prawnikom powodzenia w nowej strukturze.”

Natomiast DWF ogłosiła 2 maja 2019 r., że osiągnęła z K&L Gates porozumienie w sprawie nabycia biznesu usług prawnych K&L Gates Jamka, oraz że skutkiem tego przejęcia będzie otwarcie biura DWF w Polsce, z 11 partnerami, 45 prawnikami i 31 pracownikami pomocniczymi.

Z kolei biuro warszawskie K&L Gates poinformowało 5 maja 2019 r. „Rynek Prawniczy”, iż „do czasu zamknięcia transakcji nie są planowane żadne zmiany i kancelaria K&L Gates Jamka kontynuuje działalność jako firma prawnicza współpracująca z K&L Gates LLP. Po zakończeniu transakcji K&L Gates Jamka stanie się formalnie zintegrowanym biurem DWF w Polsce, ale lokalny podmiot prawny (spółka komandytowa) oraz skład osobowy pozostanie ten sam, co wraz z innymi czynnikami zapewni niezakłóconą kontynuację aktywnych projektów i inicjatyw klienckich, niezależnie od ich charakteru”.

Firma DWF oświadczyła ponadto w swoim komunikacie, iż ta pierwsza jej akwizycja od czasu giełdowego debiutu na londyńskiej giełdzie w marcu 2019 r. „jest dowodem realizacji przez nią strategii dostarczania kompleksowych, zarządzanych oraz powiązanych usług w skali globalnej, przy jednoczesnym przyciąganiu i utrzymywaniu najlepszych talentów, inwestowaniu w technologię i przeprowadzaniu ukierunkowanych fuzji i przejęć”.

DWF ujawniła szczegóły akwizycji, ponieważ jako spółka giełdowa ma obowiązek raportować publicznie o znaczących transakcjach. Dzięki temu opinia publiczna chyba po raz pierwszy dowiaduje się, jak są wyceniane na rynku kancelarie prawnicze (ich majątek) przy przejęciach. Jak czytamy dalej w komunikacie DWF, firma ta oczekuje, iż jej nowe polskie biuro w pierwszym roku działalności osiągnie przychody w wysokości circa 7 mln funtów (konkretnie w roku obrotowym, który zakończy się 30 kwietnia 2020 r.). To ok. 35 mln zł i kwota wydaje się realistyczna, zważywszy, że w 2017 r. tenże zespół wygenerował 39,5 mln zł przychodu, a w poprzednich latach jego obroty oscylowały pomiędzy 30 a 40 mln zł.

– Czekamy na przyjęcie Michała Pawłowskiego oraz jego koleżanek i kolegów do DWF. Ten krok wzmocni nasze możliwości m.in. w globalnych sektorach finansów i nieruchomości oraz zapewni rozwój usług w branżach technologii i energii, w których obie firmy posiadają silną pozycję rynkową. Realizuje także ekspansję międzynarodową zapowiadaną w naszym prospekcie emisyjnym. Polska ma silną i dynamiczną gospodarkę i jest ważną bramą do Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Obecność w tym regionie urzeczywistni naszą międzynarodową strategię, aby być tam, gdzie potrzebują nas klienci – oświadczył Andrew Leaitherland, partner zarządzający i dyrektor generalny DWF, cytowany w komunikacie prasowym tej firmy.

– Dołączenie do DWF daje nam możliwość kontynuowania naszych planów rozwoju na rynku usług prawnych w Polsce. Nasze wartości i kultura, a także silnie ukierunkowanie na podejście sektorowe stanowią platformę dla naszego przyszłego sukcesu. Wchodzimy w ten nowy etap z entuzjazmem i dobrą energią – stwierdził Michał Pawłowski, partner zarządzający K&L Gates Jamka, cytowany w komunikacie prasowym tej firmy – Mamy wszelkie atrybuty, w tym doskonały zespół zdolnych, zaangażowanych i pozytywnych ludzi, aby ten projekt okazał się sukcesem – zadeklarował.

Warszawski oddział DWF będzie siódmym jej biurem w Europie kontynentalnej, obok Brukseli, Paryża, Mediolanu i trzech w Niemczech. Po zakończeniu akwizycji firma będzie liczyła ponad 3,2 tys. osób w 28 biurach w Wielkiej Brytanii i na świecie, na czterech kontynentach.

Jak podaje Wikipedia, kancelaria DWF została założona w 1977 r. w Liverpoolu przez Jima Daviesa i Guy Wallisa, jako Davies Wallis, z czterema w wówczas biurami w północno-zachodniej Anglii. Dziś to międzynarodowa firma prawnicza z siedzibą w Manchesterze, która rozwijała się poprzez serię najpierw wewnątrzangielskich, następnie międzynarodowych przejęć i fuzji. Po drugiej z kolei, z kancelarią Foysters, zmieniła nazwę na Davies Wallis Foyster, która w 2007 r. została skrócona do DWF. W 2015 r. otworzyła pierwsze biuro zagraniczne w Dubaju. W 2017 r. firma otwierała biura w kontynentalnej Europie i w Australii, w następnych latach – w Azji i Ameryce Północnej. W marcu 2019 r. weszła na londyńską giełdę, a wartość jej pierwotnej oferty publicznej wyniosła 95 mln funtów.

Biuro światowej sieci prawniczej K&L Gates działa w Warszawie od marca 2010 r. Zasilił je wówczas w całości zespół prawników polskiego oddziału kancelarii Hogan & Hartson, którzy nie chcieli przystąpić do kancelarii Hogan Lovells utworzonej wtedy w wyniku globalnej fuzji firm prawniczych Hogan & Hartson oraz Lovells.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl