CMS w utworzeniu bankowego funduszu kapitałowego dla branży fintech

437

Kancelaria CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang poinformowała, iż doradzała mBankowi przy utworzeniu funduszu mAkcelerator inwestującego w nowoczesne technologie w dziedzinie informatyzacji finansów. Doradza także temu funduszowi w działalności.

W lutym 2017 r. mBank poinformował o uruchomieniu funduszu corporate venture capital o nazwie mAkcelerator, który w ciągu czterech lat ma zainwestować 50 mln euro w firmy i przedsięwzięcia z branży fintech.

Jak oświadczył wówczas prezes mBanku Cezary Stypułkowski, celem przedsięwzięcia jest  umocnienie jego pozycji jako firmy przygotowanej na wyzwania cyfrowej gospodarki, potrafiącej odpowiadać na oczekiwania klientów „mobilnych”.

mAkcelerator będzie inwestował w tzw. startupy technologiczne, które mają w zanadrzu projekty nowoczesnych rozwiązań. Najpierw mają one pracować z mBankiem, testując je na jego klientach, by potem ze wsparciem funduszu zaoferować swoje sprawdzone pomysły na świecie.

We wrześniu 2017 r. fundusz zainwestował w pierwszą spółkę, która pracuje nad tzw. pasywną biometrią behawioralną. To rozwiązanie informatyczne, które gromadzi dane o kilkudziesięciu parametrach pozyskiwanych od osób podczas korzystania przez nich z komputera, a w przyszłości także ze smartfona. Na ich podstawie tworzy wzorzec zachowań, dzięki któremu można potwierdzić tożsamość osoby używającej klawiatury, myszki czy ekranu dotykowego. We współpracy z mAkceleratorem to rozwiązanie ma być wdrożone w mBanku. W praktyce może służyć np. do autoryzacji czy weryfikacji logowania klientów banku do jego serwisu internetowego.

mBankowi przy strukturyzowaniu i zakładaniu funduszu doradzała kancelaria CMS, której prawnicy świadczą także bieżącą obsługę mAkceleratora  przy inwestowaniu. Są to counsels Łukasz  Dynysiuk (kierownik zespołu) i Błażej Zagórski, starsi prawnicy Rafał Kluziak, Grzegorz Pączek oraz Piotr Nowicki z departamentu transakcji i prawa spółek.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl