Dwie kancelarie w przejęciu automatyki kolejowej przez Litwinów

1246
(www.kza.krakow.pl)

Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak doradzała litewskiej firmie Fima przy nabyciu kontrolnego pakietu akcji Krakowskich Zakładów Automatyki od menedżerów spółki, którym doradzała kancelaria Domański Zakrzewski Palinka.

Litewskie przedsiębiorstwo Fima, kontrolowane od 2008 r. przez amerykański fundusz inwestycyjny MVC Capital Inc., wstąpiło na rynek infrastruktury kolejowej w Polsce nabywając 11 kwietnia 2017 r. pakiet 68 proc. akcji spółki Krakowskie Zakłady Automatyki. Kwoty transakcji nie podano.

Krakowskie Zakłady Automatyki (dawniej Kolejowe Zakłady Automatyki) to firma z branży infrastruktury i automatyki kolejowej. Zatrudnia ok. 200 osób. Świadczy usługi realizacji projektów, związanych z infrastrukturą kolejową, modernizacją linii oraz montażem stacyjnych i liniowych automatycznych urządzeń zdalnego sterowania ruchem.

Fima z siedzibą w Wilnie działa od 25 lat. Przedsiębiorstwo założyli fizycy i matematycy z Litewskiego Instytutu Fizyki Półprzewodników. Dziś w spółkach na Litwie, Łotwie, Białorusi i w Polsce  zatrudnia 500 osób. Oferuje usługi i rozwiązania inżynieryjne m.in. w dziedzinach telekomunikacji, transportu samochodowego i kolejowego. Specjalizuje się w systemach sterowania ruchem, bezpieczeństwa, zasilania, informacji pasażerów oraz ogrzewania rozjazdów kolejowych.

Wdrożyliśmy wiele projektów modernizacji infrastruktury kolejowej na Litwie, na obecną chwilę możliwości wykorzystania kompetencji i potencjału na tym rynku są ograniczone. Polska jest jednym z największych rynków infrastruktury kolejowej w Europie. W bieżącej unijnej perspektywie finansowej zaplanowano tam inwestycje o wartości ok. 16 mld euro, zaś KZA posiadają doskonałą pozycję w interesującym nas segmencie – wyjaśnił racje transakcji Gintaras Juknevičius, dyrektor generalny Fimy.

Na rynku automatyki kolejowej w Polsce w najbliższych latach zaplanowane są inwestycje o wartości prawie 1,5 mld euro. Transakcja wzmocni nasze możliwości biznesowe, poszerzy nasz portfel rozwiązań, pozwoli na skuteczniejsze wykorzystanie zatrudnionych specjalistów oraz zmniejszy koszty związane z zarządzaniem – stwierdził Edward Jacek Kwarciak, dyrektor generalny KZA.

Litewską firmę  przy przejęciu kontroli nad Krakowskim Zakładami Automatyki od kluczowych menedżerów spółki obsługiwała kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Jak poinformowała kancelaria, jej prawnicy doradzali we wszystkich aspektach transakcji, w tym w negocjacjach umów sprzedaży akcji, badaniu due diligence spółki, w kwestiach  prawa pracy i prawa konkurencji. W zespole kierowanym przez partnera Tomasza Kańskiego byli senior associate Andrzej Motyka, associates Karol Skibniewski, Jan Pierzgalski. W sprawach antymonopolowych doradzał Krzysztof Kanton, partner odpowiedzialny za praktykę prawa konkurencji, a w pracowniczych Roch Pałubicki, partner odpowiedzialny za praktykę prawa pracy i associate Filip Sodulski.

Akcjonariusze KZA skorzystali w transakcji z doradztwa kancelarii Domański Zakrzewski Palinka – dowiedział się „Rynek Prawniczy”.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl