Zespół prawników kancelarii DJBW wchodzi do niemieckiej sieci Noerr

4703
(www.google.pl/maps)

Europejska firma prawnicza Noerr wywodząca się Niemiec ogłosiła 24 listopada 2016 r., że przyjmuje do swego warszawskiego biura zespół jedenastu prawników kancelarii DJBW Daniłowicz Jurcewicz Biedecki i Wspólnicy.

Od 1 stycznia 2017 r. nazwa DJBW zniknie z rynku – połączone zespoły obu dotychczasowych firm mają działać pod nazwą Noerr Biedecki. Wspólnikiem zarządzającym zostanie Radosław Biedecki, dotychczasowy wspólnik DJBW. Zastąpi Jörga K. Menzera, który kierował oddziałem warszawskim Noerr jako szef całej siatki biur w regionie środkowoeuropejskim (Bratysława, Bukareszt, Budapeszt, Praga, Warszawa). Witold Daniłowicz, dotychczasowy wspólnik zarządzający DJBW, obejmie w nowej strukturze warszawskiego biura Noerr stanowisko senior partner. Wspólnik DJBW Ludomir Biedecki zostanie co-head działu corporate M&A i private equity, natomiast wspólnik DJBW Witold Jurcewicz dołącza jako of counsel do praktyki sporów sądowych i arbitrażu.

– Dołączenie zespołu wybitnych prawników zwiększa nasze możliwości działania w Polsce, która jest jednym z naszych podstawowych rynków w regionie. Będziemy opierać się na mocnych punktach Noerr i dążyć do poszerzenia oferty usług dla naszych międzynarodowych klientów. Jednocześnie konkurentom na rynku wysyłamy silny sygnał o naszych ambicjach w przyszłości. Widzimy dalsze możliwości rozwoju w Polsce i staramy się o większy udział w rynku – oświadczył Jörg Menzer.

– Łącząc się z Noerr kontynuujemy naszą strategię rozwoju i liczymy na to, że nasze doświadczenie na polskim rynku połączone z międzynarodowym doświadczeniem Noerr, poprawią naszą pozycję konkurencyjną – skomentował Witold Daniłowicz.

Noerr to europejska firma prawnicza wywodząca się z Niemiec, gdzie została założona w 1950 r. Jej główna siedziba mieści się w Monachium. Obecnie ma 15 biur w Niemczech, Europie Środkowo-Wschodniej, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych. Zatrudnia 480 prawników, doradców podatkowych i biznesowych oraz biegłych rewidentów. Według Wikipedii  jest drugą niezależną firmą prawniczą w Niemczech pod względem przychodów.

W Polsce działa od 1990 r. Pracowała m.in. przy obsłudze inwestycji takich niemieckich firm jak Daimler i Deutsche Telekom.

Połączenie zespołów dwóch kancelarii to wypadek rzadki na polskim rynku. Jednym z takich było utworzenie z początkiem 2014 r. kancelarii DJBW, która powstała z fuzji dwóch firm Daniłowicz Jurcewicz i Wspólnicy Biedecki Biedecki i Partnerzy. Zamiarem stron było wówczas  „stworzyć średniej wielkości polską kancelarię o profilu głównie transakcyjnym”.

Kancelarię Daniłowicz Jurcewicz i Wspólnicy utworzyli na jesieni 2012 r. dwaj byli partnerzy firmy prawniczej White & Case, jej współzałożyciele, którzy z niej odeszli.

Kancelaria Biedecki natomiast, założona przez braci Ludomira i Radosława, była niezależną polska firmą prawniczą, istniejącą wtedy od ośmiu lat, ale już znaną na rynku, odnotowywaną w międzynarodowych rankingach i obsługującą  znaczące transakcje, także międzynarodowe.

W tegorocznym rankingu „Rzeczpospolitej” według liczby prawników DJBW zajęła 172. miejsce, natomiast warszawskie biuro Noerr w 2015 r. zajmowało 103. pozycję.

Niedawno inna polska firma prawnicza połączyła swoje siły z międzynarodową siecią. W październiku 2016 r. krakowska kancelaria Łatała i Wspólnicy przystąpiła, jako firma stowarzyszona, do grupy doradczej BDO. Działa teraz jako BDO Legal.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl