Kochański Zięba i Partnerzy w warszawskiej transakcji gruntowo-projektowej

469
Skanska przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie stawia biurowiec Generation Park

Kancelaria Kochański Zięba i Partnerzy doradzała firmie deweloperskiej Skanska przy transakcji nabycia od firmy Boryszew nieruchomości w Warszawie oraz dotyczącej jej projektu inwestycyjnego.

Umowa weszła w życie 3 sierpnia 2016 r. Wartość transakcji wynosiła ok. 96 mln zł.

Grupa Boryszew sprzedała firmie Skanska prawo użytkowania wieczystego nieruchomości o powierzchni ponad 5,7 tys. mkw przy ul. Łuckiej 7/9 w Warszawie, w sercu biurowej dzielnicy Wola, wraz z projektem inwestycyjnym przeznaczonym do realizacji na tej działce (to spółka, która ma prawa autorskie do inwestycji oraz dotyczące jej decyzje i pozwolenia administracyjne).

Na gruncie kilka miesięcy temu stały budynki firmy Impexmetal, ale zostały zburzone pod planowaną budowę dwóch wysokościowców – biurowca i apartamentowca, tuż obok wieżowca Łucka City i kompleksu ArtNorblin. Grupa Boryszew szukała partnera do tej inwestycji, lecz ostatecznie zdecydowała o jej sprzedaży. Według informacji prasowych Skanska kupiła działkę z myślą o budowie budynków biurowych, ale na razie włączyła ją do swego banku ziemi.

Boryszew to spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wchodzące w skład grupy kapitałowej   przedsiębiorstwa zajmują się produkcją części samochodowych, materiałów chemicznych (m.in. płyn chłodniczy Borygo), tlenków metali, elementów metalowych. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Sochaczewie. Głównym akcjonariuszem spółki jest giełdowy inwestor Roman Karkosik.

Skanska to szwedzkie przedsiębiorstwo budowlane założone w 1887 r. w Malmö – dziś dewelopersko-budowlano-inwestycyjna grupa Skanska na całym świecie zatrudnia ponad 50 tys. pracowników.

Doradcą firmy Skanska była kancelaria Kochański Zięba i Partnerzy – transakcję z grupą Boryszew obsługiwali: partner współzarządzający Rafał Zięba, Kamil Osiński (partner z praktyki prawa nieruchomości), Paweł Cholewiński (partner z praktyki prawa fuzji i przejęć i Andrzej Zając (starszy prawnik z praktyki prawa nieruchomości).

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl