Clifford Chance i Baker & McKenzie w kredycie dla elektrowni wiatrowej

1040
Druga faza farmy wiatrowej Banie (www.energix-group.com)

Kancelaria Clifford Chance doradzała konsorcjum banków przy kredytowaniu farmy wiatrowej Banie należącej do spółki Wiatromill z izraelskiej grupy Energix, wyspecjalizowanej w energetyce odnawialnej, której doradcą była kancelaria Baker & McKenzie.

Kredyty w łącznej wysokości 552 mln zł są przeznaczone na sfinansowanie budowy wiatrowej Banie (miejscowość w województwie zachodniopomorskim). Udzieliło ich konsorcjum Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Alior Banku i Banku Ochrony Środowiska.

Inwestorem jest Wiatromill, spółka zależna wywodzącej się z Izraela firmy Energix Renewable Energies.

Finansowanie, podobnie jak inwestycja, podzielone było na fazy. Pierwsza część farmy wiatrowej Banie została zakończona w grudniu 2015 r. po pięciu miesiącach od rozpoczęcia prac. Obejmuje 25 turbin wiatrowych o mocy 50 megawatów. W 2016 r. rozpoczęła się realizacja drugiego etapu projektu. Zostanie wybudowanych kolejnych 28 turbin o łącznej mocy 56 MW wraz z niezbędną infrastrukturą. Trzeci etap (84 MW) planowany jest na przełom 2016 i 2017 r.

– Włączenie drugiej fazy farmy wiatrowej Banie do sieci będzie ważnym krokiem naprzód dla bilansu energetycznego Polski. Pozwoli to krajowi poczynić postępy w redukcji emisji dwutlenku węgla i osiągnięciu celów w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych – oświadczył Grzegorz Zieliński, dyrektor EBOiR dla Polski i krajów bałtyckich.

– Energix jest zaszczycona i dumna z podpisania jednej z największych transakcji finansowania energetyki odnawialnej w Polsce przez renomowanych kredytodawców z najwyższej półki. Konsorcjum trzech banków w ostatnich kilku miesiącach wykazało prawdziwe zaangażowanie w sfinansowanie pierwszych dwóch faz projektu. Pierwsza faza jest ukończona i osiągnęła pełną sprawność, a kredyty pozwolą firmie Energix zakończyć drugą do końca czerwca 2016 – stwierdził Asa Levinger, prezes firmy Energix.

Clifford Chance doradzała bankom w zakresie prawa polskiego, angielskiego oraz luksemburskiego. Jak informuje kancelaria, transakcja miała skomplikowaną strukturę ze względu na dużą liczbę ryzyk projektowych oraz wielość systemów prawnych, które miały wpływ na jej dokumentację. Zespół obsługujący składał się z prawników departamentu bankowości i finansów oraz grupy energetyki i ochrony środowiska biura warszawskiego, wyspecjalizowanych w finansowaniu projektów w sektorze energetyki odnawialnej.

Kierował nim Rafał Zakrzewski, counsel kierujący praktyką prawa angielskiego w warszawskim biurze Clifford Chance. W zespole pracowali Dominik Kępiński (senior associate) i Joanna Kuc (associate) z departamentu bankowości i finansów oraz Paweł Puacz (counsel, szef praktyki) i Joanna Pominkiewicz (associate) z grupy energetyki i ochrony środowiska. W zakresie prawa luksemburskiego doradzali prawnicy z biura w Luksemburgu.

Grupie Energix doradzało warszawskie biuro Baker& Mc Kenzie – partner Ireneusz Stolarski i senior associate Tomasz Kaczmarek z grupy finansowej.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl