Przedstawiamy 34 najlepszych polskich prawników (29) i prawniczki (5) zajmujących się obsługą biznesu. Top of the top to nazwiska, które znalazły się na szczytach tegorocznego rankingu Chambers Global dla Polski.
Ostatnia, 26. edycja tego rankingu została opublikowana 13 lutego 2025 r. Obok kancelarii w zestawieniu the best of umieszczono również prawników w szerokim wyborze. W naszym omówieniu wymieniamy tych, których analitycy firmy Chambers & Partners zaliczyli do pierwszej z hierarchicznie numerowanych grup (bands ). Znaleźli się w niej ci uznawani za najlepszych z najlepszych – w dziewięciu specjalizacjach (dziedzinach prawa i praktyk oraz sektorach rynku). A także nadzwyczajnie wyróżnione postacie zaliczone przez autorów Chambers Global 2025 do specjalnych elitarnych grup: senior statespeople (co pozwoliliśmy sobie przetłumaczyć jako „starszyzna”; według nomenklatury firmy Chambers and Partners to „prawnicy, którzy nie praktykują już z taką samą intensywnością jak kiedyś, ale dzięki bliskim powiązaniom z głównymi klientami pozostają kluczowymi postaciami dla firmy”) oraz eminent practitioners („wybitni praktycy”, jak wyjaśnia firma Chambers and Partners to „wysoce wpływowi prawnicy w swojej specjalności, którzy ze względu na obowiązki związane z zarządzaniem lub relacjami z klientami są mniej aktywni w pracy doradczej, ale pozostają kluczowymi graczami w zespole”).
Tegoroczny ranking różni się nieco od tych z lat poprzednich. Wprowadzono zmiany w kategoriach. Na wzór zestawienia Chambers Europe pojawiła się nowa kategoria, utworzona z podzielonej ogólnej kategorii „Prawo korporacyjne/Fuzje i przejęcia”. Obejmuje tzw. mid market, czyli obsługę transakcji M&A pomiędzy przedsiębiorstwami średniej wielkości. Jednocześnie poprzednia ogólna kategoria „emenejowa” została przeznaczona dla prawników wyróżniających się w obsłudze znaczących (high-end ) transakcji. Poza tym poprzednią kategorię „Rozwiązywanie sporów” przekształcono w kategorię: „Procesy sądowe” (Litigation ), a poprzednią kategorię „Rozwiązywanie sporów: Arbitraż” podzielono na dwie, oddzielnie wyróżniające pełnomocników w sporach arbitrażowych oraz arbitrów w tego rodzaju postępowaniach.
Na osobne podkreślenie zasługują doskonałe osiągnięcia niektórych prawników w rankingu. Grzegorz Namiotkiewicz utrzymał, uzyskane rok wcześniej, dwie przynależności do grona starszyzny, w swoich koronnych specjalizacjach, czyli w bankowości i finansach oraz w dziedzinie obsługi transakcji na dłużnych papierach wartościowych.
Paweł Rymarz po raz czwarty z rzędu zdobył aż dwa tytuły wybitnego praktyka, w kategoriach „Rynki kapitałowe – inwestycje kapitałowe” i „Prawo korporacyjne/Fuzje i przejęcia”.
Bartosz Krużewski posiadł w tym roku aż trzy tytuły lidera (był wymieniony trzykrotnie w grupie 1. – band 1 ) w zakresie procesów sądowych i postępowań arbitrażowych oraz jako arbiter.
Maciej Jamka, Justyna Szpara i Cezary Wiśniewski zdobyli natomiast po dwa tytuły lidera (wymienieni dwa razy w grupie 1. – band 1 ) w dwóch kategoriach arbitrażowych.
W porównaniu z czołówką rankingu ubiegłorocznego, w ostatnim zestawieniu liderów należy ponadto odnotować awanse dwóch prawników na samych szczytach, czyli do starszyzny przyjęto: Krzysztofa Zakrzewskiego w zakresie obsługi transakcji fuzji i przejęć oraz Macieja Łaszczuka – jako arbitra. Marcin Studniarek dostał natomiast promocję na lidera obsługi transakcji na dłużnych papierach wartościowych.
Poniżej przedstawiamy całą trzydziestkę czwórkę (w poszczególnych grupach kolejność alfabetyczna, pogrubionym pismem awansujący albo nowi w zestawieniu)
Bankowość i finanse:
Senior Statespeople
- Grzegorz Namiotkiewicz (Clifford Chance)
Eminent Practitioner
- Arkadiusz Pędzich (A&O Shearman)
Band 1
- Tomasz Kawczyński (A&O Shearman)
- Andrzej Stosio (Clifford Chance)
W porównaniu z rokiem 2024 nie ma w rankingu Jarosława Millera, który był w kategorii Senior Statespeople, a w październiku 2024 r. opuścił kancelarię Linklaters.
Rynki kapitałowe – dłużne papiery wartościowe (debt):
Senior Statespeople
- Grzegorz Namiotkiewicz (Clifford Chance)
Band 1
- Piotr Lesiński (Bird & Bird)
- Marcin Studniarek (White & Case)
W porównaniu z rokiem 2024 Marcin Studniarek awansował do grupy 1. z grupy 2.
Rynki kapitałowe – inwestycje kapitałowe (equity):
Eminent Practitioner
- Paweł Rymarz (Rymarz Zdort Maruta)
Band 1
- Marcin Chyliński (Baker McKenzie)
- Rafał Kamiński (White & Case)
Bez zmian w porównaniu z latami 2023-2024.
Prawo korporacyjne/Fuzje i przejęcia (high-end capability ):
Senior Statespeople
- Lejb Fogelman (Greenberg Traurig)
- Stanisław Sołtysiński (Sołtysiński Kawecki & Szlęzak)
- Krzysztof Zakrzewski (Domański Zakrzewski Palinka)
Eminent Practitioner
- Paweł Rymarz (Rymarz Zdort Maruta)
Band 1
- Agnieszka Janicka (Clifford Chance)
- Paweł Zdort (Rymarz Zdort Maruta)
W porównaniu z rokiem 2024, jeśli chodzi o ówczesną kategorię „Prawo korporacyjne/Fuzje i przejęcia”, Krzysztof Zakrzewski awansował z grona Eminent Practitioners do grona Senior Statespeople.
Prawo korporacyjne/Fuzje i przejęcia (mid-market ):
Band 1
- Jacek Balicki (BCGL Balicki Czekański Gryglewski Lewczuk)
- Mirosław Fiałek (MFW Fiałek)
- Paweł Halwa (Schoenherr)
Nowa kategoria w 2025 roku.
Procesy sądowe (litigation ):
Eminent Practitioner
- Józef Palinka (Domański Zakrzewski Palinka)
Band 1
- Bartosz Krużewski (Clifford Chance)
W porównaniu z rokiem 2024, jeśli chodzi o ówczesną kategorię „Rozwiązywanie sporów”, nie ma w rankingu Andrzeja Kubasa (Kubas Kos Gałkowski), Dariusza Skuzy (Sołtysiński Kawecki & Szlęzak), Stanisława Sołtysińskiego (Sołtysiński Kawecki & Szlęzak), którzy byli w gronie Senior Statespeople.
Arbitraż (arbitration):
Band 1
- Bartosz Krużewski (Clifford Chance)
- Cezary Wiśniewski (Linklaters)
- Justyna Szpara (Łaszczuk i Wspólnicy)
- Piotr Machnikowski (Dentons)
- Maciej Jamka (DWF)
W porównaniu z rokiem 2024, jeśli chodzi o ówczesną kategorię „Rozwiązywanie sporów: Arbitraż”, Wojciech Popiołek, Andrzej Szlęzak, Andrzej Szumański i Tomasz Wardyński zostali uwzględnieni w tegorocznej kategorii „Arbitrzy”.
Arbitrzy (arbitrators ):
Senior Statespeople
- Wojciech Popiołek (ADP Popiołek Adwokaci & Doradcy)
- Andrzej Szlęzak (Sołtysiński Kawecki & Szlęzak)
- Andrzej Szumański (Uniwersytet Jagielloński)
- Tomasz Wardyński (Wardyński i Wspólnicy)
- Maciej Łaszczuk (Łaszczuk i Wspólnicy)
Band 1
- Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz (Gessel)
- Maciej Jamka (DWF)
- Michał Kocur (Kocur i Wspólnicy)
- Bartosz Krużewski (Clifford Chance)
- Justyna Szpara (Łaszczuk i Wspólnicy)
- Cezary Wiśniewski (Linklaters)
W porównaniu z rokiem 2024, jeśli chodzi o ówczesną kategorię „Rozwiązywanie sporów: Arbitraż”, do kategorii Senior Statespeople awansował z kategorii Eminent Practitioner Maciej Łaszczuk, a Piotr Machnikowski został uwzględniony w tegorocznej kategorii „Arbitraż”.
Własność intelektualna:
Senior Statespeople
- Włodzimierz Szoszuk (Wardyński i Wspólnicy)
Band 1
- Marcin Fijałkowski (Baker McKenzie)
- Anna Pompe (Wardyński i Wspólnicy)
- Krystyna Szczepanowska-Kozłowska (A&O Shearman)
Bez zmian w porównaniu z latami 2022-2024.
Na tak utworzonej liście pierwszorzędnych polskich prawniczek i prawników najczęściej wymieniani są specjaliści z kancelarii Clifford Chance – siedem razy, trzykrotnie pojawiają się nazwiska z kancelarii A&O Shearman (dawniej Allen & Overy), Łaszczuk i Wspólnicy, Rymarz Zdort Maruta oraz Wardyński i Wspólnicy. Po dwóch/dwoje reprezentantów mają natomiast Baker McKenzie, Domański Zakrzewski Palinka, DWF, Linklaters, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak oraz White & Case.
Chambers Global to znany przewodnik po rynkach usług prawnych ogłaszany co roku w formie klasyfikacji rankingowej. Tegoroczny zawiera analizę rynków usług prawnych w ponad 200 krajach i jurysdykcjach całego świata.
Tu omówienie zestawienia liderów według Chambers Global z 2024 r.
Tu omówienie zestawienia liderów według Chambers Global z 2023 r.
Tu omówienie zestawienia liderów według Chambers Global z 2022 r.
Tutaj omówienie zestawienia liderów według Chambers Global z 2021 r.
Tutaj omówienie zestawienia liderów według Chambers Global z 2020 r.
Tutaj omówienie zestawienia liderów według Chambers Global z 2019 r.
Tutaj omówienie zestawienia liderów według Chambers Global z 2018 r.
Tutaj omówienie zestawienia liderów według Chambers Global z 2017 r.
Ireneusz Walencik