Z energetycznego partnera w kancelarii na wiceministra przemysłu i rządowego pełnomocnika

599
(www.gov.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, Wojciech Wrochna, poprzednio partner w kancelarii Kochański & Partners, jest od 12 listopada 2024 r. sekretarzem stanu w Ministerstwie Przemysłu oraz pełnomocnikiem rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Na te stanowiska powołał go premier Donald Tusk. Wcześniej pełnomocnikiem był Maciej Bando, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, który utracił owe stanowiska po przeniesieniu biura pełnomocnika do Ministerstwa Przemysłu.

Minister przemysłu Marzena Czarnecka wyjaśniła 18 listopada 2024 r., podczas konferencji prasowej w Katowicach, że „wiceminister Wojciech Wrochna jest odpowiedzialny za szeroko rozumianą politykę, a więc nie tylko za inwestycje, w spółce Polska Energetyka Jądrowa, ale za funkcjonowanie energetyki jądrowej w Polsce. Dodatkowo ma kompetencje zarządcze w zakresie wykonywania praw z akcji w spółkach infrastruktury krytycznej, czyli w zakresie gazu, ropy, atomu i elektroenergetyki”.

– Energetyką zajmuję się od długiego czasu, pochodzę też ze Śląska. To będzie dla mnie fantastyczna okazja, by bywać tu częściej. Powrócić na Śląsk także zawodowo. A wyzwania w resorcie przemysłu są duże, najbliższe miesiące będą bardzo aktywne – stwierdził podczas konferencji prasowej wiceminister Wojciech Wrochna, cytowany w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej.

Wojciech Wrochna dotychczas był prawnikiem i partnerem w kancelarii Kochański & Partners, w której kierował grupą praktyk energetyka, infrastruktura i środowisko. Od niedawna do powołania na wiceministra był wiceprezesem firmy Orlen Synthos Green Energy, spółki joint venture firm Orlen i Synthos, utworzonej do rozwoju w Polsce małych reaktorów jądrowych, gdzie reprezentował Orlen.

Specjalizuje się w prawie energetycznym, prawie europejskim, prawie konkurencji, prawie pomocy publicznej oraz w obsłudze inwestycji i transakcji na rynkach regulowanych prawem. Doradzał firmom energetycznym przy projektach inwestycyjnych w zakresie wytwarzania energii, w tym ze źródeł odnawialnych, i energetyki jądrowej. Pracował przy takich projektach energetycznych jak elektrownia jądrowa, terminal LNG, gazociąg Baltic Pipe, Harmony Link – połączenie elektroenergetyczne Polska-Litwa.  Reprezentował rząd polski w postępowaniach przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących naruszenia zobowiązań wynikających z prawa unijnego oraz przed Komisją Europejską w sprawie notyfikacji projektów pomocy publicznej, w tym współfinansowanych z funduszy UE.

Wcześniej przez  osiem lat był prawnikiem kancelarii Kochański & Partners. Przedtem przez ponad 4,5 roku pracował jako prawnik w firmie PGE Polska Grupa Energetyczna. W   okresie 2016-2024 był przez osiem lat ekspertem od prawa unijnego w firmie Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Przez pięć lat był prawnikiem kancelarii Grynhoff, Woźny i Wspólnicy. Przez rok był doradcą ministra w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przez dwa lata – doradcą w Parlamencie Europejskim.

Jest absolwentem studiów prawniczych na Uniwersytecie Śląskim (2003).

Ireneusz Walencik