Domański Zakrzewski Palinka we współtworzeniu spółki kaucyjnej przez żywieckie wody

186
Zdjęcie: Julita/Pixabay

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Domański Zakrzewski Palinka doradzała firmie Żywiec Zdrój przy utworzeniu wraz z dziesięcioma innymi firmami napojowymi spółki akcyjnej Kaucja.pl, która ma być jednym z operatorów systemu kaucyjnego w Polsce.

Spółka Kaucja.pl – Krajowy System Kaucyjny została utworzona w listopadzie 2024 r. przez jedenaście firm produkujących napoje; akcjonariuszami są: Coca-Cola HBC Polska, Colian, Grupa Maspex, Nałęczów Zdrój, Nestle Polska, Oshee Polska, PepsiCo Polska, Red Bull, Van Pur, Zbyszko Company oraz Żywiec Zdrój.

– To pierwsze tego typu szerokie porozumienie branżowe, w którym konkurujące firmy jednoczą siły dla dobra środowiska – oświadczył Piotr Okurowski, prezes zarządu Kaucja.pl.

Głównym zadaniem spółki, która rozpoczyna działalność, będzie organizacja zwrotu opakowań po napojach objętych kaucją i ich recykling oraz rozliczanie pobieranej kaucji. Spółka chce współpracować w zakresie zbiórki butelek i puszek z sieciami handlowymi oraz mniejszymi sklepami. Do rozpoczęcia działalności konieczne jest uzyskanie zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego, które wydaje minister klimatu i środowiska. Obecnie mają je trzy podmioty: PolKa – Polska Kaucja, Krajowy System Kaucyjny Zwrotka oraz OK Operator Kaucyjny.

System kaucyjny to sposób zbiórki i recyklingu opakowań po napojach, który ma zmniejszyć ilość odpadów w środowisku, jednocześnie dostarczyć surowce wtórne do produkcji nowych opakowań. Będzie realizacją nałożonego na państwa członkowskie przez unijną dyrektywę SUP (Single-Use Plastics ) obowiązku zapewnienia selektywnej ich zbiórki do celów recyklingu. System kaucyjny będą finansowali producenci wprowadzający na rynek napoje w opakowaniach nim objętych – mają ponosić koszty związane m.in. ze zbiórką, odbieraniem i transportem opakowań, prowadzeniem ewidencji i rozliczaniem kaucji. Dodatkowo system będzie finansowany z niezwróconych kaucji oraz ze sprzedaży materiałów pochodzących z recyklingu. Ustawa dopuszcza funkcjonowanie na rynku kilku operatorów systemu kaucyjnego.

Rząd Polski przesunął planowaną datę wdrożenia systemu kaucyjnego z 1 stycznia na 1 października 2025 r. System mają tworzyć przedsiębiorstwa wprowadzające do obrotu napoje w opakowaniach – za pośrednictwem podmiotów reprezentujących oraz sklepów, w których są sprzedawane. Przedsiębiorstwa napojowe zobowiązane będą do umieszczania na tych opakowaniach oznakowania wskazującego na objęcie ich systemem kaucyjnym i określającego wysokość kaucji. Systemem objęte będą butelki PET o pojemności do trzech litrów i puszki metalowe o pojemności do litra oraz butelki szklane o pojemności do 1,5 litra. Wysokość kaucji określona została w rozporządzeniu: 50 groszy za butelki PET i puszki, 1 zł za butelki szklane. Podczas zakupu napoju do jego ceny zostanie doliczona kaucja, która będzie zwrócona nabywcy po oddaniu opakowania w punkcie zbiórki, bez konieczności okazywania paragonu. Wszystkie jednostki handlowe, niezależnie od ich powierzchni, jeżeli oferują napoje w opakowaniach objętych systemem, będą pobierały kaucję. Opakowania można będzie zwracać w dowolnym punkcie zbiórki – obowiązek ich odbierania nałożono na sklepy powyżej 200 mkw. powierzchni, mniejsze mogą dobrowolnie przystępować do systemu. Możliwe będzie również tworzenie punktów zbierania pustych opakowań poza jednostkami handlowymi.

Żywiec Zdrój to, według Wikipedii, istniejąca od 1992 r. spółka akcyjna zatrudniająca ok. 600 osób, przedsiębiorstwo będące częścią francuskiej grupy Danone, zajmujące się produkcją wody pitnej i napojów. Ma siedzibę w Cięcinie, gdzie znajduje się również źródło, z którego czerpana jest woda sprzedawana przez firmę, wypływające ze Wzgórza Abrahamów na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego.

Przedsiębiorstwo zostało założone przez braci Mieczysława i Stanisława Bizonia pod koniec 1992 r. W kwietniu 1993 r. wypuściło do sprzedaży pierwszą butelkę niegazowanej wody źródlanej. W tym samym roku Żywiec Zdrój zaczął produkcję wody gazowanej. W 1998 r. został uruchomiony drugi zakład produkcyjny w Cięcinie,  w 2000 r. firma rozpoczęła produkcję wody gazowanej w fabryce w Mirosławcu. W 2001 r. została przejęta przez francuską firmę Danone. W 2005 r. w Jeleśni została otwarta kolejna fabryka. W 2010 r. Żywiec Zdrój otworzył  czwartą fabrykę w Rzeniszowie. Firma produkuje wody gazowe i niegazowane, smakowo-owocowe, napoje ice tea  i lemoniady.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że kancelaria Domański Zakrzewski Palinka doradzała firmie Żywiec Zdrój przy pracach nad utworzeniem spółki akcyjnej Kaucja.pl. Kancelaria poinformowała w Internecie, że jej obsługa obejmowała opiniowanie i przygotowywanie statutu spółki oraz umowy akcjonariuszy,   pomoc w negocjacjach dotyczących przygotowywania dokumentów założycielskich spółki oraz doradztwo w sprawach związanych z procedurami koncentracyjnymi i antymonopolowymi. Obsługę nadzorowali partnerzy Bartosz Marcinkowski, Sylwia Kuca, a wykonywali ją senior associate  Marcin Kuliński, associate Hubert Kawałek – z praktyki prawa spółek, fuzji i przejęć, senior associate  Marta Balcerowska z praktyki prawa konkurencji.

Ireneusz Walencik