Sołtysiński Kawecki & Szlęzak i inne kancelarie w niemiecko-belgijskiej fuzji pojemnikowej

279
Zdjęcie: Jacek Dylag/ Unsplash

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak doradzała funduszowi VR Equitypartner przy polskich aspektach prawnych połączenia, będącej jego współwłasnością, niemieckiej firmy KTP Kunststoff Palettentechnik, z belgijską firmą conTeyor International, której większościowym udziałowcem jest fundusz Gilde Equity Management. Firmie VR Equitypartner doradzały też kancelarie: amerykańska Orrick, Herrington & Sutcliffe, środkowoeuropejska Kinstellar i niemiecka Lupp + Partner.

Obie firmy produkują pojemniki do przechowywania i transportu rzeczy. KTP Kunststoff Palettentechnik specjalizuje się w składanych plastikowych pojemnikach, conTeyor International – w pojemnikach z materiału. Powstała z ich połączenia jednostka będzie zatrudniać ok. tysiąca osób. Transakcja, zainicjowana w lipcu 2024 r., ma zostać sfinalizowana do końca tego roku. W rezultacie z grona akcjonariuszy i zarządu wycofa się rodzina Wintrich, założyciela firmy. Fundusz VR Equitypartner i współudziałowiec, szwajcarska rodzinna firma inwestycyjna Wagner Holding, pozostaną mniejszościowo, ale znacząco zaangażowani finansowo w firmie. Większościowym udziałowcem nowego podmiotu stanie się firma inwestycyjna Gilde Equity Management.

Głównym produktem rodzinnej firmy niemieckiej KTP Kunststoff Palettentechnik są pojemniki (kontenery) transportowe wielokrotnego użytku zbudowane z trzech części – palety, pokrywy i pierścienia, składające się w taki sposób, by „na pusto” zajmować jak najmniej miejsca. Firma została założona w 1988 r. przez Horsta Wintricha jako przedsiębiorstwo utylizacji i recyklingu odpadów opakowaniowych, takich jak drewniane palety czy folia z tworzyw sztucznych, producenta samochodów Ford. Dziś zatrudnia ponad 330 osób, w siedzibie firmy w miejscowości Bous i zakładzie produkcyjnym w Lisdorfie.

Od 2011 r. współwłaścicielem firmy jako udziałowiec mniejszościowy jest fundusz  private equity  VR Equitypartner, należący do niemieckiej spółdzielczej grupy bankowej DZ Bank.

Belgijska firma conTeyor International jest producentem plastikowych skrzynek i materiałowych (tekstylnych) ze stalowymi stelażami pojemników/stojaków do przechowywania rzeczy podatnych na uszkodzenia lub zarysowania i do transportu delikatnych części maszyn i urządzeń. Założył ją w 1995 r. Jos van Bree. Zatrudnia ponad 800 pracowników, w tym ponad 50 inżynierów-projektantów. Jej klientami są producenci samochodów, sprzętu gospodarstwa domowego i elektroniki. conTeyor posiada zakłady produkcyjne w Europie i Ameryce Północnej, w Polsce – w Czechowicach-Dziedzicach, w województwie śląskim, gdzie pracuje ok. 180 osób. Od 2018 r. udziałowcem firmy jest, działająca od 1982 r. w krajach Beneluksu, holenderska firma inwestycyjna Gilde Equity Management, zarządzająca aktywami o wartości ponad 2,5 mld euro.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że funduszowi VR Equitypartner przy polskich aspektach prawnych fuzji doradzała kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, która na swojej witrynie internetowej podała, iż obsługę wykonywali partner Sławomir Uss, senior associate  Paweł Bochnia.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że funduszowi VR Equitypartner doradzali także prawnicy z czeskiego biura środkowoeuropejskiej kancelarii  Kinstellar, oraz z biura w Monachium amerykańskiej kancelarii Orrick, Herrington & Sutcliffe, a także partner niemieckiej kancelarii Lupp + Partner z biura w Monachium – w kwestiach prawa antymonopolowego.

Ireneusz Walencik