Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Eversheds Sutherland doradzała chińskiej firmie Yankuang Energy w polskich aspektach nabycia przez nią większościowego pakietu akcji w niemieckiej firmie przemysłowej SMT Scharf od grupy inwestorów-akcjonaruszy. Yankuang doradzała w tej transakcji także azjatycka kancelaria King Wood Mallesons, a sprzedającym akcje SMT Scharf – niemiecka kancelaria Heuking.
W marcu 2024 r. spółka inwestycyjna Shareholder Value Beteiligungen, 20-procentowy akcjonariusz firmy SMT Scharf, wraz z niektórymi innymi akcjonariuszami, zawarli z firmą Yankuang Energy wiążącą umowę sprzedaży kontrolnego pakietu 52,66 proc. jej akcji, po cenie 11,10 euro. W skład konsorcjum sprzedającego wchodzi jedenaście podmiotów, w tym kilka funduszy inwestycyjnych. Zakończenie transakcji jest uzależnione od pozytywnego zamknięcia postępowania w sprawie kontroli inwestycji w Niemczech, uzyskania zezwoleń organów antymonopolowych w krajach działania SMT Scharf oraz uzyskania zgody władz chińskich.
Założona w 1976 r. firma Yankuang Energy Group Company Limited, z siedzibą w mieście Zaozhuang, w prowincji Szantung w Chinach, to konglomerat gospodarczy z sektora energetycznego. Działa m.in. w górnictwie, przemyśle chemicznym, energetyce, w tym ze źródeł odnawialnych, logistyce. Jest jednym z największych przedsiębiorstw państwowych zajmujących się wydobyciem węgla w Chińskiej Republice Ludowej. Zatrudnia 62 tys. pracowników. Jej głównym akcjonariuszem jest państwowa firma Shandong Energy Group Co., Ltd, posiadająca 55,76 proc. akcji. Yankuang Energy specjalizuje się także w produkcji sprzętu do wydobywania węgla, podobnie jak SMT Scharf, której akcje zamierza nabyć.
Firma SMT Scharf produkuje i serwisuje maszyny wydobywcze i transportowe dla górnictwa podziemnego i do budowy tuneli, takie jak jednoszynowe i podwieszane kolejki wykorzystywane w kopalniach węgla kamiennego, złota, platyny i innych rud metali do transportu urobku i górników z i do sztolni, ładowarki, podnośniki nożycowe, wózki. Prowadzi działalność poprzez spółki zależne w siedmiu krajach. Posiada zakład produkcyjny w mieście Hamm. W Polsce działa jej oddział, spółka SMT Scharf Polska z siedzibą w Tychach, która prowadzi sprzedaż i świadczy usługi dla tutejszych klientów.
– Chcemy utrzymywać ścisły i regularny dialog z naszym nowym głównym akcjonariuszem, aby z sukcesem rozwijać działalność biznesową SMT Scharf. W tym kontekście dostrzegamy szansę na osiągnięcie daleko idących synergii, biorąc pod uwagę, że Yankuang, jako wiodący producent sprzętu dla górnictwa węglowego, jest w stanie wnieść do naszego działania szeroką wiedzę specjalistyczną z branży wydobywczej – skomentował Volker Weiss, dyrektor finansowy SMT Scharf.
„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Yankuang Energy doradzały w transakcji kancelarie Eversheds Sutherland, biura w Niemczech (Düsseldorf, Frankfurt) i w Polsce, oraz King & Wood Mallesons China. Kancelaria Eversheds Sutherland podała w Internecie, iż w polskich aspektach doradzali prawnicy z biura w Warszawie, którzy m.in. przeprowadzili prawne badanie due diligence. Obsługę nadzorowała partner Ewa Szlachetka, a wykonywali ją także Aleksander Szostak, Krzysztof Feluch, Michał Wojciechowski, Dariusz Aziewicz, Marta Zając, Ewa Bugajska, Gabriela Gospodarek, Kinga Kapczyńska, Piotr Wiśniewski, Marcin Gruszka, Laura Szewczak.
„Rynek Prawniczy” ustalił, że akcjonariuszom sprzedającym akcje SMT Scharf doradzała niemiecka kancelaria Heuking.
Ireneusz Walencik