Prawniczka z amerykańskiej firmy informatycznej krajowym Liderem Prawników Przedsiębiorstw

444
Na pierwszym planie Aleksandra Gawrońska-Mucha (www.pspp.org.pl)

Radca prawna Aleksandra Gawrońska-Mucha, Global Senior Legal Counsel w firmie informatycznej IBM, została w 2023 r. laureatką konkursu Lider Prawników Przedsiębiorstw, zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw.

Wyniki konkursu ogłoszono 30 listopada 2023 r., podczas świątecznego spotkania członków i przyjaciół PSPP. Była to jego szósta edycja.

Oprócz laureatki nominacje do nagrody Lider Prawników Przedsiębiorstw otrzymali:

  • radca prawny Tomasz Kozak – dyrektor do spraw inwestycji komercyjnych i prawnych oraz członek zarządu w firmie deweloperskiej Profbud
  • radca prawna Agnieszka Kosowska – dyrektor do spraw prawnych, compliance, ryzyka i relacji zewnętrznych w firmie biofarmaceutycznej Polpharma Biologics
  • radca prawna Anna Bukowska-Góra – dyrektor do spraw prawnych i compliance w firmie deweloperstwa magazynowego 7R
  • radca prawna Katarzyna Woźniak-Mrygoń – dyrektor działu prawnego w firmie tłuszczowej Bunge Polska

Jak wyjaśniono w komunikacie PSPP, Aleksandra Gawrońska-Mucha „prawnie wspiera IBM na szczeblu globalnym korporacji, to jest w ponad 170 krajach”. Prawniczka koordynuje pracę kilkudziesięciu prawników, którzy współpracują ze strategicznymi partnerami handlowymi firmy. Uczestniczyła w projekcie unifikacji odpowiedzi na najczęściej zadawane przez partnerów handlowych IBM pytania prawne i organizacyjne. Odpowiadała też za stworzenie bazy porad prawnych dla pracowników firmy    zajmujących się współpracą z jej partnerami handlowymi.

Laureatów konkursu wybrano w dwóch etapach. W pierwszym kandydaci zgłaszali się sami przesyłając ankietę z opisem przedsięwzięć lub transakcji obsługiwanych przez dział prawny w ostatnich latach oraz swojego wkładu w ich realizację. W drugim etapie piątkę nominowanych i spośród nich liderkę, wybrała kapituła, w której skład wchodzili m.in. członkowie zarządu PSPP.

W 2022 r. laureatką konkursu była radca prawna Iwona Rykaczewska-Kuderska, dyrektor działu prawnego w firmie Benefit Systems, oferującej pracodawcom tzw. benefity pracownicze. Wcześniej przez dwa lata konkursu nie organizowano z powodu  pandemii kowidowej. W 2019 r. w konkursie zwyciężył Tobiasz Adam Kowalczyk, wówczas dyrektor działu prawnego i polityki publicznej w firmie Volkswagen Poznań, jednej z polskich spółek niemieckiego koncernu motoryzacyjnego. W 2018 r. wygrał Andrzej Kornatowski, dyrektor działu prawnego w polskim oddziale firmy British American Tobacco (zmarł w sierpniu 2022 r.), w 2017 r. – Piotr Antoszek, dyrektor działu prawnego w firmie Solaris Bus & Coach, a w 2016 r. – Marcin Czapiewski, który wówczas kierował działem prawnym i compliance w Towarzystwie Ubezpieczeniowym Europa i Towarzystwie Ubezpieczeniowym na Życie Europa (obecnie jest prawnikiem w polskim centrum wsparcia biznesu amerykańskiego banku inwestycyjnego BNY Mellon).

Polskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw działa od 2010 r. reprezentując interesy i integrując prawników kierujących działami prawnymi w firmach. Prezesem zarządu PSPP jest Waldemar Koper, dyrektor do spraw prawnych w Kompanii Piwowarskiej.

Tu omówienie wyników konkursu z 2022 r.

Tu omówienie wyników konkursu z 2019 r.

Tutaj omówienie wyników konkursu z 2016 r., a tu – z roku 2018.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl