Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Kochański & Partners doradzała Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przy zawarciu umowy kupna od Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa działki przeznaczonej na budowę drukarni banknotów.
W lipcu 2023 r. poinformowano o podpisaniu przez strony – dwie spółki Skarbu Państwa – umowy kupna za 143 mln zł ponad 17-hektarowej działki na warszawskim osiedlu Tarchomin, w dzielnicy Białołęka, na której ma powstać całkiem nowy zakład produkcji państwowych banknotów i zabezpieczonego papieru do nich oraz dokumentów tożsamości.
Dla PWPW jest to realizacja długofalowego planu strategicznego i potrzeba wynikająca z ograniczeń dotychczasowej lokalizacji zakładu na Nowym Mieście w Warszawie. W liczącym ponad 100 lat budynku wykorzystano już całą powierzchnię biurową, produkcyjną oraz magazynową. Nie ma możliwości rozbudowy, a możliwość przebudowy zabytkowego obiektu jest ograniczona ze względu na wymogi ochrony konserwatorskiej. W dodatku produkcja papierniczo-poligraficzna PWPW odbywa się w centrum miasta, co zwiększa koszty produkcji oraz niesie poważne utrudnienia logistyczne.
Dla TZF Polfa sprzedaż, niewykorzystywanej przez firmę, działki pozwoli na realizację celu, jakim jest produkcja leków przeciwnowotworowych, stosowanych m.in. w leczeniu raka piersi, w ostrej białaczce czy szpiczaku mnogim oraz antybiotyków iniekcyjnych i innych wysokoaktywnych leków wykorzystywanych w leczeniu chorób grzybiczych, w reumatologii i w anestezjologii. Dzięki transakcji możliwe będzie dokończenie budowy największego zakładu produkującego tego typu leki w Polsce i w naszej części Europy. Docelowo możliwości produkcyjne obu linii to będzie ponad 20 mln fiolek oraz 6 mln ampułkostrzykawek rocznie. Przedsięwzięcie wystartowało w 2019 r. dzięki dokapitalizowaniu Polfy Tarchomin przez Skarb Państwa kwotą 200 mln zł
Do końca roku TZF Polfa planuje uzyskać pozwolenie na użytkowanie nowej fabryki. Trwa już produkcja zamówionych maszyn, które mają stanowić wyposażenie produkcyjne. Uruchomienie pierwszego w Polsce i w naszym regionie Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych planowane jest na przełomie lat 2024-2025. Koszt całej inwestycji wyniesie 550 mln zł.
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych została założona w 1919 r. i jest odpowiedzialna za drukowanie oraz dostarczanie polskich banknotów do Narodowego Banku Polskiego. Zajmuje się także wytwarzaniem i personalizacją dokumentów identyfikacyjnych, takich jak dowody osobiste, paszporty, karty stałego pobytu oraz prawo jazdy. Dostarcza również rozwiązania zabezpieczające – hologramy, znaki wodne, wydruki fluorescencyjne, a także systemy druku, które mają na celu ochronę dokumentów przed fałszerstwami. Obecna siedziba PWPW mieści się na warszawskim Nowym Mieście, przy ulicy Sanguszki. Gmach wzniesiono w latach 1926-1929. Został zniszczony w trakcie Powstania Warszawskiego, a następnie odbudowany na przełomie lat 40. i 50. XX wieku. Dziś PWPW działa na podstawie ustawy z 2018 r.
Polfa Tarchomin to, według Wikipedii, polskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne wytwarzające antybiotyki, leki dermatologiczne i psychotropowe, insulinę ludzką i suplementy diety. Historia firmy zaczęła się w 1823 r., kiedy w podwarszawskiej wsi Tarchomin powstała Fabryka Płodów Chemicznych, przekształcona po latach w Przemysłowo-Handlowe Zakłady Chemiczne Ludwik Spiess i Syn. W 1944 r. fabryka została w 70 proc zniszczona. Po wojnie przejęło ją państwo, odbudowało i rozbudowało. Dziś Skarb Państwa jest jego większościowym właścicielem jest (85,69 proc.), pozostałe udziały posiadają pracownicy.
– To początek budowy nowej, narodowej drukarni polskich banknotów i polskiej papierni, zakładu wytwarzającego papier zabezpieczony, strategicznej inwestycji dla państwa polskiego i jego obywateli – oświadczył minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
Kancelaria Kochański & Partners potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Obsługa obejmowała strukturyzację transakcji, badanie due diligence nieruchomości, opracowanie dokumentacji transakcyjnej, negocjacje ze sprzedawcą. Pod nadzorem partnerów Pawła Cholewińskiego i Wojciecha Wrochny kierowała nią counsel Weronika Duda, a wykonywali także counsel Malwina Jagiełło, senior associate Agata Tworzydło, associates Dominik Gryś, Paulina Majewska.
Ireneusz Walencik