Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria CMS doradzała Bankowi Gospodarstwa Krajowego przy emisji w Japonii obligacji na sfinansowanie pomocy dla Ukrainy, zabezpieczonych m.in. gwarancją Japońskiego Banku Współpracy Międzynarodowej, któremu doradzała kancelaria Kochański & Partners.
W maju 2023 r. Bank Gospodarstwa Krajowego wyemitował na japońskim rynku kapitałowym dziesięcioletnie obligacje w jenach o oprocentowaniu stałym 1,11 proc. rocznie, tzw. obligacje samurajskie. Prawa i obowiązki wynikające z obligacji są regulowane prawem japońskim. Wielkość emisji wyniosła 93 mld jenów (równowartość ok. 2,7 mld zł).Wartość nominalna jednej obligacji to 100 mln jenów. Środki pozyskane z emisji przeznaczone są na Fundusz Pomocy BGK utworzony na podstawie ustawy o wsparciu obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Była to pierwsza emisja prywatna BGK denominowana w jenach. Nabywcami obligacji są kwalifikowani inwestorzy instytucjonalni – instytucje finansowe z Japonii.
Obligacje samurajskie (samurai bonds ) są emitowane w jenach w Japonii przez firmy spoza Japonii i podlegają japońskim przepisom. Zapewniają emitentowi dostęp do kapitału japońskiego, który może być wykorzystany na inwestycje lokalne lub na finansowanie działalności poza Japonią.
Płatności z tytułu obligacji BGK są zabezpieczone gwarancjami Skarbu Państwa i Japońskiego Banku Współpracy Międzynarodowej (Japan Bank for International Cooperation – JBIC). Współpraca BGK i JBIC opiera się na porozumieniu zawartym w 2022 roku. JBIC to publiczna instytucja finansowa i agencja kredytów eksportowych, która została utworzona w 1999 r. Jest własnością rządu, a jej budżet i działalność reguluje ustawa. Głównym celem JBIC jest promowanie współpracy gospodarczej między Japonią a krajami zamorskimi poprzez dostarczanie środków na inwestycje zagraniczne oraz wspieranie handlu międzynarodowego.
Na rynku pierwotnym samurajskie obligacje BGK rozprowadzało konsorcjum firm usług finansowych Daiwa Securities i Nomura Securities. Inwestorów – nabywców obligacji reprezentował Mizuho Bank.
Fundusz Pomocy został utworzony na mocy ustawy, aby zapobiec kryzysowi humanitarnemu spowodowanemu inwazją Rosji na Ukrainę. Fundusz zapewnia finansowanie i współfinansowanie wsparcia dla Ukrainy, w tym dla jej obywateli dotkniętych konfliktem zbrojnym. Zadania finansowane z Funduszu mogą być realizowane zarówno na terenie Polski, jak i poza jej granicami.
Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami, funduszami i agencjami rozwoju. BGK realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne oraz ekspansję polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju.
– Transakcja umożliwia dostęp BGK do szerokiego grona inwestorów oraz potwierdza ugruntowaną pozycję banku na międzynarodowych rynkach finansowych. Ponadto otwiera przed nami japoński rynek i toruje drogę do rozszerzenia współpracy z JBIC w innych obszarach – skomentował Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes BGK.
„Rynek Prawniczy” ustalił, że BGK przy emisji obligacji samurajskich doradzała kancelaria CMS, która podała w Internecie, że obsługą kierował Michał Śmiechowski, a wykonywali ja także Przemysław Kopka, Marcin Krzemień, Michał Horelik. W kwestiach prawa angielskiego doradzali Rafał Zakrzewski i Przemysław Karolak. Kancelaria poinformowała też w Internecie, że BGK w kwestiach prawa japońskiego doradzała tamtejsza kancelaria Anderson Mōri & Tomotsune.
„Rynek Prawniczy” ustalił, że JBIC przy zabezpieczeniu emisji obligacji BGK doradzała kancelaria Kochański & Partners, która na swojej witrynie internetowej podała, iż obsługa obejmowała weryfikację dokumentacji emisyjnej i zabezpieczeń, a wykonywali ją Paweł Mardas, partner z praktyki private equity i Jacek Kozikowski, szef praktyki infrastruktury i biura japońskiego w kancelarii.
Kancelaria CMS podała w Internecie, że w Japonii JBIC doradzała tamtejsza kancelaria Nagashima Ohno & Tsunematsu, oraz że doradcą prawnym Mizuho Bank była kancelaria Shimazaki International Law Office z Japonii.
Ireneusz Walencik