Trzy kancelarie w sfinalizowanym zakupie tylko jednego dwudziestowiecznego biurowca

1228
(www.globalworth.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała firmie inwestycyjnej Cornerstone Investment Management przy zakupie biurowca Warta Tower w Warszawie od firmy inwestycyjnej Globalworth, której doradzały kancelarie Rymarz Zdort i Baker McKenzie.

Transakcję sfinalizowano w lipcu 2023 r. We wrześniu 2021 r., w środku pandemii COVID, strony informowały o podpisaniu przedwstępnej umowy kupna-sprzedaży, która wtedy obejmowała w sumie pięć starszych budynków biurowych w Warszawie; oprócz Warta Tower, były to Nordic Park, Bliski Centrum, Batory Building I, Company House I. Jej wartość wyceniono wówczas na ok. 123 mln euro. Ostatecznie jednak, po dwóch latach, realia zredukowały tę transakcję do jednego, ale największego, budynku, a jego cena wyniosła 63 mln euro (równowartość 280 mln zł).

Warta Tower to stojący w dzielnicy Śródmieście, przy ulicy Chmielnej, budynek o powierzchni 33 tys. mkw. i wysokości 82 m, z 22 kondygnacjami naziemnymi i trzema podziemnymi. Jego budowę rozpoczęto w 1998 r., ukończono w 2000. Jest siedzibą firmy ubezpieczeniowej TUiR Warta. Bryła budynku jest prawie całkowicie oszklona. szyby mają kolor ciemnogranatowy. Dolne kondygnacje budynku są licowane płytami z polerowanego ciemnoszarego granitu. Nowy właściciel planuje rewitalizację biurowca.

Firma Cornerstone Investment Management założona w 2001 r. przez Przemysława Krycha, zarządza inwestycjami private equity w krajach Europy Środkowo-Wschodniej o wartości 7 mld euro. Inwestowała w sektorach nieruchomości, outsourcingu usług informatycznych, telekomunikacyjnej, energetyki ze źródeł odnawialnych, opieki medycznej, usług finansowych, weterynarii.

Firma inwestycyjna Globalworth Real Estate Investments działa w Rumunii i w Polsce. Przejmuje, rozwija i zarządza nieruchomościami biurowymi, magazynowymi, przemysłowymi. Ma w portfelu aktywa warte 3,2 mld euro, w tym w Bukareszcie, Timișoarze, Konstancy i Pitești. Z kolei w Polsce działa w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi i we Wrocławiu, posiadając ok. 40 budynków. W grudniu 2017 r. przejęła m.in. od dwóch holenderskich spółek, kontrolowanych przez fundusz Oaktree Capital Group, większość udziałów w firmie Griffin Premium Real Estate, obecnie ma 99,6 proc. jej akcji. Dziś działa ona pod nazwą Globalworth Poland Real Estate.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że Cornerstone Investment Management w transakcji doradzała kancelaria Dentons, która w 2021 r. podała na swojej witrynie internetowej, iż obsługę nadzorował partner  Bartłomiej Kordeczka, a wykonywali counsel   Ewelina Klein, senior associate  Kornelia Borowiecassociate  Jacek Korcz. W zakresie prawa konkurencji doradzali counsel  Anna Gulińska senior associate  Tomasz Kordala (aktualnie w kancelarii Rymarz Zdort Maruta).

Aktualnie kancelaria poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała także w zakresie finansowania nabycia i nakładów inwestycyjnych udzielonego przez Santander Bank Polska i Erste Bank. Obsługę w tych kwestiach nadzorował partner Tomasz Zwoliński, a wykonywał counsel  Jakub Zienkiewicz.

„Rynek Prawniczy” ustalił w 2021 r., że firmie Globalworth doradzały kancelarie Rymarz Zdort (obecnie Rymarz Zdort Maruta) i Baker McKenzie w kwestiach podatkowych, która w Internecie podała, iż obsługę wykonywali partner Katarzyna Kopczewska, współkierująca praktyką podatkową, i counsel  Michał Maj  

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl