Tercet kancelarii w przejęciu produkcji plastiku przez koncern multienergetyczny

399

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria NGL Legal doradzała Polskiemu Koncernowi Naftowemu Orlen przy transakcji przejęcia produkcji polietylenu małej gęstości od spółki Basell Orlen Polyolefins, której doradzała kancelaria Forton Legal. Firmie LyondellBasell Industries, która jest drugim, obok Orlenu, wspólnikiem spółki Basell Orlen Polyolefins, doradzała amerykańska kancelaria Jones Day.

Transakcja wykupienia przez Orlen części biznesu polsko-holenderskiej spółki Basell Orlen Polyolefins, zapowiedziana w lipcu 2022 r., została sfinalizowana w grudniu tegoż roku, po otrzymaniu aprobat urzędów antymonopolowych w Polsce i Holandii. Orlen będzie teraz samodzielnie zaspokajał 30 proc. krajowego zapotrzebowania na polietylen LDPE jako jego jedyny wytwórca w kraju.

Polietylen o niskiej gęstości (Low Density Poliethylene LDPE ) to tworzywo sztuczne wykorzystywane do produkcji folii, worków, opakowań żywności, izolacji kabli. Polska jest największym konsumentem polietylenu LDPE w Europie Środkowo-Wschodniej. Krajowe zapotrzebowanie na ten produkt wynosi ok. 300 tys. ton rocznie, Orlen będzie wytwarzał 100 tys. ton rocznie.

Polietylen  o wysokiej gęstości (High Density Poliethylene HDPE ) służy do produkcji zabawek dla dzieci, folii do opakowań na produkty mleczne, środki czystości torebek jednorazowych, worków na śmieci.

Spółka Basell Orlen Polyolefins to wspólne przedsięwzięcie (joint venture ), utworzone w 2003 r. przez Orlen z firmą Basell Europe (dziś LyondellBasell Industries), w którym posiadają one po 50 proc. udziałów. Po wyodrębnieniu ze spółki segmentu LDPE, w tym instalacji do produkcji, Basell Orlen Polyolefins będzie nadal produkowała w zakładach w Płocku polipropylen (PP) oraz polietylen dużej gęstości HDPE na licencji technologii firmy LyondellBasell. Roczny potencjał wytwórczy to 800 tys. ton, z czego 480 tys. ton to polipropylen, 320 tys. ton – polietylen HDPE.

LyondellBasell to międzynarodowy koncern chemiczny zarejestrowany w Holandii, który ma też siedzibę w Houston w Teksasie (Stany Zjednoczone). Jest największym licencjodawcą technologii polietylenowych i polipropylenowych. Produkuje również etylen, propylen, poliolefiny. Powstała w grudniu 2007 r. w wyniku przejęcia za 12,7 mld dolarów amerykańskiej firmy Lyondell Chemical Company przez holenderską Basell Polyolefins.

Polski Koncern Naftowy Orlen to polski koncern wielobranżowy, operujący na rynkach biopaliw, gazownictwa (poszukiwania i wydobycie, logistyka i dystrybucja oraz sprzedaż hurtowa i detaliczna gazu ziemnego), energii elektrycznej i cieplnej, petrochemii, prasowym, produkcji nawozów sztucznych, poszukiwań, wydobycia i przerobu ropy naftowej oraz sprzedaży detalicznej. W grupie kapitałowej w 2022 r. zatrudnionych było 65 tys. pracowników.  W 2022 r. nastąpiło znaczące zwiększenie skali działalności koncernu w wyniku przejęcia przez połączenie z firmami Grupa Lotos oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Strategia Orlenu zakłada  budowę firmy„multienergetycznej”, zdywersyfikowanej w zakresie źródeł przychodów.

Koncern posiada cztery rafinerie ropy naftowej: w Płocku, w Litvínovie i Kralupach w Czechach oraz w Możejkach na Litwie. Zakłady produkcyjne w Płocku i Litvínovie są zintegrowane z kompleksami petrochemicznymi, w których produkowane są etylen i propylen, polietylen i polipropylen, związki aromatyczne (benzen, toluen, paraksylen, ortoksylen), czy aceton, fenol, polichlorek winylu (PCW). Od 2022 r. firma posiada 70 proc. udziałów w zarządzającej rafinerią ropy naftowej w Gdańsku spółce joint venture z Aramco Overseas Company, produkując m.in. paliwa i różne chemikalia w zakładach w Jedliczu i Trzebini, w których na niewielką skalę realizowany jest też przerób ropy naftowej. Zajmuję się także sprzedażą  paliw w Polsce, Niemczech, Czechach i Słowacji oraz produkcją energii elektrycznej i   cieplnej.

– Na światowych rynkach popyt na produkty petrochemiczne dynamicznie rośnie. Według prognoz, do 2030 roku wartość rynku petrochemikaliów i bazowych tworzyw sztucznych ma się podwoić. Chcemy mieć jak największy udział w tym perspektywicznym biznesie, bo to pozwoli nam w szybkim tempie zwiększać zyski. Transakcja, którą sfinalizowaliśmy, otwiera przed nami takie możliwości – oświadczył  Daniel Obajtek, prezes zarządu Orlenu.

– Po przeanalizowaniu strategii joint venture Basell Orlen Polyolefins, uważamy, że najlepszą długoterminową opcją strategiczną dla biznesu LDPE w Polsce jest to, aby stał się częścią możliwości rozwojowych PKN Orlen – skomentował Richard Roudeix z firmy LyondellBasell.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że Orlenowi w transakcji doradzała kancelaria NGL Legal, która podała w Internecie, że obsługę wykonywali partner Krzysztof Wiater, senior associate  Katarzyna Rzewuska, associates  Piotr Nowacki, Anna Wesołowska.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że spółce  Basell Orlen Polyolefins  doradzała kancelaria Forton Legal Łatała i Wspólnicy, która poinformowała o tym w Internecie.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie LyondellBasell w transakcji doradzało amsterdamskie biuro amerykańskiej kancelarii Jones Day.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl