Duo kancelarii w przejęciu portfela sześciu centrów i parków handlowych

329
(www.newbridge.com.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria White & Case doradzała irlandzkiej firmie Greenman Group przy przejęciu firmy Newbridge Poland od angielskiej firmy Somerston Group, której doradzała kancelaria Linklaters.

W lutym 2023 r. firma Greenman Group, zarządzająca funduszami inwestycyjnymi w nieruchomości, ogłosiła wejście na polski rynek poprzez przejęcie od firmy Somerston Group firmy Newbridge Poland, która ma w portfelu trzy centra handlowe i trzy parki handlowe w Polsce, o łącznej powierzchni 87 tys. mkw. Po transakcji zmieniła nazwę na Greenman Poland. Jej aktywa, wycenione na 150 mln euro, obejmują centra handlowe Nowe Czyżyny w Krakowie, Nowe Bielawy w Toruniu, Nowa Górna w Łodzi oraz parki handlowe w Namysłowie, Grodzisku Mazowieckim i Włocławku. Najemcami tych obiektów są m.in. sieci handlowe Carrefour, Rossmann, Jysk, Pepco, Spar.

Grupa Greenman z siedzibą w Irlandii to, utworzona w 2020 r., firma inwestycyjna działająca m.in. w takich branżach jak usługi finansowe, nieruchomości, media, żywność i rolnictwo. Zatrudnia 120 pracowników. Jej spółki działają w sześciu krajach: Irlandii, Niemczech, Polsce, Francji, Luksemburgu i Indiach, w dziedzinach technologii, komunikacji marketingowej, hydroponiki, energii odnawialnej, zarządzania funduszami, usług inwestycyjnych, zarządzania aktywami i technologii. Jej dwa główne fundusze inwestycyjne to: Greenman Open, zakotwiczony w Niemczech fundusz nieruchomości skoncentrowany na branży spożywczej (ponad 1 mld euro w aktywach), oraz Greenman European Supermarkets, częściowo otwarty fundusz nieruchomości utworzony w styczniu 2021 r. jako oddział funduszu parasolowego Greenman Investments, inwestujący w nieruchomości handlowe.

Firma Newbridge została utworzona w 2015 r. przez brytyjską firmę Somerston. Jej działalność obejmowała zakup i budowę regionalnych centrów i parków handlowych w Polsce.

Somerston to firma inwestycyjna rodziny Chapmanów z siedzibą na brytyjskiej wyspie Jersey, skoncentrowana obecnie na biznesie w nieruchomościach i przemyśle budowlanym. Firmę założył w 1854 r. Ralph Chapman. Zajmowała się wówczas spedycją morską. Pod koniec lat 60. XX wieku, po ponad 100 latach w branży żeglugowej, właściciele Somerstona podjęli decyzję o zmianie prowadzonego biznesu.

– To przejęcie potwierdza nasze zaangażowanie w coraz większą ekspansję w Europie. Oprócz pozyskania aktywów udało nam się również nawiązać współpracę z zespołem ekspertów handlu convenience, co zapewni  naszym inwestorom dostęp do jeszcze bardziej zdywersyfikowanych geograficznie rynków – skomentował Johnnie Wilkinson, prezes Greenman Group.

– Ta transakcja jest zwieńczeniem okresu silnego wzrostu w Newbridge. Dzięki połączeniu doświadczenia sektorowego grupy Greenman i naszej głębokiej wiedzy lokalnej zrealizujemy wspólną strategię rozwoju i rozszerzenia zarządzanych przez nas aktywów w Polsce i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej poprzez dalsze przejęcia dla funduszu Greenman European Supermarket – stwierdziła Barbara Wojdełko, prezes Greenman Poland.

Kancelaria White & Case potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji Greenman Group. Obsługę wykonywali prawnicy z biur we Frankfurcie,  Luksemburgu i Warszawie, w tym partner lokalny Jakub Kutzmann, associates  Jakub Khier, Paulina Walczak.

Kancelaria Linklaters poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji firmie Somerston Group. Obsługą kierowała managing associate  Monika Lerka, a wykonywali ją także senior associate  Ewa Sinkiewicz, associate  Michał Kostewiczjunior associate  Aleksandra Mielniczuk –  z praktyki prawa nieruchomości, oraz prawnicy z luksemburskiego biura kancelarii.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl