NRF doradza przy finansowaniu pierwszej w Polsce wielkoskalowej hybrydowej instalacji słoneczno-wiatrowej

314

Międzynarodowa kancelaria prawna Norton Rose Fulbright doradzała konsorcjum banków, w skład którego wchodziły ING Bank Śląski, PKO Bank Polski oraz mBank, w zakresie zabezpieczonego finansowania uprzywilejowanego w wysokości 766 mln zł na budowę projektu Kleczew Solar & Wind, składającego się z instalacji fotowoltaicznej o mocy 193 megawatopików oraz farmy wiatrowej o mocy do 19,2 megawatów w gminie Kleczew w województwie wielkopolskim, oraz relacji międzywierzycielskich z PFR Funduszem Inwestycyjnym Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym Aktywów Niepublicznych, który udzielił pożyczki podporządkowanej. Wartość transakcji wynosiła łącznie 866 mln zł (180 mln euro).

Transakcja obejmowała dwie warstwy finansowania dłużnego: jedną od kredytodawców uprzywilejowanych (ING Banku Śląskiego, PKO Banku Polskiego i mBanku) oraz drugą od pożyczkodawcy podporządkowanego (PFR), co wymagało szeroko zakrojonych rozmów w celu uzgodnienia relacji między wierzycielami.

Ponadto transakcja ta została przeprowadzona w czasie, gdy przyjmowane były ważne przepisy dotyczące maksymalnej ceny energii elektrycznej w Polsce.

Kleczew Solar & Wind będzie jednym z największych projektów w sektorze energetyki odnawialnej w Europie Środkowo-Wschodniej, a także pierwszym wielkoskalowym projektem w Polsce łączącym energię słoneczną i wiatrową. Projekt znajduje się na terenach pokopalnianych w powiecie konińskim. W ramach pierwszego etapu projektu, którego budowa została już rozpoczęta, do sieci przyłączonych zostanie 193 MWp paneli fotowoltaicznych oraz około 12 MW turbin wiatrowych. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii, w tym nowoczesnych paneli fotowoltaicznych typu n, energia elektryczna wytworzona w elektrowni w Kleczewie będzie w stanie zasilić około 100 tys. gospodarstw domowych. W ramach kolejnych etapów rozbudowy elektrownia może zostać powiększona do około 250 MWp w części słonecznej oraz o dodatkowe turbiny wiatrowe i magazyny energii. Energia elektryczna z elektrowni w Kleczewie popłynie do konsumentów jeszcze w 2023 roku.

Projekt Kleczew Solar & Wind został przygotowany przez spółkę E&G z Grupy Lewandpol jako inwestora oraz Ergy jako asset managera projektu i doradcę finansowego inwestora.

Grupa Lewandpol jest jednym z czołowych polskich inwestorów prywatnych działających w obszarze odnawialnych źródeł energii. Jej właścicielem jest Andrzej Lewandowski – przedsiębiorca i sportowiec, kierowca wyścigowy. Historycznie grupa była zaangażowana w inwestycje w farmy wiatrowe na etapie deweloperskim. Od 2014 roku rozwija działalność inwestycyjną w formule family office, która koncentruje się na dojrzałych inwestycjach OZE w Polsce (na etapie „gotowe do budowy” lub późniejszym). Poza budową i przygotowywaniem rozbudowy projektu Kleczew Solar & Wind, grupa zarządza także wybudowaną w 2015 roku Farmą Wiatrową Łańcut o mocy 67,5 MW oraz aktywnie poszukuje kolejnych, podobnych inwestycji.

Warszawskim zespołem kierowali associate  Karolina Majcher, partner Tomasz Rogalski oraz senior associate  Cezary Zawiślak. W skład zespołu bankowości i finansów weszli Tomasz Rogalski oraz associate Karolina Majcher i associate  Patryk Gelar. W skład zespołu prowadzącego badanie due diligence weszli partner Tomasz Rogalski, senior associate  Cezary Zawiślak oraz prawnik Jakub Chmiel. Senior associate  Krzysztof Gorzelak oraz associate  Oskar Sula zajmowali się dokumentacją skarbową. Cały zespół Norton Rose Fulbright pracował pod nadzorem partnera Tomasza Rogalskiego, który kieruje warszawską praktyką energetyki i infrastruktury.

Tomasz Rogalski skomentował:

– Wspieranie kredytodawców przy finansowaniu budowy tak dużego i złożonego projektu, jakim jest Kleczew Solar & Wind, było czystą przyjemnością. Transakcja ta pokazała głębię wiedzy i doświadczenia naszego zespołu project finance i energetyki, które wnosimy do tak skomplikowanych transakcji.

Karolina Majcher dodała:

– Cieszymy się, że mogliśmy odegrać ważną rolę w dążeniu kredytodawców i inwestora do zielonej transformacji polskiego rynku energetycznego, która jest również kluczowym elementem strategii Norton Rose Fulbright w Polsce i naszego zespołu project finance i energetyki.

Materiał kancelarii Norton Rose Fulbright