Clifford Chance w sprzedaży satelitów zwiadowczych dla polskiej armii

260
Wizualizacja artystyczna satelity z konstelacji Pléiades Neo (www.airbus.com)

Kancelaria Clifford Chance doradzała europejskiej firmie Airbus Defence and Space przy zawarciu z polską Agencją Uzbrojenia umowy sprzedaży dwóch satelitów rozpoznawczych.

Umowa dostawy satelitów obserwacyjnych wraz ze stacją odbiorczą w Polsce została podpisana 27 grudnia 2022 r. podczas spotkania ministrów obrony Polski, Mariusza Błaszczaka, i Francji Sébastiena Lecornu, w Warszawie. Kontrakt między Agencją Uzbrojenia i firmą Airbus Defence and Space obejmuje, według firmy Airbus, opracowanie, produkcję, wystrzelenie i dostarczenie na orbitę dwóch optoelektronicznych satelitów, opartych na najnowocześniejszym istniejącym modelu S950 VHR, oraz przygotowanie segmentu naziemnego w postaci bezpośredniej stacji odbiorczej w Polsce, szkolenie kadry, utrzymanie i wsparcie techniczne urządzeń kosmicznych i lądowych. Wartość umowy to ok. 575 mln euro (równowartość ok. 2,7 mld zł).

Satelity zostaną wyniesione na orbitę do roku 2027. Już w 2023 r. polskie wojsko oraz inne instytucje państwa otrzymają dostęp do obrazów w bardzo wysokiej rozdzielczości z  rozpoznania, pracującej na okołoziemskiej orbicie o zmiennych trajektoriach, na wysokości 700 km, konstelacji czterech satelitów Airbusa, zwanej Pléiades Neo. Satelita taki pozwala obserwować obszar o powierzchni ok. 2 mln km kw., a rozdzielczość jego zdjęć wynosi 30 cm.

Wprowadzenie tych satelitów do polskiego wojska wzmocni jego zdolności w zakresie świadomości sytuacyjnej. Obecnie Polska na mocy porozumienia z Włochami z 2014 r., korzysta z włoskiego systemu COSMO-SkyMed, dostarczającego obrazowanie radarowe. Zostanie on uzupełniony francuskim systemem optoelektronicznym.

Agencja Uzbrojenia to  jednostka organizacyjna Ministerstwa Obrony Narodowej utworzona w 2021 r. w miejsce Inspektoratu Uzbrojenia. Jej zadania to m.in.:  definiowanie wymagań sprzętowych dla potrzeb operacyjnych wojska polskiego oraz przeprowadzanie procedur pozyskiwania sprzętu wojskowego.

Airbus Defence and Space to dział europejskiego konsorcjum lotniczego Airbus, który odpowiedzialny jest za produkty i usługi związane z obronnością i techniką lotniczą. Powstał w 2014 r. w ramach restrukturyzacji korporacyjnej firmy European Aeronautic Defence and Space. Według Wikipedii to drugie co do wielkości przedsiębiorstwo w branży kosmicznej na świecie.

– Mieliśmy okazję, żeby zatwierdzić dziś wspólnie umowę pomiędzy europejską firmą Airbus i jej gałęzią francuską a Agencją Uzbrojenia w sprawie wyposażenia Wojska Polskiego w dwa satelity rozpoznawcze. To niezwykle ważna zdolność i możliwość do tego, żeby uzupełnić to wszystko, co wiąże się z odstraszaniem oraz możliwością wczesnego ostrzegania, zarówno w wymiarze wojskowym, jak i cywilnym – oświadczył wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak

– Podpisanie przez nas tej umowy w znaczący sposób przyczyni się do zwiększenia zdolności Wojska Polskiego w zakresie rozpoznawania sytuacji na polu bitwy. Przestrzeń kosmiczna staje się coraz bardziej zmilitaryzowana i ma coraz większy wpływ na działania zbrojne. Dostarczymy usługę i sprzęt doskonałej jakości – zapewnił francuski minister obrony Sébastien Lecornu.

– Warto traktować ten system jako coś więcej niż stricte wojskowy. Będzie to system narodowy podwójnego zastosowania, zaspokajający potrzeby szeroko pojętej administracji publicznej. Z danych z tych satelitów będą korzystać np. resorty odpowiedzialne za gospodarkę przestrzenną, rolnictwo, środowisko i klimat. Satelity znajdą  zastosowanie w zarządzaniu kryzysowym, przy produkcji i aktualizacji map, rozliczaniu dopłat do upraw rolnych, ocenie szkód – ocenił gen. bryg. Marcin Górka, pełnomocnik MON ds. przestrzeni kosmicznej.

– Dzięki tej umowie Polska otrzyma jeden z najbardziej zaawansowanych na świecie satelitarnych systemów obserwacji Ziemi. Wzmacnia to Europę i daje narodowi polskiemu prawdziwie suwerenną zdolność kosmiczną – stwierdził Jean-Marc Nasr, szef Space Systems w firmie Airbus.

Kancelaria Clifford Chance poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Airbus Defence and Space przy zawarciu umowy z Agencją Uzbrojenia – w postępowaniu przetargowym  i przy negocjowaniu umowy. Obsługę wykonywali prawnicy z biur w Paryżu i Warszawie.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl