Kochański & Partners z nagrodą za innowację technologiczną od „The Lawyer”

289

Kochański & Partners otrzymała nagrodę za najbardziej innowacyjną inicjatywę technologiczną. Kopeć Zaborowski i Queritius zostały wyróżnione rekomendacjami w gronie najlepszych firm prawniczych w Europie Środkowej. Takie są dla polskich kancelarii wyniki tegorocznego konkursu o nagrody European Awards organizowanego przez branżowy brytyjski tygodnik „The Lawyer”.

Laury rozdano 29 listopada 2022 r. podczas uroczystości w Londynie. 

W tym roku, podobnie jak w ostatnich kilku, „The Lawyer” także nie wprowadził kategorii „Firma Prawnicza Roku w Polsce”. Kancelariom z Polski pozostało więc ubiegać się o zwycięstwo w innych kategoriach konkursu.

Kancelaria Kochański & Partners, laureat nagrody dla najlepszej firmy prawniczej w Europie Środkowej z 2020 r. – w roku 2022 otrzymała nagrodę w kategorii „Najbardziej Innowacyjna Inicjatywa Technologiczna” (Most Innovative Technology Initiative ). Podała w Internecie, że za „kształtowanie otoczenia prawnego i społecznego” wirtualnej rzeczywistości Metaverse. Znalazła się także na krótkiej liście w nowej kategorii konkursu „Najlepsza Inicjatywa ESG” (Best ESG Initiative – ESG, czyli Environmental, Social and Corporate Governance to najnowszy trend w światowym biznesie, wedle którego ochrona środowiska naturalnego, odpowiedzialność społeczna i ład korporacyjny to, obok ekonomicznego kryterium zysku, kluczowe kryteria działania każdej firmy dążącej do rozwoju odpowiedzialnego i zrównoważonego). Ponadto o tytuł „Europejskiego Partnera Zarządzającego Roku” (European Managing Partner of the Year ) w finale rywalizował Piotr Kochański, zarządzający tą firmą. W obu tych kategoriach nagrody przypadły komu innemu.

Natomiast kancelarie Kopeć Zaborowski i Queritius zostały wyróżnione jako „bardzo polecane” (highly commended ) w kategorii „Firma Prawnicza Roku w Europie Środkowej” (Law Firm of the Year: Central Europe ). Były także na krótkiej liście w kategorii „Europejska Kancelaria Specjalistyczna Roku” (European Specialist Law Firm of the Year ), podobnie jak kancelaria MFW Fiałek, lecz nagrody przyznano komu innemu.

Po raz ostatni „Firmą Prawniczą Roku w Polsce” została w 2018 r. wybrana kancelaria Maruta Wachta. W latach 2017-2016 decyzją organizatora konkursu odrębnej nagrody dla polskich firm prawniczych nie było. W 2015 r. nagrodzono kancelarię Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy. Nagrodę European Award  dla Polski przyznano wówczas po raz trzeci. Wcześniej triumfowały kancelaria Magnusson, której nie ma już w Polsce, oraz Domański Zakrzewski Palinka.

Tegorocznych zwycięzców konkursu w 25 kategoriach, w tym w 12 jurysdykcyjnych (w grupach regionalnych i krajach Europy), w czterech transakcyjnych, siedmiu organizacyjnych, a także najlepszy firmowy zespół prawników wewnętrznych oraz głównego laureata – Firmę Prawniczą Roku (Law Firm of the Year ), wybrało 63-osobowe jury, którego członkami byli, jak zawsze, wyżsi rangą prawnicy z kancelarii oraz prawnicy in-house z międzynarodowych korporacji, którzy mają bezpośrednie doświadczenia ze współpracy z niezależnymi firmami prawniczymi z państw europejskich.

„The Lawyer” jest renomowanym brytyjskim tygodnikiem adresowanym do prawników obsługujących gospodarkę. Ukazuje się od 1981 r. Wydawcą jest Centaur Media. Nagrodami European Awards wyróżnia kancelarie i prawników już trzynasty raz.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl