Cztery kancelarie i jeden partner z szansami na nagrody „The Lawyer”

687

Kochański & PartnersKopeć ZaborowskiQueritius, MFW Fiałek – te firmy z Polski są kandydatami do tegorocznych nagród European Awards przyznawanych przez branżowy brytyjski tygodnik „The Lawyer”. Trzy pierwsze otrzymały nawet po dwie nominacje. Ponadto o tytuł „Europejskiego Partnera Zarządzającego Roku” rywalizuje Piotr Kochański.

Na początku października 2022 r. zostały zaanonsowane tzw. krótkie listy (shortlists ) finalistów konkursu „The Lawyer” w poszczególnych kategoriach, wyłonionych z grona zgłoszonych firm i prawników, z których jury wybierze zwycięzców.

W tym roku, podobnie jak w trzech poprzednich, „The Lawyer” także nie wprowadził kategorii „Firma Prawnicza Roku w Polsce”. Kancelariom z Polski pozostało ubiegać się o zwycięstwo w innych kategoriach konkursu.

Laureat nagrody dla najlepszej firmy prawniczej w Europie Środkowej z roku 2020 – kancelaria Kochański & Partners jest drugi rok z rzędu nominowana w kategorii „Najbardziej Innowacyjna Inicjatywa Technologiczna” (Most Innovative Technology Initiative ). Jest także na krótkiej liście w nowej kategorii konkursu „Najlepsza Inicjatywa ESG” (Best ESG Initiative ESG, czyli Environmental, Social and Corporate Governance to najnowszy trend w światowym biznesie, wedle którego ochrona środowiska naturalnego, odpowiedzialność społeczna i ład korporacyjny to, obok ekonomicznego kryterium zysku, kluczowe kryteria działania każdej firmy dążącej do rozwoju odpowiedzialnego i zrównoważonego). Na swojej witrynie internetowej kancelaria podała, iż uznanie nominujących zyskało wsparcie kancelarii dla ukraińskich prawników i społeczności uchodźców wojennych w Polsce.

Kancelaria Kopeć Zaborowski otrzymała nominacje w kategoriach „Firma Prawnicza Roku w Europie Środkowej” (Law Firm of the Year: Central Europe ),  oraz „Europejska Kancelaria Specjalistyczna Roku” (European Specialist Law Firm of the Year ); w tej drugiej była już była na krótkiej liście w roku 2020. Na swojej witrynie internetowej kancelaria podała, iż doceniono jej „unikalne i nowatorskie podejście do klienta”, które łączy „obsługę w zakresie prawa karnego z całościowym dbaniem o jego wizerunek, poprzez jednoczesną ochronę jego dóbr osobistych”.

W tych samych dwóch kategoriach w gronie finalistów konkursu „The Lawyer” debiutuje kancelaria Queritius. To uruchomiony w 2020 r. butik procesowo-arbitrażowy, który dziś działa poprzez biura w Warszawie, Budapeszcie i Kijowie i jako swój zasięg działania określa Europę Środkowo-Wschodnią. Lecz firmę daje się zaliczyć do kancelarii z Polski, gdyż jej założycielem jest prawnik procesowo-arbitrażowy Wojciech Sadowski, który zarejestrował ją tutaj jako swoją działalność gospodarczą.

Transakcyjna kancelaria MFW Fiałek także debiutuje w finale konkursu; znalazła się na szortliście w kategorii „Europejska Kancelaria Specjalistyczna Roku”.

Ponadto o tytuł „Europejskiego Partnera Zarządzającego Roku” (European Managing Partner of the Year ) drugi rok z rzędu walczy Piotr Kochański, kierujący firmą Kochański & Partners, która na swojej witrynie internetowej podała, iż jego kandydatura zyskała uznanie m.in. za „konsekwentnie realizowaną strategię umacniania i rozwijania kancelarii”, w tym znaczące rozszerzenie grona wspólników.

Zwycięzców konkursu w 25 kategoriach, w tym w 12 jurysdykcyjnych (w grupach regionalnych i krajach Europy), w czterech transakcyjnych, siedmiu organizacyjnych, a także najlepszego firmowego zespołu prawników wewnętrznych oraz głównego laureata – Firmy Prawniczej Roku (Law Firm of the Year ),  wybierze 63-osobowe jury, którego członkami są, jak zawsze, wyżsi rangą prawnicy z kancelarii oraz prawnicy in-house z międzynarodowych korporacji, którzy mają bezpośrednie doświadczenia ze współpracy z niezależnymi firmami prawniczymi z państw europejskich. Laureaci zostaną ogłoszeni 29 listopada 2022 r.

„The Lawyer” jest renomowanym brytyjskim tygodnikiem adresowanym do prawników obsługujących gospodarkę. Ukazuje się od 1981 r. Wydawcą jest Centaur Media. Nagrodami European Awards wyróżnia kancelarie i prawników już trzynasty raz.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl