Fundacja Ocalenie i Dentons zakładają świetlicę dla ukraińskich dzieci w Warszawie

180

Największa na świecie firma prawnicza Dentons połączyła siły z Fundacją Ocalenie, aby wspierać potrzeby prawne oraz poszanowanie praw człowieka uchodźców z Ukrainy i innych państw, którzy obecnie przebywają w Polsce.

W lipcu 2022 roku Fundacja Ocalenie, dzięki wsparciu finansowemu Dentons i innych darczyńców, otworzyła w Warszawie świetlicę dla dzieci z Ukrainy. Kancelaria Dentons, poprzez Dentons Europe Foundation, przekazała 80 tysięcy euro na pokrycie kosztów otwarcia ośrodka oraz finansowanie jego działalności przez rok.

Świetlica zapewnia opiekę 40 dzieciom w wieku od 6 do 14 lat. Dzieci, dzięki pracy ukraińskojęzycznych opiekunek, mają zapewnioną przyjazną i bezpieczną przestrzeń do rozwoju, w tym do nauki języka polskiego, mają też okazję do zwiedzania Warszawy. W ostatnich tygodniach kancelaria Dentons zorganizowała piknik rodzinny dla podopiecznych świetlicy i ich rodzin, a także zaprosiła ich na zajęcia w swoim warszawskim biurze. Tego dnia dzieci miały możliwość przymierzenia prawdziwej togi oraz spojrzenia na Wisłę i dzielnicę Powiśle z perspektywy tarasu na dachu siedziby kancelarii.

Ponadto prawniczki i prawnicy z warszawskiego biura Dentons na zasadach pro bono wspierają Fundację Ocalenie w związku ze sprawą 32 uchodźców z Afganistanu, którzy latem 2021 roku zostali zatrzymani na polsko-białoruskiej granicy w Usnarzu Górnym.

– Dentons jest zaangażowana w wywieranie pozytywnego wpływu na społeczności, w których żyjemy i pracujemy, zarówno poprzez nasze doradztwo prawne pro bono, jak i działalność charytatywną – powiedział Tomasz Dąbrowski, partner zarządzający Dentons w Europie – Wśród wielu wyzwań, przed którymi stoją ukraińskie rodziny przesiedlone w wyniku wojny, jest m.in. znalezienie odpowiedniej opieki dla dzieci w języku ukraińskim. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać Fundację Ocalenie w otwarciu świetlicy na Jazdowie. Jest ona nie tylko bezpieczną przystanią dla dzieci, ale także pozwala ukraińskim matkom, których mężowie często przebywają wciąż w Ukrainie, szukać zatrudnienia, ze świadomością, że ich dzieci są w dobrych rękach – dodał.

– Od dawna wspieramy Fundację Ocalenie w kwestiach prawnych, także tych związanych z legalizacją pobytu w Polsce uchodźców z różnych krajów. Gdy w sąsiedniej Ukrainie rozpoczęła się wojna, nie mieliśmy wątpliwości, że jako kancelaria, ale także po prostu jako ludzie sprzeciwiający się napaści zbrojnej na demokratyczne państwo, musimy działać i reagować  – powiedział Patrick Radzimierski, partner pro bono w warszawskim biurze Dentons – Ogromnie się cieszę, że Dentons włączyła się nie tylko w pomoc prawną na rzecz uchodźców, ale także w otwarcie świetlicy dla ukraińskich dzieci. Wiemy, że pomoc najmłodszym i zapewnienie im bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni w grupie rówieśniczej, w tak trudnej sytuacja jak wojna, jest teraz niezwykle ważna.

Materiał kancelarii Dentons