Kancelaria NGL Legal wydzieliła zespół sześciorga podatkowców jako NGL Tax

719

Od 12 września 2020 r. zespół doradztwa podatkowego kancelarii NGL Legal działa pod oddzielną marką NGL Tax.

Kancelaria w komunikacie prasowym wyjaśniła, iż wydzielenie marki NGL Tax wynika z potrzeby klientów, którzy oczekują wyraźnej specjalizacji podatkowej, niezależnej od zamawianych usług prawnych”.

Według informacji z witryny internetowej NGL Tax oferuje „pełen zakres doradztwa podatkowego” w sprawach dotyczących: podatków dochodowych; podatków pośrednich; podatku od nieruchomości; ceny transferowych; transakcji; ulg podatkowych; sporów podatkowych; tax compliance.

Wynika z niej także, że w wydzielonym z kancelarii zespole jest sześć osób: czworo doradców podatkowych – partnerzy Bartosz Sankiewicz i Aleksandra Woś, manager Marek Przybylski, senior consultant Daria Górka, aplikant adwokacki Maciej Fiedorczuk i Mateusz Rowicki.

*****

Na pytania „Rynku Prawniczego” dotyczące NGL Tax odpowiada Krzysztof Wiater, partner zarządzający kancelarii NGL Legal.

„Rynek Prawniczy”Czy wydzielenie NGL Tax z NGL Legal miało tylko charakter marketingowo-wizerunkowy czy także organizacyjno-finansowy (oddzielne spółka i rachunkowość)?

(www.linkedin.com)

Krzysztof Wiater: Podobnie jak w przypadku wielu działań podejmowanych w ramach Grupy NGL, również tym razem punktem wyjścia jest klient i jego potrzeby oraz analiza uwarunkowań rynkowych – do nich dobieramy odpowiednie narzędzia marketingowe i organizacyjne. Nasi klienci potrzebują i korzystają z wsparcia naszego doradztwa podatkowego niezależnie od usług świadczonych przez pozostałe zespoły, stąd decyzja o promowaniu naszego doradztwa podatkowego pod osobnym brandem. Aktualnie wyodrębnienie wizerunkowe nie łączy się z wyodrębnieniem korporacyjnym, ale, zgodnie z przyjętą dwa lata temu strategią rozwoju grupy, takiego działania nie wykluczamy w przyszłości.

„Rynek Prawniczy”Kancelarie prawnicze z reguły mają dział podatkowy w sobie, współdziała z doradztwem transakcyjnym. Inaczej jest w firmach konsultingowych, np. z tzw. Wielkiej Czwórki. Czy to był właśnie wzór? Czy ten ruch oznacza budowę przez NGL podobnej struktury?

Krzysztof Wiater: Modeli wspólnego działania usług prawnych i podatkowych jest kilka. W Grupie NGL nie tworzymy praktyk, które miałyby wyłącznie „usługowy” charakter wobec innych zespołów, podobnie ma się rzecz z praktyką podatkową. Oprócz sygnałów rynkowych, o których wspomniałem powyżej, kierujemy się również troską o budowanie dojrzałych zespołów, które będą w stanie wykorzystywać efekty synergii generowane przez grupę, zarówno na rynku lokalnym, regionalnym (CEE) oraz przy realizacji projektów międzynarodowych.

„Rynek Prawniczy”Kto kieruje NGL Tax?

Krzysztof Wiater: Na czele praktyki podatkowej stoją Aleksandra Woś i Bartosz Sankiewicz – doradcy podatkowi z wieloletnim doświadczeniem zdobytym w największych firmach doradztwa podatkowego, w tym z tzw. Big Four. Doświadczenie konsultingowe, które mają, sprawia, że zakres świadczonych przez nas usług w obszarze podatkowym nie mieści się w tym, co standardowo oferują kancelarie prawne. Oboje wiedzą, że klient oczekuje nie tylko prawidłowej interpretacji przepisu, ale także przygotowania kalkulacji podatkowych, współpracy z audytorem, księgowością, czy wreszcie analizy tzw. substancji biznesowej, czyli dobrego rozumienia otoczenia i celów biznesu. Ten zakres usług oczekiwany przez naszych klientów i oferowany przez NGL Tax to właśnie sposób patrzenia na ten rynek przez partnerów NGL Tax. Partnerzy kierujący zespołem podatkowym wspierani są przez grupę profesjonalnych, zaangażowanych i pełnych energii młodszych doradców podatkowych. Co istotne, w najbliższym czasie planujemy wzmocnienie zespołu, i to na wszystkich poziomach, z partnerskim włącznie.

„Rynek Prawniczy”Czy NGL Tax będzie pozyskiwać samodzielnych klientów czy raczej pracować na rzecz klientów NGL Legal?

Krzysztof Wiater: Praktyka podatkowa od początku działalności w ramach NGL Legal samodzielnie pozyskiwała i obsługiwała klientów, w tym takich, którzy później stawali się klientami pozostałych praktyk w ramach grupy. Wyodrębnienie NGL Tax tylko wzmocni i rozwinie ten trend.

*****

Krzysztof Wiater jest radcą prawnym i adwokatem, magistrem prawa Uniwersytetu Warszawskiego (1995) i doktorem nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (1998).

Od 2007 r. do czerwca 2018 r. był partnerem zarządzającym w kancelarii DLA Piper. Od lipca 2018 r. jest partnerem zarządzającym w kancelarii NGL Legal założonej przez siebie wraz z grupą byłych prawników DLA Piper.

Pytania zadawał Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl