Sołtysiński Kawecki & Szlęzak i KKLW w sprzedaży Litwinom fabryki krzeseł

561

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak doradzała firmie IKEA Industry Poland przy sprzedaży fabryki mebli w Konstantynowie Łódzkim litewskiej firmie Vakaru Medienos Grupe, której doradzała kancelaria KKLW Legal Kurzyński Wierzbicki.

Transakcja została sfinalizowana na początku lipca 2020 r. Zakład w Konstantynowie Łódzkim działa od lipca 1997 r. Jest największą fabryką krzeseł drewnianych w Polsce i jedną z największych na świecie. Codziennie wytwarza 8 tys. krzeseł, zamiennie wyrabiane są stoły.

Firma IKEA Industry jest częścią Grupy Inter IKEA, w skład której wchodzą trzy główne części biznesowe: zarządzanie franczyzą, asortyment i zaopatrzenie oraz własna produkcja. To największy producent mebli drewnianych na świecie. W 43 zakładach w dziewięciu krajach wytwarza meble z drewna litego i z płyt drewnopochodnych dla sklepów IKEA. Polska jest największym krajem produkcyjnym  – IKEA Industry zatrudnia tu prawie 10 tys. osób w 20 zakładach. W ramach optymalizacyjnej restrukturyzacji zasobów w 2019 r. firma sprzedała fabrykę w Skoczowie na Śląsku szwedzkiej firmie Bâante, teraz tę w Konstantynowie Łódzkim. W drugiej połowie roku zamknie tartak w Chociwlu (województwo zachodniopomorskie).

Wszystkie spółki tworzące grupę IKEA należą do holenderskiego koncernu INGKA Holding, którego właścicielem jest fundacja Stichting INGKA utworzona w 1982 r. przez założyciela firmy IKEA, Szweda Ingvara Kamprada w Holandii, ze względu na tzw. optymalizację podatkową.

Litewska firma Vakaru Medienos Grupe (Zachodnia Grupa Drzewna), założona w 2002 r., zajmuje się przetwórstwem drewna i produkcją mebli, a ponadto świadczy usługi finansowe, doradcze, logistyczne. Prowadzi też prywatne lotnisko w Kłajpedzie. Grupa składa się z 16 przedsiębiorstw działających na Litwie i za granicą, w których pracuje ponad 3,9 tys. osób. Jest dostawcą mebli dla sieci IKEA.

Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji IKEA Industry Poland. Jej doradztwo obejmowało usługę legal due diligence, negocjacje oraz przygotowanie dokumentacji transakcyjnej. Obsługę wykonywali senior counsel Anna Kratiuk, senior associate Bartłomiej Dębski i associate Kacper Kurowski pod nadzorem partnera zarządzającego Roberta Gawałkiewicza.

Kancelaria KKLW Legal Kurzyński Wierzbicki poinformowała  na swojej witrynie internetowej, że doradzała w transakcji Vakaru Medienos Grupe.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl