Zięba & Partners z nowym partnerem rozwija praktykę venture capital

1022

Do zespołu kancelarii Zięba & Partners (ZP) na stanowisko partnera dołączył dr Szymon Syp, który będzie prowadził praktykę venture capital i współkierował praktyką M&A wspólnie z Aleksandrą Polak.

Dr Szymon Syp LL.M. (ukończył prawo w Maurer School of Law na Uniwersytecie w Indianie, magister prawa) jest adwokatem (członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie) z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem zawodowym z zakresu prawa spółek, transakcji M&A (ze szczególnym uwzględnieniem venture capital) oraz prawa rynków kapitałowych. Doradzał przy transakcjach M&A na rynku publicznym oraz prywatnym, w tym w zakresie krajowych i zagranicznych transakcji pracując dla spółek publicznych, akcjonariuszy, firm rodzinnych, spółek wielobranżowych czy funduszy PE/VC. Posiada również doświadczenie w zakresie kompleksowej obsługi biznesu klientów zagranicznych, klientów prywatnych, funduszy (w tym VC), obsługi prawnej startupów, w zakresie restrukturyzacji grup spółek czy też świadczenia usług z zakresu prawa konkurencji. Jest współautorem ponad 30 publikacji naukowych, w tym komentarzy do MAR, Prawa pocztowego, Ustawy o obligacjach oraz prawa rynku kapitałowego (w opracowaniu). Był prelegentem na przeszło 40 konferencjach. W 2016 r. znalazł się wśród laureatów V edycji rankingu „Rising Stars – Prawnicy liderzy jutra”, przygotowanego przez „Dziennik Gazeta Prawna” i Wolters Kluwer Polska, znalazł się również wśród 25 prawników wyróżnionych w kategorii „młodzi obiecujący” przez miesięcznik „Gentleman”. W 2019 roku został rekomendowany przez The Legal 500 w specjalizacji „prawo handlowe, spółki oraz M&A (Polska)”.

Wynikiem dotychczasowej pracy Szymona i Aleksandry Polak, wspieranych przez nasz zespół, jest 25 transakcji venture capital przeprowadzonych w 2019 roku, co stanowi 10 proc. wszystkich transakcji venture capital przeprowadzonych w Polsce.

– Jest nam bardzo miło powitać Szymona na pokładzie ZP. Polska wciąż jeszcze pracuje nad stworzeniem globalnej marki w taki sposób, jak zrobili to niektórzy z naszych sąsiadów (np. Czesi – Skoda) i wierzymy, że w końcu się to uda. Jesteśmy przekonani, że będzie to wynikiem rozwoju ekscytującego polskiego przemysłu technologicznego. Jednakże, aby do tego doszło, polskie firmy technologiczne potrzebują dostępu do kapitału, a Zięba & Partners jest polską kancelarią prawną, która doradzając w transakcjach venture capital umożliwia dostęp do tego kapitału (w szczególności z zagranicy) polskim firmom technologicznym. Szymon znacznie wzmocni również nasz zespół M&A i Prawa Rynków Kapitałowych – komentuje mecenas Rafał Zięba, partner zarządzający w Zięba & Partners.

Adam Piwakowski, partner w Zięba & Partners, dodaje:

– Obserwujemy coraz większą liczbę międzynarodowych funduszy venture capital napływających do Polski i szerszego regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w połączeniu z faktem, że amerykańskie fundusze VC przenoszą się do Europy i kierują swoje fundusze do firm europejskich. Przez ostatni rok zespół ZP przyjął pionierskie podejście polegające na rozwijaniu relacji i zachęcaniu międzynarodowych funduszy venture capital do wejścia na polski rynek i łączenia ich z polskimi VC i ich spółkami portfelowymi. Doprowadziło to do współpracy z funduszami venture capital z całego świata, m.in. z Indii, Turcji, Japonii czy oczywiście z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Z Szymonem na pokładzie zamierzamy pójść nawet jeszcze o krok dalej.

– Jestem bardzo zadowolony i podekscytowany dołączeniem do kancelarii Zięba & Partners, która ma podobny plan i sposób myślenia w odniesieniu do venture capital i polskiej branży technologicznej. Naszym celem jest świadczenie pełnego wachlarza usług w rozkwitającym polskim przemyśle technologicznym oraz bycie kancelarią premium dla transakcji technologicznych, pomagając polskim firmom i polskim VC nie tylko w Polsce, ale również na globalnej scenie, współpracując ściśle z naszymi unikalnymi międzynarodowymi kontaktami i wykorzystując nasze zagraniczne relacje. Wartość transakcji venture capital w Polsce wzrosła z nieco poniżej 156 mln zł w 2018 r. do 1,266 mld zł w 2019 r. i przewidujemy, że liczba ta będzie gwałtownie rosnąć na przestrzeni lat. Jestem przekonany, że Zięba & Partners będzie w centrum tego wzrostu – podkreśla dr Szymon Syp.

Materiał kancelarii Zięba & Partners