Czterystu prawników White & Case w największym na świecie debiucie giełdowym

1153

Globalna kancelaria White & Case poinformowała na swojej stronie internetowej, że aż 400 jej prawników z 20 biur obsługiwało pierwszą ofertę publiczną i debiut giełdowy saudyjskiego kolosa naftowego Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco). Według portalu internetowego „The American Lawyer” oznacza to, że w obsługę tego IPO (Initial Public Offering) był zaangażowany co piąty z 2150 prawników tej firmy.

Jak podał „The American Lawyer”, White & Case doradzała też Saudi Aramco w kwietniu 2019 r. przy ofercie obligacji o wartości 12 mld dolarów. Ta amerykańska kancelaria utrzymuje z arabską firmą długoterminowe relacje od prawie 70 lat, więc nie powinno zaskakiwać, że to właśnie ona została zatrudniona do obsługi najważniejszego przedsięwzięcia w historii saudyjskiego potentata naftowego. Jednak skala obsługi jest niezwykła. Z informacji na stronie internetowej White & Case wynika, iż przy IPO Saudi Aramco doradzali specjaliści z praktyk: rynków kapitałowych, korporacyjnej, sporów, podatków, handlu międzynarodowego, prawa pracy, ochrony środowiska, własności intelektualnej. Wymienione są biura kancelarii w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie), Nowym Jorku, Londynie, Waszyngtonie, Houston, Kairze i Hong Kongu. White & Case współpracowała także z kancelarią Megrena Mohammada Al-Shaalana z Rijadu w kwestiach prawa saudyjskiego.

W IPO było zaangażowanych kilkadziesiąt globalnych instytucji finansowych pełniąc funkcje doradców finansowych, koordynatorów, budowniczych księgi popytu na akcje i gwarantów emisji, wśród nich np. J.P. Morgan, Goldman Sachs, Merrill Lynch, Morgan Stanley, HSBC, Citigroup, Credit Suisse, Banco Santander, BNP Paribas, Crédit Agricole, Deutsche Bank, Société Générale, UBS. Doradzała im amerykańska kancelaria Latham & Watkins, której zespół nie był i nie musiał być aż tak liczny jak White & Case – prawnicy z biur w Dubaju, Nowym Jorku Waszyngtonie, Londynie, Houston, Chicago, Brukseli, Frankfurcie. Latham & Watkins współpracowała też z kancelarią Salmana M. Al-Sudairiego z Rijadu w kwestiach prawa saudyjskiego.

Była to największa w historii światowego rynku kapitałowego publiczna oferta akcji. Saudi Aramco sprzedała 3 mld akcji stanowiące 1,5 proc. kapitału zakładowego za 25,6 mld dolarów, odbierając dotychczasowy rekord IPO z 2014 r. chińskiej firmie Alibaba Holding Group, która była warta 25 mld dolarów. Dało to wycenę w wysokości 1,7 bln dolarów, co oznacza, że  Saudi Aramco jest największą spółką giełdową na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, przewyższającą informatycznych gigantów Apple (ok. 1,19 bln dolarów) i Microsoft (1,16 bln dolarów). Firma sprzedała 0,5 proc. akcji inwestorom indywidualnym i 1 proc. – instytucjonalnym, w tym państwowi nabyli 13,2 proc. tej puli. Większość inwestorów pochodziła z Arabii Saudyjskiej i z innych krajów Bliskiego Wschodu. Pozostałe 98,5 proc. akcji należy do państwa.

Akcje Saudi Aramco zadebiutowały na giełdzie Tadawul w Rijadzie 11 grudnia 2019 r. zyskując na wartości 10 proc., czyli maksymalnie dopuszczalnie, co podniosło kapitalizację firmy do 1,88 bln dolarów.

Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco, po arabsku أرامكو السعودية) to, według Wikipedii, saudyjski koncern paliwowo-chemiczny prowadzący poszukiwania i wydobycie ropy naftowej. Największa na świecie firma pod względem produkcji ropy zaspokaja ok. 10 proc. światowego zapotrzebowania na ten surowiec. Dysponuje jego zasobami w ilości 261 mld baryłek. Należy do niego największe na świecie pole naftowe Ghawar, o wymiarach 280 km na 30 km. Zatrudnia 61 tys. osób z 77 krajów na świecie.

Firma powstała  w 1933 r., gdy Arabia Saudyjska zezwoliła na poszukiwanie i eksploatację ropy amerykańskiej firmie Standard Oil of California (dziś Chevron). Obecnie jest własnością państwową Królestwa Arabii Saudyjskiej.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl