CMS i Dentons w sprzedaży biurowca, w którym siedzibę ma CMS

883
WFC na pierwszym planie (www.officemap.pl)

Kancelaria CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang doradzała firmom inwestycyjnym Allianz Real Estate i Tristan Capital Partners przy sprzedaży budynku Warszawskie Centrum Finansowe firmie z branży nieruchomości CPI Property Group, której doradzała kancelaria Dentons.

W grudniu 2019 r. CPI Property Group, czeska firma z branży nieruchomości, kupiła budynek biurowy Warszawskie Centrum Finansowe (Warsaw Financial Center). Doszło do tego poprzez nabycie spółki joint venture WFC Investments, która jest właścicielem biurowca. Spółkę sprzedali jej dwaj udziałowcy – firma inwestycyjna Allianz Real Estate oraz fundusz inwestycyjny Curzon Capital Partners III zarządzany przez firmę Tristan Capital Partners. Wartości transakcji nie ujawniono.

Warsaw Financial Center to budynek wpisany w krajobraz centrum Warszawy. Ten 144-metrowy (165 m z iglicą) i 32-piętrowy biurowiec wybudowała w latach 19971999 firma Golub Polska z polonijnymi korzeniami w Chicago za 115 mln dolarów. Ówcześnie był jednym z najnowocześniejszych wieżowców w Europie Środkowej. Stoi przy skrzyżowaniu ulic Emilii Plater i Świętokrzyskiej. Ma 50 tys. mkw. powierzchni najmu. Sześć pierwszych pięter zajmuje parking na 350 aut. Bryła graniastosłupa została w górnej części wieżowca przełamana łukiem. Przy budowie fasady wykorzystano aluminium, granit i szkło. Co drugi filar w zewnętrznej części budynku jest imitacją, która ma wzmocnić wrażenie solidności konstrukcji. Biurowiec jest niemal w całości wynajęty, biura w nim mają m.in. kancelarie prawnicze CMS, Weil, Gotshal & Manges, Garrigues, firmy inwestycyjne Enterprise Investors. Mid Europa Partners, Metropolitan Investment, poza tym Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju i Bank Światowy oraz polski oddział firmy informatycznej Google, w sumie ponad 60 polskich i międzynarodowych firm.

CPI Property Group to firma z branży nieruchomości, której większościowym udziałowcem jest czeski miliarder Radovan Vitek. Jej główny biznes to długoterminowe inwestycje, wynajem powierzchni i zarządzanie aktywami biurowymi, handlowymi, mieszkaniowymi i hotelowymi. Działa w 10 krajach Europy Środkowo-Wschodniej i w Niemczech. W portfelu ma aktywa o wartości 7,9 mld euro. Jest największym właścicielem powierzchni handlowych w Czechach oraz powierzchni biurowych w Berlinie. W Polsce działa od 2013 r. Jest właścicielem osiemnastu nieruchomości z sektora biurowego, handlowego i hotelowego w Warszawie, Elblągu, Zamościu, Tarnowie, Radomiu i Zgorzelcu. Firma planuje dalsze zaangażowanie na polskim rynku poprzez inwestowanie w nieruchomości biurowe w Warszawie. Zakup WFC to trzecia (po budynkach Equator IV i Eurocentrum) z zapowiadanych w październiku 2019 r. akwizycji CPI PG. Na liście zakupów są  jeszcze biurowce Green Corner A i Equator II.

Tristan Capital Partners to firma zarządzająca, poprzez sieć biur w ośmiu  miastach w Europie, w tym w Warszawie, inwestycjami podmiotów publicznych i prywatnych w nieruchomości komercyjne o łącznej wartości ponad 7 mld euro. Należący do kadry zarządzającej butik inwestycyjny w portfolio swoich funduszy o różnym stopniu ryzyka utrzymuje aktywa o łącznej wartości ponad 7 mld euro. W jego skład wchodzą fundusze Curzon Capital Partners III, European Property Investors, European Property Investors Special Opportunities oraz EPISO 3. Portfel nieruchomości w Polsce obejmuje warszawski biurowiec Mokotów Nova oraz pięć centrów handlowych (Arena w Gliwicach, Dąbrówka w Katowicach, Borek we Wrocławiu, Turzyn w Szczecinie i Zakopianka w Krakowie), których właścicielem jest fundusz EPISO 3.

Allianz Real Estate to firma zarządzająca wartymi 67,1 mld euro inwestycjami w nieruchomości w Europie i Stanach Zjednoczonych. Należy do niemieckiej grupy ubezpieczeniowej Allianz.

– Jesteśmy zadowoleni z jakości naszych akwizycji w Warszawie. Zgodnie z planem, do końca pierwszego kwartału 2020 r., zamierzamy zainwestować w stolicy Polski ponad 800 mln euro – pozwala nam na to nasza stabilna sytuacja finansowa i dostęp do atrakcyjnego finansowania – oświadczył Martin Nemecek, prezes CPI PG.

– Po przejęciu WFC przeprowadziliśmy gruntowną modernizację holu wejściowego i powierzchni na parterze budynku, a także pracowaliśmy nad wysokim poziomem najmu, który w tej chwili wynosi 99 proc. WFC jest dzisiaj prestiżową, wysokiej jakości nieruchomością, którą wyróżnia nowoczesny design i wiele proekologicznych rozwiązań – stwierdził Matt Lunt, dyrektor w Tristan Capital Partners.

Kancelaria CMS potwierdziła  „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji Allianz Real Estate oraz Tristan Capital Partners. Obsługa obejmowała kompleksowe doradztwo transakcyjne, w tym proces due diligence, negocjacje umowy sprzedaży udziałów, a także koordynację zamknięcia transakcji. Wykonywał ją zespół prawników, którym kierowała partner Lidia Dziurzyńska-Leipert, a byli w nim counsels Michał Borka, Andrzej Zając, associate Aleksander Grabecki i prawniczka Zofia Nejthardt z praktyki nieruchomości i budownictwa.

Kancelaria Dentons poinformowała na swojej stronie internetowej, iż jej zespół prawa nieruchomości doradzał w transakcji CPI Property Group. Obsługę wykonywali partner Monika Sitowicz, counsel Łukasz Zwiercan, associates Karolina Ostrowska i Aleksandra Łukasik. W zakresie prawa konkurencji doradzali counsel Anna Gulińska i senior associate Tomasz Kordala.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl