CMS przed brexitem przeniosła praktykę znaków towarowych z Londynu do Warszawy

1253

Kancelaria CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang poinformowała 28 października 2019 r. na swojej stronie internetowej, iż poczyniła kroki, by zapewnić swoim klientom możliwość ich dalszego reprezentowania w postępowaniach przed Urzędem Unii Europejskiej Do Spraw Własności Intelektualnej (European Intellectual Property Office – EUIPO) po brexicie.

W tym celu przeniosła swoją praktykę unijnych znaków towarowych i wzorów przemysłowych z Londynu do Warszawy, dołączając ją do istniejącej polskiej praktyki własności intelektualnej prowadzonej przez Tomasza Koryzmę. Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, grupa londyńskich prawników CMS zarejestrowała się w warszawskiej izbie radcowskiej jako prawnicy zagraniczni, co daje im prawo do praktykowania w Polsce. Są wśród nich partnerzy Sarah Wright, Tom Scourfield, Joel Vertes, Gareth Morgan, Caitlin Heard, Louise Gellman i senior associate Anna Brackenbury.

Ponadto CMS podała, że do jej warszawskiego biura przyjęto czteroosobowy zespół polskich specjalistów, którym kieruje senior associate Alicja Zalewska, zrekrutowana z kancelarii Baker McKenzie. Tworzą oni od marca 2019 r. praktykę unijnych znaków towarowych i wzorów przemysłowych.

(www.linkedin.com)

Alicja Zalewska specjalizuje się w doradztwie w dziedzinach prawa znaków towarowych, wzorów przemysłowych, osobistych i majątkowych praw autorskich, patentów, nieuczciwej konkurencji, zwalczania podrabiania towarów oraz w reprezentowaniu stron w postępowaniach w sprawach znaków towarowych i wzorów przemysłowych przed EUIPO i Urzędem Patentowym RP.

Wcześniej przez trzy lata była prawniczką kancelarii Baker McKenzie. Przedtem przez ponad dwa lata pracowała w EUIPO i przez rok w kancelarii White & Case. Jest adwokatem od 2017 r., absolwentką studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim (2013).

Sarah Wright, szefowa praktyki własności intelektualnej CMS w Wielkiej Brytanii, cytowana na stronie internetowej kancelarii stwierdziła, iż doradztwo i reprezentacja klientów w sprawach unijnych znaków towarowych jest sercem praktyki własności intelektualnej firmy. Dlatego jej sposobem na brexit było właśnie powołanie specjalistycznego zespołu w Warszawie, który może pomagać przy dalszym reprezentowaniu klientów przed EUIPO po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

„Cieszymy się ze znalezienia tak utalentowanego teamu, który wraz z naszymi obecnymi kolegami z Europy Środkowej i Wschodniej pomoże nam dalej rozwijać i wzmacniać naszą praktykę własności intelektualnej” – zadeklarowała Sarah Wright.

Tomasz Koryzma, szef praktyki własności intelektualnej w polskim oddziale CMS, oznajmił na stronie internetowej kancelarii, iż  „bardzo się cieszy, że mogą dzielić się wiedzą na temat polskiego rynku i pomóc brytyjskiej praktyce unijnych znaków towarowych i wzorów przemysłowych rozwijać się w obliczu brexitu, oraz że nie mogą się już doczekać, aby zbudować jeszcze silniejszą markę dla tej praktyki, zarówno globalnie, jak i w Europie Środkowo-Wschodniej”.

Natomiast Andrzej Pośniak, partner zarządzający CMS w Polsce, oświadczył na stronie internetowej kancelarii, iż „polski rynek oferuje bardzo dobrze wykształconych prawników, oferując najwyższą jakość obsługi klienta, a także wiedzę biznesową. Cieszymy się, że brytyjski zespół unijnych znaków towarowych i wzorów przemysłowych postanowił przenieść swoją praktykę do Polski”.

Jak informuje Wikipedia, Urząd Unii Europejskiej Do Spraw Własności Intelektualnej należy do struktur UE, a jego zadaniem jest rejestracja unijnych znaków towarowych (European Union trademarks) i wspólnotowych wzorów przemysłowych (registered Community designs).

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl