Z dyrektora prawnego w firmie informatycznej na głównego prawnika Chmury Krajowej

1994

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, Piotr Jakubowski jest od maja 2019 r. głównym prawnikiem w firmie Operator Chmury Krajowej. Przeszedł z informatycznej firmy Asseco, w której kierował działem prawnym.

Piotr Jakubowski ma 24 lata doświadczenia zawodowego. Specjalizuje się w prawie informatycznym, prawie własności intelektualnej, prawie zamówień publicznych. Obsługiwał fuzje i akwizycje w branży informatycznej, zagraniczne wdrożenia przedsięwzięć informatycznych. Przygotowywał i negocjował rządowe, bankowe i przemysłowe projekty IT – w zakresie wdrożenia, licencjonowania, utrzymywania obsługi serwisowej, umów outsourcingowych i chmurowych.

W 2017 r. został wyróżniony w rankingu GC Powerlist dla regionu Europy Środkowej i Wschodniej opracowanym pod egidą rankingowego katalogu The Legal 500. Ta „lista mocy” obejmuje „decyzyjnych” prawników przedsiębiorstw (general counsels – głównych prawników, szefów/dyrektorów działów prawnych). W 2018 r. na środkowoeuropejskiej GC Powerlist znalazł się cały dział prawny spółki Asseco Data Systems należącej do firmy Asseco, w której Piotr Jakubowski pracował przez prawie 12,5 roku. Przedtem był przez ponad 7,5 roku prawnikiem w informatycznej firmie Softbank, przez prawie 1,5 roku – w Domu Maklerskim Millenium, a przez prawie 2,5 roku – w firmie konsultingowej EVIP.

Jest radcą prawnym od 2003 r., absolwentem studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim (1995). Ukończył także aplikację sędziowską. Jest arbitrem Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej.

Operator Chmury Krajowej to spółka technologiczna utworzona w listopadzie 2018 r. przez PKO Bank Polski i Polski Fundusz Rozwoju, które zainwestowały w nią 100 mln zł. Firma oferuje usługi informatyczne cloud computingu, czyli przechowywania i przetwarzania  danych w tzw. chmurze obliczeniowej. W tym modelu użytkownik odpłatnie korzysta z oprogramowania i infrastruktury dostarczonych przez zewnętrznego dostawcę bez konieczności posiadania własnych serwerów.

W pierwszym kwartale 2019 r. Operator Chmury Krajowej uruchomił pilotażowe usługi dla pierwszego klienta, którym jest bank PKO BP. W firmie działają obecnie trzy serwerownie. We wrześniu 2019 r. strategicznym partnerem Operatora Chmury Krajowej została platforma chmury obliczeniowej firmy Google. Na podstawie umowy o partnerstwie strategicznym usługi przetwarzania danych w chmurze świadczone przez platformę Google Cloud zostaną włączone do portfela Operatora Chmury Krajowej.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl