Baker McKenzie w inwestycjach w nieruchomości wyprzedawane przez francuski telekom

611
Warszawski kompleks budynków Orange Polska (www.eurobuildcee.com)

Kancelaria Baker McKenzie doradzała środkowoeuropejskiej firmie inwestycyjnej Zeitgeist Asset Management w dwóch transakcjach kupna – kompleksu sześciu budynków w centrum Warszawy oraz budynku Poczty Głównej i działki w Krakowie, od firmy Orange Polska, która przejęła te nieruchomości podczas prywatyzacji Telekomunikacji Polskiej w 1998 r.

W sierpniu 2019 r. firma telekomunikacyjna Orange Polska podpisała umowę sprzedaży firmie Zeitgeist Asset Management zespołu sześciu budynków powstałych kolejno w latach 30-tych, 60-tych i 90-tych XX wieku o łącznej powierzchni ok. 50 tys. mkw., stojących na jednohektarowej działce przy ulicach Nowogrodzkiej i św. Barbary w Warszawie. Wśród nich jest dawna siedziba urzędu telekomunikacyjnego – modernistyczny gmach Telegrafu i Telefonu wybudowany w latach 19281934. Był to pierwszy w Polsce budynek o stalowej konstrukcji szkieletowej.

Wartość transakcji wynosi 81 mln euro (ok. 350 mln zł). Aby zapewnić czas na przeniesienie infrastruktury telekomunikacyjnej znajdującej się w kompleksie, Orange będzie wynajmował jego część w ramach najmu zwrotnego do 2026 r.

(www.pl.wikipedia.org)

W lipcu 2019 r. natomiast Zeitgeist Asset Management kupiła w Krakowie od Orange wystawiony na sprzedaż za prawie 52 mln zł pięciokondygnacyjny budynek Poczty Głównej o powierzchni ponad 9,6 tys. m kw., wpisany do rejestru zabytków, oraz działkę z zabudowaniami przy ulicy Cystersów, gdzie również mieściła się poczta.

W 2018 r. i dotychczas w 2019 r. Orange Polska sprzedała swoje nieruchomości za łączną kwotę ponad 650 mln zł. Szacowana wartość rynkowa jej nieruchomości przeznaczonych jeszcze do sprzedaży przekracza 1 mld zł. Ta wyprzedaż majątku jest elementem ogłoszonej w 2017 r. strategii firmy zakładającej „powrót na ścieżkę wzrostu”. Orange poinformowała, iż „realokuje kapitał z nieruchomości do głównych obszarów swojego biznesu telekomunikacyjnego”.

Zeitgeist Asset Management to firma deweloperska i zarządzająca aktywami inwestorów prywatnych i instytucjonalnych, która działa w Europie ŚrodkowoWschodniej i w Niemczech. Istnieje od 2014 r. i zarządza obecnie aktywami o wartości ponad 515 mln euro oraz powierzchnią prawie 463 tys. mkw. działek i 338,9 tys. mkw. powierzchni najmu. Specjalizuje się w zakupie obiektów zabytkowych i podnoszeniu ich wartości poprzez renowację i rozbudowę. Zakończone projekty nie są przeznaczane na sprzedaż, ale na wynajem. W 2016 r. firma weszła na polski rynek kupując pięć nieruchomości, w tym trzy w Warszawie.

Orange Polska (dawniej Telekomunikacja Polska i PTK Centertel) to firma dostarczająca usługi telekomunikacyjne w Polsce, m.in. telefonii komórkowej, stacjonarnej, dostępu do Internetu, telewizji. Jest dominującym dostawcą telefonii stacjonarnej,  największym operatorem telefonii komórkowej, obsługującym ponad 14 mln klientów. Największym akcjonariuszem spółki jest francuska firma Orange posiadająca ponad połowę akcji.

Kancelaria Baker McKenzie potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że w obu transakcjach, warszawskiej i krakowskiej,  doradzała Zeitgeist Asset Management. Obsługę wykonywały partner Joanna Wojnarowska i associate Weronika Roesler z zespołu real estate.

Firma Orange korzystała z obsługi swojego wewnętrznego działu prawnego.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl