Baker McKenzie i Dentons w belgijskim przejęciu polskiego szkła ognioodpornego

566

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Baker McKenzie doradzała belgijskiemu funduszowi inwestycyjnemu Baltisse przy przejęciu polskiej firmy Polflam, produkującej szkło ogniochronne, od jej założycieli i funduszu Syntaxis Capital, którym doradzała kancelaria Dentons.

Transakcję sfinalizowano w lutym 2019 r. Firmę sprzedawali dwaj założyciele Polflamu Maciej Szamborski i Wojciech Wilczak oraz fundusz inwestycyjny Syntaxis Capital, który wyszedł inwestycji, w którą zaangażował się finansowo w sierpniu 2014 r. przeprowadzając lewarowaną rekapitalizację spółki Glass-Team kwotą 15 mln euro. Rok później firma zmieniła nazwę na Polflam.

Firma produkuje spełniające wymogi ochrony przeciwpożarowej hartowane szkło pięciu klas odporności ogniowej, które znajduje zastosowanie w budownictwie – wewnątrz i na zewnątrz, w szklanych fasadach budynków komercyjnych, biurowych, szpitali, szkół i rezydencji. Może być montowane w każdym rodzaju przeciwpożarowej stolarki budowlanej oraz w ścianach z kartongipsu, a także w systemach bezramowych.

Syntaxis Capital to firma inwestycyjna dostarczająca długoterminowe finansowanie dłużne i kapitał dla przedsiębiorstw średniej wielkości w Europie Środkowej, szczególnie w Polsce. Dzięki zaangażowaniu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego może oferować elastyczne formy kredytowania  małych i średnich spółek. Syntaxis zrealizowała 17 inwestycji w Europie Środkowej.

Baltisse to belgijski fundusz inwestycyjny zarządzający majątkiem rodzinnym. Orientuje się m.in. na inwestycje bezpośrednie w przedsiębiorstwa (private equity), w nieruchomości (deweloperskie) w Belgii, Luksemburgu, Rumunii oraz w Stanach Zjednoczonych. Jest zaangażowany w produkcję podłóg posiadając pakiet udziałów w amerykańskiej firmie Mohawk Industries.

– Sukces, jaki osiągnęła spółka, działając w segmencie rynku postrzeganym jako tradycyjny, jest wyjątkowy – dzięki unikalnej technologii, wysokim parametrom produktu oraz filozofii zorientowanej na potrzeby klientów – oświadczył Wojciech Wilczak, współwłaściciel sprzedający firmę.

– Od momentu naszej inwestycji Polflam potroiła moce produkcyjne oraz zbudowała obecność na wielu nowych rynkach, jednocześnie dalej rozwijając swój portfel produktów. Oferując produkty o najlepszych właściwościach oraz dzięki wysokiemu zaawansowaniu technologicznemu spółka jest idealnie spozycjonowana do przyspieszonego rozwoju na rynkach europejskich – stwierdził Przemek Szczepański, partner i współzałożyciel Syntaxis Capital.

– Czerpiąc z naszych doświadczeń w branży produkcyjnej, gdzie stworzyliśmy liderów europejskiego rynku producentów podłóg, jesteśmy przekonani, że będziemy w stanie pomóc Polflamowi w umocnieniu pozycji na rynkach, na których jest obecny, jak również w ekspansji na nowe rynki eksportowe w krajach Unii Europejskiej. Ze strony Baltisse Polflam zostanie wzmocniony osobą Davida Ulensa, jako nowego prezesa zarządu, który ma doświadczenie w spółkach przemysłowych oraz w regionie CEE – zadeklarował Filip Balcaen, założyciel Baltisse.

Kancelaria Baker McKenzie poinformowała w Internecie, że doradzała Baltisse. Obsługę wykonywali Jacek Balicki i Łukasz Targoszyński.

Kancelaria Dentons poinformowała na swojej stronie internetowej, iż doradzała Polflamowi i jego udziałowcom przy transakcji, m.in. sporządzając raport vendor due diligence. Obsługę nadzorował Piotr Dulewicz, partner kierujący praktykami fuzji i przejęć oraz private equity. W zespole byli partner Paweł Grabowski, counsel Michał Wasiak, senior associate Natalia Ławniczak-Kozioł i associate Robert Semczuk. Przy belgijskich aspektach transakcji doradzała Yolande Meyvis, partner w biurze Dentons w Brukseli.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl