Linklaters i Dentons w międzyszwedzkim zakupie biurowca w Łodzi

358
(www.skanska.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Linklaters doradzała szwedzkiemu funduszowi nieruchomości Niam przy zakupie budynku biurowego Nowa Fabryczna w Łodzi od szwedzkiej firmy deweloperskiej Skanska, której doradzała kancelaria Dentons.

W marcu 2018 r. firma Skanska, która była deweloperem i generalnym wykonawcą biurowca, sprzedała go za 52 mln euro firmie zarządzającej funduszem nieruchomości Niam. Jego własność przeniesiono w trzecim kwartale roku. Nowa Fabryczna to biurowiec postawiony w październiku 2017 r. naprzeciw niedawno ukończonego dworca kolejowego Łódź Fabryczna. Ma 22,6 tys. mkw. powierzchni, siedem kondygnacji naziemnych oraz dwie podziemne z 210 miejscami parkingowymi. W budynku z otwartym patiem  może pracować nawet 2,5 tys. osób. Biura wynajmują w nim: polski oddział firmy Cybercom, centrum finansowe Whirpool, centra usług wspólnych firm McCormick i Fujitsu oraz dział informatyczny firmy BSH produkującej sprzęt gospodarstwa domowego.

Skanska to szwedzka megafirma zajmująca się działalnością budowlaną i deweloperską. Utworzona w 1887 r. w Malmö, obecnie na całym świecie zatrudnia ok. 50 tys. pracowników. W Polsce działa od początku lat 90. XX wieku.

Niam Funds to firma zajmująca się zarządzaniem czterema funduszami inwestującymi w nieruchomości, których aktywa warte są w sumie 3,5 mld euro. Inwestorami są m.in. fundusze emerytalne, fundacje, towarzystwa ubezpieczeniowe i instytucje finansowe. Powstała w Szwecji, a operuje w państwach skandynawskich i w Polsce.

– Cieszymy się z nabycia kolejnego biurowca tak wysokiej jakości, zlokalizowanego w atrakcyjnym i rozwijającym się Nowym Centrum Łodzi. Jesteśmy pewni, że ten budynek uzupełni portfolio naszego funduszu i zapewni odpowiedni zwrot z inwestycji – oświadczył Fredrik Jonsson, dyrektor zarządzający w Niam.

– Nowa Fabryczna bardzo szybko zyskała uznanie dużych, międzynarodowych firm, które –  podobnie jak my – dostrzegły wielki potencjał Łodzi i nowego centrum tego miasta. Za nami poszli kolejni deweloperzy i dziś NCŁ, po wybudowaniu dworca Łódź Fabryczna, nadal jest jednym z największych placów budowy w miastach regionalnych. Cieszymy się, że biurowiec trafił w ręce naszego wieloletniego partnera i jednocześnie bardzo doświadczonego funduszu. To rynkowe potwierdzenie wysokiej jakości naszych projektów, ale też wyraźny sygnał, że Łódź jest w wyjątkowo dobrej kondycji. Warto tu inwestować – stwierdził Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający spółki biurowej Skanska.

Kancelaria Linklaters potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała funduszowi Niam. Doradztwo prawne obejmowało prawo nieruchomości, budowlane, kwestie korporacyjne, własność intelektualną, prawa autorskie, planowanie przestrzenne oraz finansowanie struktury akwizycyjnej i doradztwo podatkowe.

Zespołem prawników kierował Artur Kulawski, partner zarządzający warszawskiego biura, a byli w nim managing associate Adriana Andrzejewska, senior associate Monika Lerka, associates Piotr Borzyński i Mateusz Cieślak (praktyka prawa nieruchomości), Marta Domino i Maciej Chęciński (praktyka prawa finansowego i bankowości), Magdalena Szewczyk (praktyka prawa korporacyjnego). W kwestiach podatkowych doradzali Mikołaj Bieniasz, kierujący praktyką prawa podatkowego, oraz Michał Nocoń i Jan Jurga. W zakresie prawa własności intelektualnej doradzali Agnieszka Mencel i Szymon Sieniewicz.

Kancelaria Dentons potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała firmie Skanska. Obsługę transakcji wykonywali partner Bartłomiej Kordeczka i starszy prawnik Martyna Racz-Suchocka.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl