Sołtysiński Kawecki & Szlęzak w wyprowadzce gastronomicznej spółki do Hiszpanii

713
KFC to jedna z marek, których bary prowadzi AmRest w Polsce

Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak doradzała w Polsce meksykańskiej firmie private equity Finaccess Capital i kontrolowanej przez nią spółce AmRest Holdings przy przeniesieniu jej siedziby z Wrocławia do Madrytu oraz przy wykupie akcji od akcjonariusza, który się na przeprowadzkę nie zgodził. Doradcą prawnym firm w Hiszpanii była kancelaria Uría Menéndez.

Po raz pierwszy w historii polskiej giełdy notowana na niej spółka europejska przeniosła swoją siedzibę z Polski do innego państwa Unii Europejskiej. Plan przeniesienia przygotował zarząd firmy w lipcu 2017 r. Decyzję o ustanowieniu nowej siedziby w Madrycie podjęli większością głosów akcjonariusze AmRest Holdings. Podczas walnego zgromadzenia w październiku 2017 r.  przeciw był tylko Otwarty Fundusz Emerytalny Nationale-Nederlanden reprezentujący ok. 9,4 proc. kapitału. Doprowadziło to do odkupienia w listopadzie 2017 r., za kwotę prawie 199 mln zł należących do niego 550 tys. akcji, przez większościowego akcjonariusza, którym jest meksykańska firma private equity Finaccess Capital. Obecnie ma ona bezpośrednio i pośrednio ok. 56,4 wszystkich akcji AmRest Holdings. W marcu 2018 r. spółka poinformowała o rejestracji statutowej siedziby w Madrycie i – co się z tym wiąże – o wejściu w życie jej nowego statutu zaakceptowanego przez zgromadzenie akcjonariuszy. Obecnie państwem macierzystym spółki jest Hiszpania i regulacje właściwe dla rynku hiszpańskiego zastąpiły część polskich regulacji prawnych obowiązujących spółkę oraz jej akcjonariuszy. Podatki dochodowe firma będzie płacić w Hiszpanii.

AmRest Holdings to firma zarządzająca w systemie franczyzowym markami branży gastronomicznej założona w 1993 r. we Wrocławiu pod nazwą American Restaurants Services przez czterech Amerykanów. Początkowo posiadała w Polsce prawa do prowadzenia lokali gastronomicznych Pizza Hut i KFC. W 1998 r. rozszerzyła  działalność na Czechy. Obecnie AmRest Holdings działa w dwóch segmentach – barów szybkiej obsługi (KFC, Burger King, Starbucks) oraz restauracji z obsługą kelnerską (La Tagliatella, Pizza Hut, Blue Frog, KABB). Dziś prowadzi ok. 1650 restauracji w 16 krajach, najwięcej ma w  Polsce (ponad 450) i Hiszpanii (270 lokali), poza tym w Czechach, Rosji, Bułgarii, Serbii, Chorwacji, Francji, Niemczech, Chinach, Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech.    

Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak poinformowała na swojej stronie internetowej, że doradzała Finaccess Capital oraz AmRest Holdings – przy przeniesieniu siedziby oraz wykupie akcji – w zakresie prawa korporacyjnego oraz prawa rynków kapitałowych.

Jak podaje kancelaria, operacja wymagała praktycznej analizy i zastosowania unijnych regulacji dotyczących spółki europejskiej do polskiej spółki publicznej, tak by rozwiązania prawne pozostawały również w zgodzie z regulacjami obowiązującymi w Polsce i Hiszpanii. Niektóre kwestie wymagały szczegółowych konsultacji z Komisją Nadzoru Finansowego oraz Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych – informuje SK&S.

Zespół prawników pod kierunkiem partnera Marcina Olechowskiegoof counsel Justyna Młodzianowska, senior associate Andrzej Motyka, associates Karol Skibniewski i Jan Pierzgalski – doradzał we wszystkich aspektach dotyczących prawa polskiego.

Za zgodność operacji z prawem hiszpańskim odpowiadała tamtejsza kancelaria Uría Menéndez.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl