Clifford Chance i Allen & Overy w międzyfunduszowej transakcji telekomunikacyjnej

514
Inea jest sponsorem klubu futbolowego Lech Poznań i jego nowego stadionu (www.ineastadion.pl).

Kancelaria Clifford Chance doradzała funduszowi private equity Warburg Pincus przy sprzedaży większości akcji spółki telekomunikacyjnej Inea funduszowi infrastrukturalnemu z grupy Macquarie, którego doradcą w transakcji była kancelaria Allen & Overy.

Grupa Inea to największy operator telekomunikacyjny w Wielkopolsce. Fundusz Macquarie European Infrastructure Fund 5 zarządzany przez firmę inwestycyjną Macquarie Infrastructure and Real Assets, na początku grudnia 2017 r. zawarł umowę o przejęciu Inei z funduszem Warburg Pincus (72 proc. kapitału) oraz założycielem firmy Januszem Kosińskim i pozostałymi drobniejszymi udziałowcami. Wartości transakcji, której zamknięcie ma nastąpić na początku lutego 2018 r., po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, strony nie ujawniły. Gazeta „Puls Biznesu” podała, że wycenę  firmy oszacowano na ok. 1,5 mld zł.

Inea została założona w 1992 r. w Poznaniu przez obecnego prezesa Janusza Kosińskiego. Dziś oferuje klientom w Wielkopolsce telewizję kablową, szerokopasmowy Internet i telefonię stacjonarną oraz komórkową. Obsługuje 500 tys. gospodarstw domowych. Dysponuje światłowodową szkieletową siecią telekomunikacyjną (FTTH) o długości 7 tys. km. W 2013 r. mniejszościowym udziałowcem spółki został fundusz Warburg Pincus, który następnie przejął nad nią kontrolę.

Macquarie Infrastructure and Real Assets to część Macquarie Asset Management Group, która działa w ramach grupy finansowej Macquarie, świadczącej inwestorom usługi w zakresie zarządzania aktywami, bankowości, doradztwa, w tym w zakresie ryzyka. Grupa utworzona w 1969 r. zatrudnia prawie 14 tys. osób w 27 krajach. Zarządza kapitałem o łącznej wartości 345 mld funtów. MIRA jest funduszem inwestującym w przedsięwzięcia infrastrukturalne. Obecnie ma portfelu 137 inwestycji, 300 nieruchomości i 4,5 mln hektarów gruntów rolnych o łącznej wartości ponad 94 mld euro. To trzecia inwestycja MIRA w Polsce, po terminalu kontenerowym DCT Gdańsk oraz bazie paliw TanQuid w Radzionkowie.

Warburg Pincus to amerykańska globalna firma private equity istniejąca od 1966 r. Zarządza kapitałem ponad 44 mld dolarów. Ma w portfelu powyżej 150 spółek.

– Po inwestycji Warburg Pincus, która pozwoliła spółce ponad dwukrotnie zwiększyć przychody, stoimy przed szansą kolejnego podwojenia naszych wyników. Wierzę, że nasze partnerstwo z MIRA będzie równie zgodne i efektywne – oświadczył Janusz Kosiński, prezes Inei.

– Jako jeden z największych operatorów sieci światłowodowych i kablowych w Polsce Inea z powodzeniem zbudowała najlepszą infrastrukturę szerokopasmową. Oczekujemy dalszej ekspansji spółki poza dotychczasowy obszar jej działania – zadeklarował Leigh Harrison, szef europejskiego oddziału MIRA.

– Jesteśmy dumni z transformacji, jaką Inea przeszła w ciągu pięciu lat naszego partnerstwa, w szczególności z rozbudowy infrastruktury Internetu szerokopasmowego. Spółka jest bardzo dobrze przygotowana do dalszego rozwoju – stwierdził Adarsh Sarma, dyrektor zarządzający Warburg Pincus.

Kancelaria Clifford Chance poinformowała „Rynek Prawniczy”, iż doradzała w transakcji funduszowi Warburg Pincus. Kancelaria Allen & Overy potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, iż była doradcą funduszu Macquarie Infrastructure and Real Assets.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl