Szansa na rekordowy rok na polskim rynku fuzji i przejęć

539

Rynek fuzji i przejęć w Europie Środkowej cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów pomimo wysokich wycen i niewykluczone, że w tym roku zostanie zawarta rekordowa ilość transakcji – wynika z prognoz ekspertów kancelarii prawnej Wolf Theiss zaprezentowanych podczas CEE M&A and Private Equity Forum. Kancelaria już po raz czwarty objęła patronatem organizację Forum, które jest największym wydarzeniem poświęconym tematyce fuzji i przejęć oraz funduszy private equity w Europie Środkowej.

Tegoroczne Forum zgromadziło ponad 250 przedstawicieli funduszy private equity, banków inwestycyjnych, doradców podatkowych i przedsiębiorców, którzy zajmują się działalnością inwestycyjną w Europie Środkowej. Tematyka paneli dyskusyjnych dotyczyła strategii pozyskiwania finansowania, wspólnych inwestycji, perspektyw rozwoju gospodarczego oraz największych transakcji na rynku fuzji i przejęć. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się debaty poświęcone dynamicznemu rozwojowi branży fintech oraz sektora usług wspólnych.

– Uczestnicząc w Forum od kilku lat obserwuję rosnące zainteresowanie inwestorów naszym regionem powiedział Ron Given, partner zarządzający w warszawskim biurze kancelarii Wolf Theiss – Polska i Europa Środkowa to bardzo obiecujący rynek, który przyciąga coraz większych graczy. Choć wyceny nie są niskie, to bez wątpienia stwarzają możliwości przeprowadzenia transakcji.

Rynek fuzji i przejęć w Polsce odnotował znaczne ożywienie w ubiegłym roku, a wśród kupujących pojawiły się największe na świecie fundusze private equity, dotychczas nieobecne na krajowym rynku. Jak wynika z raportu Wolf Theiss łączna wartość transakcji wzrosła do najwyższego poziomu od pięciu lat i wyniosła 11,2 mld euro. Do największych transakcji należało przejęcie przez konsorcjum funduszy private equity platformy ecommerce Allegro za 3 mld euro.

– W 2017 roku raczej nie ma co liczyć na transakcje tej skali co przejęcie Allegro, ale niewykluczone, że pod względem wolumenu transakcji uda się pobić nowy rekord – powiedział Given – Branże, które niezmiennie cieszą się zainteresowaniem inwestorów, to sektor dóbr konsumenckich, ochrona zdrowia i technologie. W tym roku obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania sektorem technologii, co ma związek z solidną bazą wykwalifikowanych pracowników. W Europie Środkowej każdego roku mury uczelni opuszcza więcej inżynierów niż w Stanach Zjednoczonych. To na pewno ma swój wpływ.

CEE M&A and Private Equity Forum 2017 odbyło się w Warszawie w dniach 2627 września i zostało zorganizowane we współpracy z serwisem Mergermarket.

– Najważniejsze wnioski, jakie płyną z Forum, to przede wszystkim bardzo szybki rozwój funduszy private equity i spektakularny wzrost branży usług wspólnych w Polsce w ostatnich latach – powiedział Jacek Michalski, partner i szef zespołu doradztwa korporacyjnego oraz fuzji i przejęć w warszawskim biurze Wolf Theiss.

– Forum to świetna okazja do obserwacji trendów rynkowych – dodał Przemysław Kozdój, partner i szef zespołu bankowości i finansów w Wolf Theiss w WarszawieRosnące znaczenie inwestorów na rynku długu, coraz większa różnorodność narzędzi finansowych i złożoność finansowania transakcji, takich jak Allegro, wymagają od doradców ugruntowanej wiedzy i niestandardowego myślenia.

Relację z wydarzenia można obejrzeć klikając na link.

Aby uzyskać więcej informacji, zapraszamy na stronę internetową Forum.

Materiał kancelarii Wolf Theiss