Przedstawiamy dwadzieścia pięcioro prawniczek i prawników zajmujących się obsługą biznesu, którzy w niedalekiej przyszłości powinni dołączyć do krajowej czołówki branży. Ich nazwiska znalazły się w tegorocznej edycji rankingu Chambers Global 2016 dla Polski.
Obok kancelarii i ich liderów, którzy rządzą na rynku, w zestawieniu rankingowej firmy Chambers & Partners umieszczono również prawników dobrze rokujących. W rankingu Chambers Global 2016 ujęto ich w kategorię „Up and Coming”, co przetłumaczyliśmy jako „Prawnicy, którzy dobrze się zapowiadają”.
Na podkreślenie zasługuje, że najwięcej, po trzy razy, wymieniono w gronie tych „wschodzących gwiazd” prawników kancelarii Clifford Chance oraz Linklaters.
Chambers Global to renomowany przewodnik po rynkach usług prawnych ogłaszany w formie klasyfikacji rankingowej na podstawie wywiadów z wieloma prawnikami i ich klientami.
Poniżej lista polskich „Up and Coming” prawniczek (10) i prawników (15). Przy każdej osobie zamieszczone są charakterystyki i cytaty pochodzące właśnie z tych wywiadów i kwestionariuszy ankietowych. Prawnicy w poszczególnych grupach wymienieni są alfabetycznie.
Bankowość i finanse
- Irena Floras-Goode (Clifford Chance). Zdaniem klientów prawniczka, która specjalizuje się w obsłudze transakcji project finance, „dba o szczegóły, jest w stanie prowadzić trudne negocjacje i pracować długie godziny”.
- Tomasz Kaczmarek (Baker & McKenzie). Nowicjusz w rankingu, był zaangażowany w obsłudze kluczowych transakcji kancelarii. Klienci chwalą jego umiejętności zarządzania i opracowywania projektów dokumentów.
- Przemysław Kozdój (Greenberg Traurig). Był już wymieniony w tym gronie w 2015 r. Wspiera zarówno banki, jak inwestorów w transakcjach finansowania nieruchomości oraz zagadnieniach związanych z restrukturyzacją.
- Jakub Podkowa (Dentons). Wchodzi do rankingu po dobrych recenzjach z rynku. Klienci chwalą to, że skupia się na znalezieniu rozwiązania.
- Tomasz Rogalski (Norton Rose Fulbright). Senior associate zaangażowany w najważniejsze zlecenia kancelarii. Klienci uważają, że ”robi wrażenie” i podkreślają jego umiejętności negocjacyjne.
Rynki kapitałowe – akcje (equity)
- Ewa Bober (Weil, Gotshal & Manges). Counsel zaangażowana w najważniejsze zlecenia z zakresu obsługi rynków kapitałowych kancelarii. „Sprawna technicznie i responsywna prawniczka, z którą dobrze się współpracuje”.
- Rafał Kamiński (White & Case). „Pracowity i biegły technicznie”. „Ma pomysły jak rozwiązać problemy i bardzo proaktywne podejście”.
- Paweł Piotrowski (Greenberg Traurig). Był już wymieniony w tym gronie w 2015 r. „Nigdy nie spotkałem tak reaktywnej osoby: zawsze odbiera telefon, jest bardzo pomocny i rozwiązuje problemy” – opisuje klient.
Rynki kapitałowe – obligacje (debt)
- Grzegorz Abram (Clifford Chance). Counsel otrzymuje ciepłe pochwały od klientów, którzy mówią: „Jest bardzo oddany, elastyczny, rozumie i odpowiada na nasze potrzeby”.
Prawo korporacyjne/Fuzje i przejęcia
- Anna Dąbrowska (Wardyński i Wspólnicy). Była już wymieniona w tym gronie w 2015 r. Obsługuje transakcje i doradza w sprawach gospodarczych. Klienci mówią: „Jest bardzo proaktywna, potrafi zrównoważyć ryzyko prawne i korzyści biznesowe”.
- Krzysztof Libiszewski (Wardyński i Wspólnicy). Był już wymieniony w tym gronie w 2015 r. Korporacyjny prawnik angażowany do obsługi transakcji oraz w sprawach gospodarczych.
- Michał Pawłowski (CMS). Był już wymieniony w tym gronie w 2015 r. Kładzie na stół użyteczną kombinację ekspertyzy korporacyjnej i z zakresu rynków kapitałowych. Wspiera również transakcje akwizycji.
- Wojciech Polz (Clifford Chance). Był już wymieniony w tym gronie w 2015 r. Counsel, który obsługiwał szereg przejęć i transakcji private equity. Klienci chwalą jego zdolność koordynowania pracy w kilku jurysdykcjach i duże umiejętności negocjacyjne. „Wie kiedy cisnąć i, jeśli trzeba, to potrafi mocno naciskać. Jest również świetny w negocjacjach sprzedażowych”.
- Marcin Schulz (Linklaters). Otrzymuje moc komplementów od klientów. „Jest w stanie przetłumaczyć skomplikowane zagadnienia prawne na język zrozumiały dla nieprawników, co bardzo się przydaje w gorących dyskusjach”.
- Katarzyna Terlecka (Schoenherr). Była już wymieniona w tym gronie w 2015 r. Ceniona za doświadczenie w obsłudze dealów krajowych i międzynarodowych.
Rozwiązywanie sporów
- Marcin Dziurda (Linklaters). Pracuje przy postępowaniach administracyjnych oraz w sprawach spornych z udziałem Skarbu Państwa.
- Anna Gołębiowska (Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy). Była już wymieniona w tym gronie w 2015 r. Często pomaga klientom w sporach z zakresu własności intelektualnej. „Jej odpowiedzi są konkretne i trafiają w sedno. Jest również aktywna w oferowaniu bardziej skutecznych i tańszych opcji.”
- Michał Jochemczak (Dentons). Był już wymieniony w tym gronie w 2015 r. Pracuje przy krajowych i międzynarodowych sprawach arbitrażowych. Ma szczególne doświadczenie w obsłudze sporów związanych z nieruchomościami.
- Tomasz Manicki (Linklaters). Był już wymieniony w tym gronie w 2015 r. Działa w sprawach przestępstw „białych kołnierzyków” i podejrzeń o oszustwa. „Jest perfekcjonistą beż żadnych słabości”.
- Joanna Młot (CMS). Była już wymieniona w tym gronie w 2015 r. Doradza przy sporach budowlanych i dotyczących nieruchomości. Bierze udział w krajowych i międzynarodowych arbitrażach.
- Dominika Stępińska-Duch (Raczkowski Paruch). Specjalizuje się w przestępstwach „białych kołnierzyków” i wewnętrznych dochodzeniach korporacyjnych. Chwalona za dostępność: „Jest bardzo solidna i pracuje praktycznie non stop”.
- Justyna Szpara (Łaszczuk i Wspólnicy). Zdaniem klientów „praktyczna, przyjemnie się z nią pracuje” i ” bardzo rzeczowa i skuteczna”.
- Kamil Zawicki (Kubas Kos Gałkowski) Był już wymieniony w tym gronie w 2015 r. Otrzymuje komplementy za obsługę sporów gospodarczych. „Jest bardzo skutecznym prawnikiem procesowym”.
Własność intelektualna
- Ewa Kacperek (Hogan Lovells). Była już wymieniona w tym gronie w 2015. Jej praktyka obejmuje szerokie spektrum zagadnień od ochrony znaków towarowych i praw autorskich po aspekty gospodarcze, takie jak umowy licencyjne. „Wydaje się być bardzo zaangażowana, dobrze organizuje zespół. Zawsze odbiera telefon i jest w stanie odpowiedzieć z głowy”.
- Paweł Lipski (Wierzbowski Eversheds). Był już wymieniony w tym gronie w 2015 r. Klienci chwalą go za szybką i sprawną pomoc: „Mieliśmy jedno spotkanie i to wystarczyło”. Doradza w sprawach e-commerce, kwestiach nieuczciwej konkurencji i znaków towarowych, w tym reprezentuje klientów w sporach.
Opracowanie: Ireneusz Walencik