Weil, Gotshal & Manges w zakupie biznesu leasingowego przez bank

473

Kancelaria Weil, Gotshal & Manges była doradcą PKO Banku Polskiego przy transakcji kupna za 850 mln zł spółki Raiffeisen Leasing od austriackiego banku Raiffeisen – dowiedział się „Rynek Prawniczy”.

Grupa PKO Banku Polskiego poinformowała, iż 2 listopada 2016 r. jej spółka PKO Leasing zawarła warunkową umowę nabycia 100 proc. akcji spółki Raiffeisen Leasing Polska wraz z trzema spółkami zależnymi od Raiffeisen Bank International.

W ramach transakcji PKO BP zobowiązał się także do zastąpienia finansowania udzielonego Raiffeisen Leasing Polska przez RBI. Zakup zostanie sfinansowany z własnych środków nabywcy. Strony oczekują, że zamknięcie transakcji nastąpi do końca 2016 r. – pod warunkiem uzyskania zgód urzędów antymonopolowych w Polsce i na Ukrainie.

W komunikacie prasowym Grupa PKO BP oznajmiła, iż po docelowym połączeniu obu spółek PKO Leasing będzie liderem branży z ponad 13 proc. udziału w rynku. W pierwszej połowie 2016 r. PKO Leasing wyleasingowała aktywa o wartości ponad 2 mld zł, natomiast Raiffeisen Leasing Polska – o wartości 1,7 mld zł.

Transakcja jest przedstawiana przez Grupę PKO BP jako element działań zwiększających jej zaangażowanie we wsparcie dla krajowego sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Grupa chce istotnie zwiększyć skalę finansowania polskich firm.

– PKO BP jest największym bankiem w Polsce w zakresie finansowania przedsiębiorstw, dlatego zależy nam na tym, aby ich obsługa była jeszcze bardziej kompleksowa. Zakup spółki, która jest ważnym i cenionym graczem na rynku leasingu w Polsce, daje nam możliwość intensywnego zwiększenia skali działalności w sposób odpowiadający w szczególności na potrzeby i oczekiwania małych i średnich przedsiębiorstw. A to właśnie ten segment rynku ma fundamentalne znaczenie dla długofalowego i stabilnego rozwoju gospodarczego Polski – oświadczył Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.

– Naszym celem jest utrzymanie ponadprzeciętnej dynamiki wzrostu biznesu leasingowego. Będzie to możliwe, ponieważ dzięki tej transakcji nabywamy unikalne kompetencje sprzedażowe w kanale pozabankowym, a także doskonałe rozwiązania informatyczne i operacyjne  – stwierdził Jakub Papierski, wiceprezes zarządu banku nadzorujący bankowość korporacyjną i inwestycyjną.

Wyłącznym doradcą finansowym Grupy PKO BP w transakcji był bank J.P. Morgan Limited. Doradcą prawnym była kancelaria Weil, Gotshal & Manges.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl