Raport: Prawnicy w obsłudze polskich premier kinowych w 2016 roku

821
„Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać” (fot.www.filmpolski.pl)

„Rynek Prawniczy” zebrał informacje o kancelariach i prawnikach obsługujących produkcję polskich filmów, które weszły na ekrany kin w trzech kwartałach 2016 r. Dwa obrazy ma „na koncie” kancelaria Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy i adwokat z tej kancelarii Maciej Kubiak.

Przedstawiamy zestawienie krajowych prawników filmowych. Informacje o obsłudze prawnej pochodzą z portalu FilmPolski.pl.

  • „Pitbull. Nowe porządki”, reżyseria Patryk Vega, premiera 22 stycznia 2016 r.

Obsługa prawna: kancelaria Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy – adwokaci Maciej Kubiak i Władysław Bieńkowski.

Kancelaria informuje na stronie internetowej, że Maciej Kubiak jest specjalistą w dziedzinie prawa własności intelektualnej i zrealizował kilkadziesiąt projektów obsługi prawnej produkcji filmowo-telewizyjnych, w tym wysokobudżetowych koprodukcji międzynarodowych.Władysław Bieńkowski specjalizuje się natomiast w obsłudze inwestycji, fuzji, przejęć oraz w postępowań prywatyzacyjnych. Kancelaria podaje, że jej zespół prawa filmowego zapewniał obsługę prawną Studia Ent One – jednego z  producentów filmu, „w szczególności na etapie pozyskiwania praw do kontynuacji”.

  • „Na granicy”, reżyseria Wojciech Kasperski, premiera 19 lutego 2016 r.

Obsługa prawna: kancelaria Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy adwokaci Maciej Kubiak i Michał Sałajczyk (obecnie w kancelarii Bird & Bird), radca prawny Milena Bogdanowicz.

Michał Sałajczyk specjalizuje się w obsłudze prawnej produkcji filmowej – umów z twórcami i o koprodukcji, a także programów telewizyjnych m.in. reality shows, talent shows. Jak informuje kancelaria, Milena Bogdanowicz zajmuje się zagadnieniami prawa własności intelektualnej. Prowadzi obsługę prawną producentów telewizyjnych i filmowych, agencji reklamowych oraz wydawnictw.

  • „Historia Roja”, reżyseria Jerzy Zalewski, premiera 4 marca 2016 r.

Obsługa prawna: Jan Pfitzner, radca prawny Tomasz Stasiak, Halina Zalewska, adwokat Emil Zalewski.

Jan Pfitzner i Emil Zalewski są prawnikami w kancelarii Galt. Tomasz Stasiak jest partnerem w warszawskim biurze kancelarii Dentons. Przy filmie nie pracowali w imieniu swoich firm.

  • „Les innocentes/Niewinne” (koprodukcja międzynarodowa), reżyseria Anne Fontaine, premiera 11 marca 2016 r.

Obsługa prawna: Aneta Posytek, radca prawny Edyta Duchnowska, adwokat Tomasz Rytlewski.

Aneta Posytek specjalizuje się m.in. w obsłudze produkcji reklamowych i filmowych. Edyta Duchnowska praktykuje we własnej kancelarii Law4Business. Tomasz Rytlewski jest partnerem w kancelarii Porwisz i Partnerzy z Krakowa. Jak informuje kancelaria, „uczestniczy w projektach dotyczących realizacji produkcji filmowych oraz telewizyjnych, w tym w ramach międzynarodowych koprodukcji”.

  • „Kochaj!”, reżyseria Marta Plucińska, premiera 3 czerwca 2016 r.

Obsługa prawna: kancelaria Świeca i Wspólnicy.

Jak informuje kancelaria na stronie internetowej, obsługiwała prawnie produkcję filmu w całości.

  • „Kamper”, reżyseria Łukasz Grzegorzek, premiera 15 lipca 2016 r.

Obsługa prawna: kancelaria Pruchniewicz Staniszewski i Wspólnicy – adwokat Piotr Piesiewicz.

Jak informuje kancelaria na swojej stronie internetowej, Piotr Piesiewicz zajmuje się m.in. praktyką w zakresie prawa autorskiego, działalności agencji reklamowych, domów mediowych, Internetu i nowych technologii.

  • „Zjednoczone stany miłości”, reżyseria Tomasz Wasilewski, premiera 29 lipca 2016 r.

Obsługa prawna: adwokat Mikołaj Pietrzak.

Mikołaj Pietrzak jest wspólnikiem w kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy. Specjalizuje się w obronie w sprawach karnych oraz ochronie praw człowieka.

  • „Hel”, reżyseria Katarzyna Priwieziencew i Paweł Tarasiewicz, premiera 5 sierpnia 2016 r.

Obsługa prawna: radcowie prawni Michał Kamiński, Karolina Ziółkowska.

Michał Kamiński jest wspólnikiem w kancelarii Fabisiewicz Kamiński. Karolina Ziółkowska prowadzi kancelarię indywidualną.

  • „Sługi boże”, reżyseria Mateusz Gawryś, premiera 16 września 2016 r.

Obsługa prawna: kancelaria Czyżewscy.

Jak podaje kancelaria na stronie internetowej, zajmuje się kompleksową obsługą produkcji filmowych, począwszy „od developmentu, poprzez produkcję, a kończąc na zarządzaniu prawami i dystrybucji”.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl