Prawnicy firmowi z Polski gwiazdami prawa własności intelektualnej

1421

Agnieszka Kulczycka, Kamila Luttelmann-Malińska i Mateusz Wrzesiński to trójka prawników z przedsiębiorstw działających w Polsce, którzy zostali wyróżnieni w rankingowym przewodniku „Corporate IP Stars 2016” sporządzonym przez renomowany magazyn „Managing Intellectual Property”.

„Corporate IP Stars” to lista rekomendowanych prawników in-house uznanych za wyróżniających się w dziedzinie systemowego zarządzania firmowymi zasobami praw własności intelektualnej. Przygotowali ją researcherzy i analitycy „MIP” bazując na danych zebranych na rynku, rozmowach i rekomendacjach specjalistów z branży.

„Managing Intellectual Property” jest liczącym się w branży czasopismem zajmującym się  zagadnieniami prawa własności intelektualnej adresowanym do praktyków. Publikuje znaczące rankingi firm i prawników specjalizujących się w dziedzinie rejestracji i ochrony patentów oraz znaków towarowych w ponad 70 jurysdykcjach z całego świata, w tym z Polski. Jego wydawcą jest Euromoney Legal Media Group.

 Agnieszka Kulczycka do października 2015 r. kierowała  działem prawnym firmy Samsung Electronics Polska, polskiego oddziału południowokoreańskiego koncernu Samsung, producenta urządzeń elektronicznych – telewizorów, smartfonów, tabletów oraz lodówek i pralek.

Wcześniej była przez prawie 3,5 roku radcą prawnym na Polskę i kraje bałtyckie w brytyjskiej firmie Reckitt Benckiser Poland z branży chemii konsumpcyjnej. Tyle samo czasu pracowała jako radca prawny w firmie Unilever Polska, oddziale międzynarodowej firmy z branży kosmetycznej.

Jest absolwentką studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim (2000).

Kamila Luttelmann-Malińska jest od ponad sześciu lat dyrektorem ds. prawnych w produkującej wyroby czekoladowe i inne słodycze firmie Lotte Wedel (dawniej E. Wedel, w PRL – 22 lipca), polskim oddziale japońskiego koncernu Lotte.

Specjalizuje się w prawie konsumenckim, prawie konkurencji, a także w prawie własności intelektualnej.

Kieruje pracą działu prawnego i odpowiada za całość spraw prawnych spółki. Zajmuje się ustalaniem strategii, projektowaniem i wdrażaniem procedur i polityki prawnej w przedsiębiorstwie oraz zapewnia zgodność jego działania z  przepisami krajowymi i unijnymi. Zarządza działaniami prawnymi w sądach i postępowaniami administracyjnymi z udziałem spółki. Dostarcza wiedzy prawnej innym działom firmy. Zapewnia właściwe przygotowanie dokumentów prawnych, umów, pełnomocnictw, materiałów reklamowych i marketingowych.

Wcześniej była prawnikiem w poprzedniczce Lotte Wedel – firmie Cadbury Wedel, przez ponad 2,5 roku. Przez prawie 3,5 roku prowadziła własną kancelarię radcowską. Przedtem była przez ponad 6,5 roku prawniczką transakcyjną w kancelarii Gessel i przez prawie trzy lata pracowała w kancelarii adwokackiej Michał Tomczak.

Jest absolwentką studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim (1995).

Mateusz Wrzesiński od dwóch lat jest dyrektorem prawnym firmy Bacardi, producenta rumu karaibskiego, w regionie Europy Wschodniej. Nadzoruje kwestie prawne w ponad 30 krajach Europy Środkowej i Wschodniej, w Rosji, państwach bałtyckich, w Azji Środkowej, na Bałkanach, w Turcji, Grecji i Mongolii.

Specjalizuje się w zagadnieniach prawa handlowego, regulacyjnego, własności intelektualnej i compliance.
Zajmuje się wsparciem prawnym działalności biznesowej firmy, w tym zapewnieniem jej zgodności z prawnymi regulacjami marketingu i reklamy napojów branży alkoholowej. Zarządza kancelariami zewnętrznymi i budżetem na ich usługi.

W Bacardi pracuje od ponad 4,5 roku. Wcześniej przez prawie pięć lat był prawnikiem w kancelarii Allen & Overy, przez ponad 2,5 roku w DeBenedetti Majewski Szcześniak, a przez prawie dwa lata w Salans.

Jest radcą prawnym od 2007 r., absolwentem studiów prawniczych na Uniwersytecie Łódzkim (2003).

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl