Podatkowa obsługa telewizyjnej transakcji z europejską nagrodą

470

Ubiegłoroczna sprzedaż przez ITI i Canal Plus większościowego pakietu udziałów w stacji telewizyjnej TVN amerykańskiej firmie Scripps Networks Interactive została doceniona w tegorocznej edycji nagród European Tax Awards.

Nagrody przyznane kancelariom i firmom doradczym w dziedzinie podatków przez renomowane czasopismo „International Tax Review” wręczano w maju 2016 r.

Transakcja roku

W kategorii „European Joint Venture Tax Deal of the Year” za podatkową obsługę tej transakcji przyznano ją kancelariom: Clifford Chance (doradca TVN), Latham & Watkins (doradca Scripps Networks Interactive), Orrick Herrington & Sutcliffe (doradca Canal Plus) i Weil Gotshal & Manges (prawnicy z biura w Warszawie i Londynie doradzali  ITI, w tym w kwestiach podatkowych – partner Robert Krasnodębski, associate Marek Kanczew oraz Ian Ferreira, Oliver Walker i James Jirtle).

Ta sama transakcja była nominowana do wyróżnienia w kategorii „European Media and Entertainment Tax Deal of the Year”, ale ostatecznie nagrodzono inną.

Scripps Networks Interactive zapłaciła za TVN 584 mln euro – to kwota za 100 proc. udziałów w spółce N-Vision, która posiadała bezpośrednio i pośrednio ok. 52,7 proc. udziału w kapitale spółki TVN. SNI przejęła ponadto zobowiązania wynikające z obligacji wyemitowanych przez TVN o wartości 840 mln euro.

Firmy roku

eBiz-Answers-European-Tax-Innovator-of-the-Year-Awards-2016-1024x717

Tytuł firmy podatkowej roku w Polsce („Poland Tax Firm of the Year”) w konkursie o nagrody European Tax Awards  zdobyła w 2016 r. firma doradcza EY.

Laureatem nagrody w kategorii najlepszej firmy w zakresie doradztwa w dziedzinie cen transferowych w Polsce („Poland Transfer Pricing Firm of the Year”) została natomiast firma doradztwa podatkowego Crido Taxand.

Na liście nominowanych do tegorocznej edycji nagrody dla firmy podatkowej roku z Polski znalazły się dwie kancelarie: Baker & McKenzie i DLA Piper i trzy firmy zajmujące się doradztwem podatkowym: Deloitte, EY, MDDP.

Natomiast do nagrody w kategorii najlepszej firmy w zakresie doradztwa w sprawach cen transferowych nominowane były  z Polski firmy doradcze Deloitte, EY, MDDP i Crido Taxand.

W 2015 r. nagrodzono z Polski kancelarię DLA Piper (podatki) i firmę Deloitte (ceny transferowe), w 2014 r. – Baker & McKenzie (podatki) i Deloitte (ceny transferowe).

Nagrodę otrzymał wtedy również zespół podatkowy warszawskiego biura kancelarii Greenberg Traurig – w europejskiej kategorii „Najlepszy nowicjusz roku” („Best Newcomer of the Year”).

W 2013 r. laureatem nagród w Polsce w obu kategoriach była firma MDDP.

Europejskie Nagrody Podatkowe przydziela – wybierając wśród zgłoszonych i zakwalifikowanych kandydatur – jury złożone z dziennikarzy magazynu „International Tax Review” („Międzynarodowy Przegląd Podatkowy”) poświęconego zagadnieniom prawnopodatkowym i przeznaczonego dla profesjonalistów. Jury oceniało osiągnięcia kandydujących do nagród firm w 2015 r., biorąc pod uwagę wartość obsługiwanych spraw i transakcji podatkowych, ich złożoność zmuszającą do znalezienia nietypowych rozwiązań, innowacyjność oraz znaczenie dla klienta i rynku.

„International Tax Review” wydawany jest drukiem oraz w wersji cyfrowej przez firmę Euromoney Institutional – znanego międzynarodowego wydawcę i dostawcę informacji biznesowych z dziedziny finansów, prawa, energetyki i transportu.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl