Baker & McKenzie w wezwaniu na włókninowe akcje

605
Magazyn Lentexu (www.lentex.pl)

Kancelaria Baker & McKenzie reprezentuje spółkę należącą do izraelskiej firmy produkującej włókninę w wezwaniu na sprzedaż akcji polskiej firmy produkującej wykładziny i włókniny – ustalił „Rynek Prawniczy”.

Spółka Tebesa, wobec której dominującym podmiotem jest izraelska firma Vaporjet Limited, ogłosiła wezwanie do zapisywania się na sprzedaż 100 proc. akcji firmy Novita z Zielonej Góry, której większościowym akcjonariuszem jest firma Lentex posiadająca 63,17 proc. jej kapitału akcyjnego.

Wezwanie jest ogłoszone w związku z planowanym nabyciem przez wzywającą spółkę akcji spółki Novita uprawniających do wykonywania 100 proc. głosów oraz zamiarem podjęciem działań zmierzających do ich wycofania z obrotu giełdowego.

W kwietniu 2016 r. Lentex i Vaporjet zawarły porozumienie w formie listu intencyjnego dotyczące rozpoczęcia procesu negocjacji w sprawie  sprzedaży posiadanego przez Lentex pakietu akcji Novity. Vaporjet wyraził też zainteresowanie nabyciem pozostałych akcji Novity przez ogłoszenie wezwania do zapisywania się na ich sprzedaż. Strony ustaliły, że  transakcja  będzie zależała m.in. od wyniku przeprowadzonego przez Vaporjet badania due diligence Novity oraz od podpisania ostatecznej umowy zobowiązującej Lentex do sprzedaży akcji Novity.

W czerwcu w związku z „odbiegającą od historycznej normy aktywnością obrotu akcjami Novity” strony zawarły nową umowę o niezbywaniu przez Lentex akcji Novity przed zawarciem umowy ostatecznej z Vaporjetem, wskutek której Vaporjet uruchomiła procedurę wezwania jeszcze przed ukończeniem due diligence i zawarciem ostatecznej umowy z Lenteksem.

Wezwanie obejmuje 2,5 mln akcji. Tebesa zobowiązuje się nabyć akcje wyłącznie pod warunkiem, że złożone zostaną zapisy na sprzedaż nie mniej niż 2,375 mln stanowiących 95 proc. kapitału zakładowego. Zapisy potrwają od 27 czerwca do 27 lipca 2016 r.

Vaporjet to izraelski producent włóknin obrabianych hydrodynamicznie typu spunlace. Firma traktuje przejęcie kontroli nad Novitą jako długoterminową inwestycję strategiczną.

Spółka Novita z Zielonej Góry produkuje głównie  włókniny w technologii spunlace (igłowane wodą) oraz igłowania mechanicznego, a także profesjonalne czyściwa (ścierki) Unitex.

Spółka Lentex z  Lublińca  to krajowy producent elastycznych wykładzin mieszkaniowych i obiektowych z PVC oraz   włóknin (m. in. płaskich, puszystych i wodnoigłowanych – spunlace).

Włóknina to, według Wikipedii, wyrób włókienniczy tworzony bezpośrednio ze strumienia włókien przez ich spilśnianie, sklejanie, igłowanie lub przeszywanie.

Technologia igłowania wodnego (hydrodynamicznego) zamiast metalowych igieł, do procesu zapętlania włókien w wytwarzanych włókninach wykorzystuje  mikrostrumienie wody, wytryskiwane pod wielkim ciśnieniem z dysz zawierających kilka tysięcy mikrootworków. Metodę opracowano w Japonii w latach 70. XX w.

Włókniny stosowane są jako: wykładziny dźwiękochłonne, izolacje termiczne, maty zapobiegające zachwaszczeniu i wysychaniu gleby, materiały usztywniające, ocieplające i wypełniające w krawiectwie (flizelina, watolina), otuliny ocieplające w ogrodnictwie (ondulina, agrowłóknina), maty szklane  do wytwarzania laminatów, w przemyśle meblarskim – jako filce, wypełniacze materaców i siedzeń, w przemyśle obuwniczym i odzieżowym – jako nośniki sztucznych skór, w przemyśle samochodowym (podsufitki, obicia drzwi, pokrycia podłogi, wyściółki bagażników, filtry powietrza), w przemyśle sanitarnym i medycznym – jako nośniki plastrów, bandaży i opatrunków, ściereczki do higieny, elementy „pampersów” i podpasek higienicznych, przy budowie dróg i autostrad – jako najniższa warstwa separująca oraz przy budowie wysypisk i składowisk odpadów – jako warstwa ochronna i drenażowa (tzw. geowłókniny), jako filtry pyłowe w odkurzaczach i klimatyzatorach, jako filtry zapachowe np. we frytkownicach.

Pełnomocnikiem spółki Tebesa w wezwaniu na sprzedaż akcji spółki Novita jest Konrad Konarski, partner w warszawskim biurze kancelarii Baker & McKenzie.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl