WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr i Accreo Legal w spożywczym dealu

352

Kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr doradzała norweskiej firmie Orkla przy przejęciu firmy handlu spożywczego Ambasador 92 od trzech jej właścicieli, którym doradzała kancelaria Accreo Legal M. Roszkowski i Wspólnicy.

W marcu 2021 r. firma Orkla sfinalizowała zapoczątkowaną w lipcu 2020 r. transakcję przejęcia polskiej firmy dystrybucji artykułów spożywczych Ambasador 92 od zarządzających nią  właścicieli. Nabycie przedsiębiorstwa wraz z własnymi i dzierżawionymi magazynami oraz flotą samochodów ciężarowych przeprowadzono za pośrednictwem polskiej spółki zależnej Orkli – PGD. Transakcję zatwierdził polski organ ochrony konkurencji. Strony zobowiązały się nie ujawniać ceny zakupu. Byli właściciele pozostali w firmie.

Firma Ambasador 92 działa od 1992 r. Zajmuje się zaopatrywaniem piekarni, cukierni, lodziarni oraz gastronomii w krajowe i  importowane składniki spożywcze Prowadzi import frytur i mieszanek ciast amerykańskich ze Stanów Zjednoczonych, owoców w syropie z Hiszpanii i Grecji,  komponentów do produkcji lodów włoskiej firmy Fabbri. Sprowadza też produkty z Tajlandii, Republiki Południowej Afryki, Chin, Holandii, Wielkiej Brytanii. Jest importerem i dystrybutorem największego w Europie norweskiego producenta papieru do pieczenia, firmy Nordic Paper. Działa na terenie centralnej, wschodniej, północno-wschodniej i północnej Polski. Ma siedzibę w Piasecznie i posiada pięć magazynów, z których cztery wynajmuje: w Orzyszu na Mazurach, w Lublinie, Gdańsku i Bydgoszczy oraz własną flotę ponad 50 aut towarowych. Jako importer prowadzi również dystrybucję produktów na terenie całego kraju poprzez swoich partnerów handlowych. Firma zatrudnia 128 osób, a przed sprzedaniem Orkli, należała do prezesa Andrzeja Adamka i dwóch wiceprezesów Krzysztofa Jakubowskiego i Jana Kopery.

Norweski holding przemysłowy Orkla znany jest w Polsce z działalności na rynku prasowym, choć aktualnie zajmuje się działalnością finansową, produkcją kosmetyków i suplementów diety oraz artykułów spożywczych. Zatrudnia 18 tys. pracowników. Według Wikipedii, nazwa firmy pochodzi od nazwy rzeki Orkla w środkowej Norwegii (okręg Sør-Trøndelag ze stolicą w Trondheim), nad którą w miejscowości Løkken Verk od połowy XVII wieku wydobywano piryty i rudy miedzi, i gdzie od XVIII do XX wieku rozwijano przemysł wydobywczy w ramach firmy, która dała początek obecnej Orkli.

– Wzmacniamy obecność geograficzną na polskim rynku, co pozwala nam być dostawcą pełnego asortymentu dla klientów ogólnopolskich. Jako większy gracz będziemy również atrakcyjniejszym partnerem dla naszych dostawców. Widzimy możliwość pozytywnych potencjalnych synergii w magazynowaniu, transporcie, zaopatrzeniu i sprzedaży – skomentował Johan Clarin ze spożywczej odnogi Orkli.

Kancelaria WKB poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała firmie Orkla przy transakcji świadcząc doradztwo w zakresie struktury transakcji, w trakcie badania due diligence oraz w negocjowaniu warunków i dokumentacji.

Obsługą kierował partner Jakub Jędrzejak, a wykonywali ją: senior associate  Tomasz Maślak, associates  Kinga Mogilnicka, Katarzyna Stefaniak, Marta Czarnecka (praktyka nieruchomości), Katarzyna Wójcikowska (praktyka prawa spółek), Marcin Lorenc (praktyka bankowo-finansowa), counsel  Sergiusz Urban (praktyka ochrony środowiska), senior associate  Monika Walasek (praktyka prawa pracy), senior associate  Aleksandra Bączykowska, associate Agata Mielczarek (praktyka prawa własności intelektualnej), associate Anna Bryńska (praktyka prawa konkurencji).

„Rynek Prawniczy” ustalił, że właścicielom spółki Ambasador doradzała kancelaria Accreo Legal M. Roszkowski i Wspólnicy.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl