Raport: Dwadzieścia pięć kancelarii i firm doradczych powstało w 2020 roku

1787

Ubiegły rok obfitował wysypem nowych firm prawniczych. Nie powstrzymała tej fali nawet epidemia koronawirusa. „Rynek Prawniczy” przeprowadził badania i zidentyfikował 25 nowych kancelarii i firm doradczych, większych i małych, ogólnych i specjalistycznych, które w 2020 roku wyruszyły w swój usługowy rejs po rynku. Oczywiście nie muszą to być wszystkie, są to jedynie takie, o których wiadomo redakcji. Jedne powstały z podziału istniejących, tudzież odejść poszczególnych prawników „na swoje”, niektóre – przeciwnie, z połączenia dwóch działających dotychczas odrębnie. W jeszcze innych załoga zdjęła starą (zagraniczną) i wciągnęła nową (krajową) banderę. Te ostatnie można nazwać kancelariami staro-nowymi.

Zwraca uwagę wysiłek, jaki niektórzy inicjatorzy i fundatorzy nowych kancelarii wkładają w wymyślanie nazw firmy. Nazwiska właścicieli nie są już tak w modzie, za to na popularności zyskują słowa z języków obcych, nie tylko angielskie, z nieodłącznym legal/law, ale także hiszpańskie, szwedzkie, greckie (greka), łacina.

Z nowym rokiem nowym krokiem

Pierwszy impet nastąpił z początkiem roku – w styczniu swoje wejście zaanonsowały cztery kancelarie, z których geneza trzech tkwi korzeniami jeszcze w wydarzeniach roku 2019. 

Rymarz Zdort to dawna amerykańska kancelaria Weil, Gotshal & Manges, która założyła swój polski oddział w 1991 r. W 2019 r. zamknęła to biuro, zabierając markę i wycofując się do Ameryki, z powodu niezadowolenia z poziomu osiąganych w Polsce, i w ogóle w naszej części Europy, zysków (odwrót z Polski zakończył jej obecność w tym regionie). Zespół byłych prawników Weil od 2020 r. kontynuuje działalność pod własną marką, korzystając z renomy uzyskanej u krajowych klientów, a także z rekomendacji angloamerykańskich kolegów.

Kancelarię Penteris utworzył zespół prawników, którzy do końca 2019 r. pracowali pod marką kancelarii Magnusson. Partnerzy jej biura w Warszawie zdecydowali o opuszczeniu tej firmy i kontynuacji działalności samodzielnie, oceniając, iż pozostałe biura tej skandynawsko-bałtyckiej sieci nie szły drogą rozwoju, co sprawiało, że oddział warszawski przestał czerpać wyraziste korzyści z udziału w niej, a wręcz odczuwał swoje uczestnictwo jako hamulec wzrostu. Stąd na rynku polskim pojawił się brand  Penteris. Ta nazwa pochodzi od greckiego słowa pente (πέντε) oznaczającego liczbę pięć. Jak wynika z deklaracji programowej tej ogólnoprawnej kancelarii, w owej nazwie chodzi o pięć zasad działania – wartości biznesowych firmy.

Wszelako z tejże nowej firmy rychło wyłoniła się jeszcze nowsza. Ledwie przeminęło10 miesięcy, a kancelarię Penteris opuściła piątka prawników tworząc nową kancelarię LegalKraft. To firma butikowa, którą założyli Artur SwirtunTomasz Rysiak i Dawid Demianiuk. Ze względu na doświadczenie prawników wyznaczyła sobie dwie główne dziedziny specjalizacji: obsługę fuzji i przejęć oraz transakcji na nieruchomościach. Także ze względu na dotychczasowy background wspólników kancelaria stawia na obsługę firm z krajów skandynawskich i innych z regionu Morza Bałtyckiego.

Nazwa jest mieszaniną angielskiego słowa legal i szwedzkiego kraft; to drugie słowo oznacza siłę, moc. Dlatego można ją tłumaczyć jako Prawnicza Moc, choć sami prawnicy kancelarii opisują się jako „Rzemieślnicy Prawa” (legal craftsmen po angielsku).

Kancelaria PCS Paruch Chruściel Schiffter powstała po tym, jak w październiku 2019 r. Bartłomiej Raczkowski, partner zarządzający kancelarii Raczkowski Paruch, oświadczył w Internecie, iż w trosce „o dobro kancelarii oraz jej klientów” i ze względu na „jej wieloletnią renomę” zdecydował o „zakończeniu współpracy” ze wspólnikiem Sławomirem Paruchem. Siedmioro partnerów tejże kancelarii pozostało przy Raczkowskim, dwoje – Łukasz Chruściel i Karolina Schiffter odeszło z Paruchem, zakładając nową firmę wraz z Robertem Stępniem, jeszcze jednym prawnikiem Raczkowski Paruch. Kancelaria oferuje usługi prawne dotyczące zatrudnienia i imigracji. Działa w sześciu biurach w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku. Przeszła do niej pokaźna grupa prawników (głównie młodszych) oraz konsultantów imigracyjnych z kancelarii Raczkowski Paruch, która obecnie działa jako po prostu Raczkowski, rywalizując na rynku z wygenerowaną z samej siebie konkurentką.

Suwaj Zachariasz – to butik prawa administracyjnego utworzony przez dwóch akademickich profesorów, specjalistyczna adwokacka kancelaria prawa publicznego. Założyli ją w Warszawie Robert Suwaj i Igor Zachariasz. Robert Suwaj jest profesorem Politechniki Warszawskiej, wykładowcą w Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. L. Kaczyńskiego w Warszawie. Przez 19 lat orzekał w Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Białymstoku. Igor Zachariasz jest profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Przez 21 lat pracował w organizacji samorządowej – Unii Metropolii Polskich.  W pracy naukowej i doradczej zajmował się prawem administracyjnym, w tym planowania i zagospodarowania przestrzennego, samorządu terytorialnego.

W lutym byli prawnicy katowickiego biura kancelarii PwC Legal utworzyli w tym mieście nową firmę Meld Jodłowski Szczawiński. Za tą inicjatywą stoją Adam Jodłowski i Marcin Szczawiński, którzy znali się jeszcze wcześniej, z okresu wspólnej pracy w Deloitte Legal. I nie są to jedyni prawnicy tej, kończącej właśnie roczek, kilkuosobowej kancelarii ogólnej, którzy mają w CV pracę dla tejże firmy.

Epidemia nie powstrzymała otwarć

Tymczasem w marcu nadeszła epidemia koronawirusa, a z nią blokada (lockdown) życia gospodarczego i społecznego. Mimo tego pamiętnego zamknięcia w prima aprilis otworzyła się kancelaria Orlik & Partners, którą w większości utworzyła grupa prawniczek i prawników wcześniej pracujących w kancelarii Zięba & Partners, założonej w 2019 r. przez Rafała Ziębę i kilku innych partnerów kancelarii Kochański Zięba i Partnerzy, którzy razem z nim odeszli z tejże firmy. Wspólnikami spółki komandytowej są dwaj adwokaci, partnerzy Konrad Orlik (komplementariusz) i Szymon Suchcicki (komandytariusz), a jej główną specjalizacją – procesy i sprawy sądowe.

Dwa miesiące później uszczuplona kancelaria Zięba & Partners w największej tegorocznej fuzji prawniczej połączyła się z kancelarią JS Legal Jankowski Stroiński prowadzoną przez Bartłomieja Jankowskiego i Rafała Stroińskiego, tworząc nową firmę pod nazwą B2R Law Jankowski Stroiński Zięba. Decyzję o fuzji partnerzy obu podjęli jeszcze w lutym, przeprowadzono ja prawie całkowicie zdalnie, a ogłoszono w czerwcu po poluzowaniu obostrzeń lockdownu. Nowa kancelaria nosi nazwę B2R Law od imion trzech partnerów-założycieli – Bartłomieja i dwóch Rafałów. Liczy dziś 60 prawników w trzech biurach w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Opiera  się na trzech filarach doradztwa i obsługi: transakcje i finanse; spory i dochodzenia; nieruchomości, infrastruktura i budownictwo.

W maju natomiast doszło do mniejszej fuzji dwóch kancelarii, które miały siedziby w tym samym budynku przy ulicy Nowy Świat 35 w Warszawie, znanym jako kamienica Bürgera. Krynicki, Dajczer, Kamiński, Heromiński – tak nazywa się kancelaria powstała z połączenia działającej od 2004 r. kancelarii Krynicki, Dajczer, Kamiński, specjalizującej się głównie w prawie zamówień publicznych, oraz działającej od 2016 r. kancelarii Heromiński i Wspólnicy, specjalizującej się w obsłudze fuzji i przejęć.

W lipcu rozpoczęła działalność kancelaria DGTL Kibil Piecuch i Wspólnicy. Powstała w wyniku fuzji dwóch firm: założonej  w lipcu 2019 r. przez radcę prawnego Ireneusza Piecucha własnej kancelarii IMP oraz kancelarii Kibil i Wspólnicy kierowanej przez adwokata Michała Kibila. To koalicja dojrzałości – Ireneusz Piecuch ma 30 lat doświadczenia w biznesowym doradztwie prawnym, z młodością – Michał Kibil ma go o 20 lat mniej. Merytorycznie alians również jest interesujący: Ireneusz Piecuch specjalizuje się w prawie nowych technologii, własności intelektualnej i prawie spółek, a Michał Kibil – w prawie pracy, ale również w prawie nowych technologii. Na tej płaszczyźnie współpraca się zazębia. Do tego zresztą nawiązuje nazwa DGTL, która pochodzi od angielskiego słowa digital (cyfrowy). Połączone zespoły obu kancelarii to w sumie 16 prawników i czterech konsultantów.

Butiki powstają w najlepsze

W kwietniu powstał butik prawa finansowego KSZ Smart Legal, czyli Karwasiński Szpringer i Wspólnicy. To dwuosobowa kancelaria specjalizująca się w obsłudze instytucji i firm z sektora finansowego. Założycielami i wspólnikami są Michał Karwasiński i Jakub Szpringer, uprzednio pracujący w towarzystwach funduszy inwestycyjnych. Kancelaria oferuje usługi prawne w takich dziedzinach jak doradztwo regulacyjne dla instytucji finansowych, obsługa firm z branży FinTech, kwestie zgodności i zarządzania ryzykiem, finansowanie przedsięwzięć

Także w kwietniu Wojciech Sadowski, były długoletni prawnik procesowo-arbitrażowy w kancelarii K&L Gates, uruchomił wespół z węgiersko-francuską prawniczką arbitrażową Veroniką Korom polsko-węgierską kancelarię Queritius, zajmującą się obsługą i rozwiązywaniem sporów prawnych w państwach Europy Środkowo-Wschodniej, poprzez mediacje i ugody oraz reprezentację procesową i arbitrażową. Oferuje także usługi prawników jako arbitrów w niepaństwowych sądach polubownych – w arbitrażach inwestycyjnych i handlowych.

Jej nazwa Queritius pochodzi z połączenia łacińskiego słowa quaero (szukam) i hiszpańskiego quiero (chcę, kocham) z łacińskim słowem ius (prawo). Kancelaria ma trzy biura – w Warszawie, Budapeszcie i Paryżu.

Ligit to kancelaria, którą w sierpniu założył zajmujący się obsługą procesów sądowych, sporów arbitrażowych i postępowań egzekucyjnych, adwokat Jan Kieszczyński, który opuścił kancelarię NGL Legal. Za nim odeszło dwóch aplikantów i razem chcą osiągnąć rynkowy sukces nie tylko prowadząc spory i procesy sądowe w imieniu swoich klientów, ale również doradzając im, jak postępować, by tych sporów i procesów unikać. To rzeczywiście unikalna specjalizacja wśród prawników.

We wrześniu został uruchomiony prawniczy butik z ofertą dla firm z rynku energetyki odnawialnej – kancelaria GNZ Legal Gorzelnik Nentwig Ziębiński. Na pomysł skorzystania na widocznym boomie na zakładanie elektrowni wiatrowych i słonecznych, wpadli wspólnie trzej doświadczeni prawnicy specjalizujący się w obsłudze firm z sektora energetycznego. To Jakub Gorzelnik, który opuścił stanowisko szefa działu prawnego w fotowoltaicznej firmie Wento, Andrzej Nentwig, który odszedł ze stanowiska szefa praktyki energetycznej w kancelarii Bird & Bird, oraz Bartłomiej Ziębiński, który zrezygnował z stanowiska partnera w czeskim funduszu inwestycyjnym Enern, działającym m.in. na polskim rynku energii odnawialnej. Dodatkowo prawnicy GNZ Legal weszli wprost w biznes tworząc spółkę RES Operations zajmującą się zarządzaniem aktywami OZE oraz ich komercyjnym utrzymaniem i eksploatacją na rzecz inwestorów.

Duże secesje, mniejsze kancelarie

W czerwcu miała miejsce największa kancelaryjna secesja minionego roku – czternastka prawników opuściła kancelarię Deloitte Legal, przechodząc do nowej firmy JM Law Moskwa, Jarmul i Wspólnicy. Wśród założycieli nowej kancelarii byli Jan Jarmul i Paweł Moskwa, partnerzy imienni, którzy dali jej nazwę. Obaj przeszło 4,5 roku temu przeszli do Deloitte Legal z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Większość personelu JM Law Moskwa, Jarmul i Wspólnicy to prawnicy transakcyjni, co wskazuje na główną specjalizację nowej kancelarii, czyli obsługę fuzji i przejęć. Są też w zespole eksperci od prawa spółek, antymonopolowego, pracy, rynków kapitałowych, zamówień publicznych oraz adwokaci-procesualiści. We wrześniu do firmy dobił Krzysztof Haładyj jako partner, przeszedłszy z kancelarii Baker McKenzie. W konsekwencji kancelaria nazywa się teraz MJH Moskwa, Jarmul, Haładyj i Wspólnicy.

W grudniu z kancelarii Elżanowski Cherka & Wąsowski odeszła szóstka prawników do nowej kancelarii Wąsowski Lorenc-Pawlak (WLP Legal). Jej założycielami, partnerami imiennymi i wspólnikami-komplementariuszami prowadzącej ją spółki komandytowej, są adwokaci Krzysztof Andrzej Wąsowski i Karolina Lorenc-Pawlak. Dlatego kancelaria Elżanowski, Cherka & Wąsowski posługuje się teraz skróconą nazwą EChW. Krzysztof Andrzej Wąsowski był współzałożycielem kancelarii EChW, w której przepracował 15 lat. Do 2018 r., przez prawie 20 lat był adiunktem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizując się w prawie i procedurze administracyjnych. Karolina Lorenc-Pawlak w EChW kierowała praktyką instytucji finansowych.

Z kancelarii do bizneskonsultingu

Adwokat Michał Karwacki, ekspert w dziedzinie obsługi funduszy private equity i venture capital, w październiku po 2,5 roku zrezygnował ze stanowiska partnera kancelarii Eversheds Sutherland Wierzbowski i uruchomił spółkę konsultingową Partners-You-Trust, która chce doradzać funduszom VC, ich założycielom i startupom w zakresie finansowania i transakcji związanych z inwestycjami.

To nie jedyny przykład transferu z doradztwa prawnego do doradztwa rozumianego szerzej, biznesowo. W maju firmę doradczą utworzyli Michał Jeleń, były prawnik kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy, kierujący w niej praktyką innowacji i ochrony danych, oraz Radosław Graboś, doradca podatkowy związany dotychczas z tą kancelarią, wespół z Natalią Gołębiowską, specjalistką od corporate governance w spółkach publicznych. Firma nosi nazwę GJ Legal & Tax, a pomysł na nią to oferta kompleksowego doradztwa prawnego, podatkowego oraz biznesowego.

Kancelarie są modne

Creativa Legal – to powstała w czerwcu kancelaria specjalizująca się z jednej strony w prawie mody (fashion law ), a z drugiej – w obsłudze branż związanych z informatyką i nowymi technologiami. Za ten mariaż odpowiadają modowa adwokatka Magdalena Korol, do niedawna wspólniczka w kancelarii Snażyk Korol Mordaka (obecnie Snażyk Mordaka) zaangażowana  od kilku lat w doradztwo dla branży odzieżowej w sprawach ochrony marki, wizerunku, znaków towarowych, oraz adwokat Arkadiusz Szczudło, pracujący także od kilku lat dla branży kreatywnej, w tym odzieżowej, w kwestiach dotyczących nie tylko prawa mody, lecz także nowych technologii, ochrony danych, własności intelektualnej.

To nie jedyna firma startująca w minionym roku w prawomodnym biznesie. Adwokat Agnieszka Matusik-Niedziałek zrezygnowała z partnerstwa w kancelarii prawa własności intelektualnej Kulikowska & Kulikowski, gdzie przepracowała 15 lat, i zaczęła prowadzić swoją firmę AMN Legal Matusik-Niedziałek.

Spróbować na swoim albo razem

Dawid Kulpa i Mikołaj Kozak to młodzi prawnicy z circa dziesięcioletnią praktyką zawodową. W czerwcu założyli razem kancelarię Kulpa Kozak. Pierwszy to radca prawny specjalizujący się w obsłudze rynku nieruchomości – poprzednio przez sześć lat był prawnikiem w słowackiej firmie deweloperskiej HB Reavis. Drugi to adwokat – specjalista prawa karnego i cywilnego. Występuje jako obrońca oskarżonych w procesach karnych, prowadzi również procesy cywilne o ochronę dóbr osobistych i o odszkodowania z tytułu błędów medycznych i wypadków komunikacyjnych.

We wrześniu radca prawny Witold Jarzyński zajmujący się prawem zamówień publicznych, poza tym wydawca prasy prawniczej, właściciel wydawnictwa Must Read Media, wespół z Mateuszem Brzezińskim, prawnikiem współpracującym dotychczas z warszawską kancelarią zamówieniową Ćwik i Partnerzy, wystartowali w Warszawie z kancelarią JBP Jarzyński Brzeziński Partners. Jej podstawową specjalnością jest oczywiście prawo zamówień publicznych. Wspiera ich ośmiu ekspertów w tej dziedzinie na zasadzie of counsel.

Druga nowa kancelaria w Katowicach to AKKG – Gruszka Kidawa otwarta w lipcu przez dwójkę młodych radców prawnych: Krzysztofa Gruszkę, który po półrocznej przygodzie odszedł z również nowej kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter, oraz Adrianę Kidawę. Jej istotne specjalizacje to prawo pracy i ubezpieczeń społecznych, prawo migracyjne, poza tym spory sądowe.

Radca prawny Adam Frąckowiak po prawie 12 latach pracy w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr w sierpniu otworzył w Poznaniu własną jednoosobową praktykę Frackowiak Law z rozmaitymi specjalizacjami, pośród których główne to ochrona danych osobowych, energetyka i ubezpieczenia.

Po 25 pracy jako prawnik in-house, najpierw w firmie Wrigley, a potem Mars, Eliza Iwaniszyn, dyrektor działu prawnego w firmie Mars Polska, postanowiła zająć się prawną obsługą klientów zewnętrznych. Jej indywidualna kancelaria Fairlegal także w Poznaniu specjalizuje się w prawie antymonopolowym, prawie żywnościowym i compliance.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl