WKB Wierciński Kwieciński Baehr w umowie biomedycznej spółki z funduszem

284
Laboratorium Selvity (www.selvita.com/pl/)

Kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr doradzała biotechnologicznej firmie Selvita przy polskich aspektach prawnych utworzenia przez nią oraz fundusz venture capital Epidarex Capital spółki Nodthera Limited – poinformowała ta firma prawnicza.

Przy zawarciu umowy spółki i innych aspektach transakcji podlegających prawu angielskiemu doradcą Selvity była brytyjska kancelaria Osborne Clarke. Prawnicy biura amerykańskiej kancelarii Dechert we Frankfurcie doradzali natomiast Selvicie przy przeniesieniu aktywów do nowo utworzonej spółki.

Powołana 28 lipca 2016 r. spółka Nodthera z siedzibą w Edynburgu, w Szkocji, ma kontynuować prowadzone dotychczas przez Selvitę badania nad odkrywaniem i rozwojem innowacyjnych inhibitorów inflamasomu NLRP3 – kompleksu białkowego obecnego w cytoplazmie komórkowej, którego nadmierna aktywność odgrywa znaczącą rolę w genezie wielu chorób takich jak: cukrzyca insulinoniezależna, dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Alzheimera czy  nowotwory. Selektywne hamowanie aktywności inflamasomu NLRP3 ma ogromny potencjał terapeutyczny.

Selvita to polska firma biotechnologiczna wyspecjalizowana w odkrywaniu i rozwoju leków onkologicznych. Zajmuje się również świadczeniem usług badawczo-rozwojowych i tworzeniem innowacyjnych rozwiązań bioinformatycznych. Założona w 2007 r. dziś jest największą innowacyjną firmą biotech w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Zatrudnia ponad 340 pracowników, w tym co trzeci ma tytuł doktora. Główna siedziba spółki i laboratoria mieszczą się w Krakowie. Selvita posiada biura w największych ośrodkach przemysłu biotechnologicznego na świecie, takich jak Boston i San Francisco w Stanach Zjednoczonych czy Cambridge w Wielkiej Brytanii.

Głównym inwestorem w spółce Nodthera jest Epidarex Capital, międzynarodowy fundusz venture capital inwestujący w branżach wysokiego wzrostu, takich jak life science oraz technologie medyczne, w przedsięwzięcia mające na celu rozwój  innowacyjnych produktów dla światowego rynku opieki zdrowotnej. Epidarex Capital powstał, by zaspokajać zapotrzebowanie młodych przedsiębiorstw, w tym firm wywodzących się z czołowych uniwersytetów, na kapitał podwyższonego ryzyka. Jednym z inwestorów funduszu jest globalna firma farmaceutyczna Eli Lilly.

– Nodthera ma potencjał, by odkryć i rozwinąć pierwsze w swojej klasie małocząsteczkowe związki modulujące kompleks inflamasomu NLRP3, mogące stanowić znaczący postęp w tej dziedzinie. Epidarex ma przyjemność być partnerem Selvity w procesie wprowadzenia tych fascynujących odkryć naukowych na rynek – skomentowała joint venture dr Elizabeth Roper, partner w Epidarex Capital, która nadzorowała zawarcie umowy o współpracy.

– Jesteśmy podekscytowani współpracą z partnerem takim jak Nodthera, który podziela naszą wizję i przekonanie, że w procesie drug discovery współpraca jest kluczem do sukcesu  – oświadczył dr Krzysztof Brzózka, wiceprezes i dyrektor ds. naukowych w Selvicie.

Głównymi członkami zespołu kancelarii WKB Wierciński Kwieciński Baehr obsługującego transakcję byli partner Jakub Jędrzejak oraz senior associate Tomasz Kozak. Prawnicy m.in. negocjowali umowę objęcia akcji i umowę wspólników.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl