Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka doradzała funduszowi Aegis Capital przy inwestycji w medyczną firmę Approxima.
W marcu 2026 r. poinformowano, że włoska firma medyczna Approxima pozyskała od inwestorów 8,8 mln euro na rozwój terapii kardiologicznej. Jednym z nich był polski fundusz Aegis Capital, a oprócz niego zainwestowały także m.in. włoski fundusz venture capital Panakes Partners oraz włoska fundacja Enea Tech Biomedical.
Approxima to firma medyczna założona w 2020 r. jako biotechnologiczna spółka spin-off wydzielona z Politechniki Mediolańskiej. Firmę założyli m.in. jej pracownicy naukowi Edoardo Maroncelli, Riccardo Vismara, Polak Michał Jaworek, jej prezes, oraz Federico Lucherini. Opracowuje w fazie badań przedklinicznych technikę małoinwazyjnego przezskórnego zabiegu chirurgicznego na bijącym sercu, prowadzącego do naprawy zastawki trójdzielnej w celu leczenia jej niedomykalności. Technologia Approximy opiera się na koncepcji, że lepsze przyleganie płatków zastawki można osiągnąć poprzez przebudowę prawej komory serca za pomocą przemieszczenia (aproksymacji) jej mięśni brodawkowatych przez wszczepione urządzenie.
Utworzony pod koniec 2024 r. fundusz Aegis Capital jest firmą venture capital, prowadzoną przez alternatywną spółkę inwestycyjną z siedzibą w Gdańsku. Powstała ze środków Unii Europejskiej, które zainwestował fundusz PFR Ventures Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach programu Starter. Celem tego programu jest dostarczać kapitał innowacyjnym przedsiębiorstwom na najwcześniejszym etapie rozwoju. Aegis Capital chce inwestować w startupy rozwijające innowacje w zakresie technologii medycznych (HealthTech ). Preferowana wysokość wkładu kapitałowego (investment ticket ) to od 0,5 do 2 mln euro.
Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała funduszowi venture capital Aegis Capital przy inwestycji w medyczną firmę Approxima podając, iż obsługę nadzorował partner Maciej Zajda, a wykonywała associate Katarzyna Wójcik z praktyki rynków kapitałowych i instytucji finansowych.
Ireneusz Walencik











