Rymarz Zdort Maruta i szef PwC Legal z nagrodami firmy rankingowej

456

Kancelaria Rymarz Zdort Maruta zdobyła nagrodę Chambers Europe Award 2024 dla najlepszej firmy prawniczej roku w Polsce. Cezary Żelaźnicki, partner zarządzający kancelarii PwC Legal, został nagrodzony w konkursie Chambers DEI Awards: Europe 2024, dotyczącym dziedziny Diversity, Equity and Inclusion.

Wydawnictwo Chambers and Partners, publikujące katalogi firm prawniczych w formie liczących się w branży rankingów, w 2024 r. zorganizowało połączone konkursy Chambers Europe Awards, z nagrodami dla najlepszych firm prawniczych w Europie, oraz Chambers DEI (Diversity, Equity and Inclusion  Różnorodność, równość i włączenie społeczne) Awards: Europe (poprzednio organizowany pod nazwą Diversity & Inclusion Awards), z nagrodami dla europejskich kancelarii, firmowych zespołów prawnych oraz poszczególnych prawników, wyróżniających się w popieraniu tych społecznie postępowych trendów w odniesieniu do  środowiska LGBT+ oraz kobiet (gender).

Laureatów tegorocznych nagródy w obu konkursach ogłoszono 25 kwietnia 2024 r. w Paryżu.

Nagrody Chambers Europe Awards honorują pracę krajowych i międzynarodowych firm prawniczych w Europie. Odzwierciedlają ich znaczące osiągnięcia w ostatnich 12 miesiącach, w tym dokonania w doradztwie, wzrost strategiczny i jakość obsługi klientów.

W tym roku laureatem nagrody jest kancelaria Rymarz Zdort Maruta. W uzasadnieniu tego wyboru, zamieszczonym na internetowej witrynie wydawnictwa Chambers and Partners, napisano: „W styczniu 2023 r. kancelarie Rymarz Zdort i Maruta Wachta połączyły się, tworząc jedną kancelarię prawniczą Rymarz Zdort Maruta. Kancelaria zajmuje znaczącą pozycję na polskim rynku i konsekwentnie świadczy wysokiej jakości usługi imponującej liczbie klientów międzynarodowych i krajowych. Firma zajmuje czołowe miejsca w rankingach we wszystkich swoich kluczowych dziedzinach obsługi, w tym w fuzjach i przejęciach przedsiębiorstw, rynkach kapitałowych i private equity, a także TMT. Prawnicy regularnie doradzają przy najważniejszych transakcjach na rynku, a klienci chwalą praktyczne, rzeczowe i biznesowe doradztwo kancelarii”.

Na liście firm prawniczych nominowanych do nagród Chambers Europe Awards 2024, oprócz Rymarz Zdort Maruta, znalazły się trzy inne kancelarie działające w Polsce: DentonsWKB Wierciński Kwieciński BaehrWolf Theiss.

Nominacje do nagród Chambers Europe Awards są wspólnym dziełem zespołu ekspertów wydawnictwa opracowujących doroczny ranking Chambers Europe – renomowany przewodnik po firmach prawniczych, przygotowywany na podstawie wywiadów z ich klientami, którego najnowsza edycja zostanie ogłoszona w marcu. Laureatów nagród wybrało jury  z „krótkich list” nominowanych, które w tym roku zostały ogłoszone dla 26 państw i regionów Europy.

W 2023 r. nagrodę Chambers Europe Award dla najlepszej firmy prawniczej roku w Polsce zdobyła kancelaria Dentons.

W 2022 r. otrzymała ją kancelaria CMS, w 2021 r.  Clifford Chance, podobnie jak w 2018 r., w 2020 r. – Dentons.

W 2017 r. nagrodę dla najlepszej firmy prawniczej roku w Polsce dostała Greenberg Traurig. Kancelaria CMS otrzymała natomiast nagrodę Client Service Award za najwyższą jakość obsługi klientów w Polsce.

W 2016 r. laureatem nagrody Chambers Europe Award dla najlepszej firmy prawniczej roku w Polsce była kancelaria Dentons. Greenberg Traurig otrzymała nagrodę Client Service Award.

W 2015 r. laureatem nagrody Chambers Europe Award dla firmy prawniczej roku w Polsce była kancelaria Domański Zakrzewski Palinka, która wówczas zdobyła laur najlepszej już po raz piąty (wcześniej w latach 2008, 2011, 2012 i 2013).

W 2014 r. laureatami z Polski były kancelarie Wardyński i Wspólnicy oraz Dentons. Pierwsza otrzymała nagrodę dla najlepszej krajowej, a druga – dla najlepszej międzynarodowej firmy prawniczej roku.

W konkursie Chambers DEI Awards laureatów wyłoniono po raz piąty. W tegorocznej edycji firmy i prawnicy z Polski otrzymali cztery nominacje oraz jedną z nagród. Zdobył ją – za „wyjątkowy wkład w różnorodność, równość i integrację” (DEI: Outstanding Contribution) Cezary Żelaźnicki, partner zarządzający kancelarii PwC Legal. Indywidualnie do tej nagrody nominowana na tzw. „krótkiej liście” kandydatów była także Agnieszka Wiercińska-Krużewska, partner zarządzająca kancelarii WKB Wierciński Kwieciński Baehr. Ponadto ta właśnie kancelaria (pod marką WKB Lawyers) była nominowana w kategorii znakomitych firm prawniczych pod względem działalności pro bono w dziedzinie DEI (Pro Bono: Outstanding Firm ). Natomiast w kategorii dla działów prawnych w firmach (DEI: In-House Team of the Year ) do nagrody kandydował zespół prawników japońsko-koreańskiej firmy działającej w Polsce, Lotte Wedel (dawniej E. Wedel) z branży czekoladowej.

W 2023, 2022 i 2021 r. żadna z nagród tego konkursu nie przypadła kancelarii ani prawnikowi z Polski, choć były nominacje.

W pierwszej natomiast europejskiej edycji tych nagród, w 2019 r., polskimi laureatami byli Jolanta Nowakowska-Zimoch z Greenberg Traurig („Środkowoeuropejska Prawniczka Roku na Rzecz Różnorodności Płci”) oraz Wojciech Kozłowski („Prawnik Pro Bono Roku”) i Igor Ostrowski („Prawnik Roku LGBT+” ), obaj z Dentons.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl