Duo kancelarii w sprzedaży internetowemu megasklepowi prądu ze słońca

247
Zdjęcie: Derek Sutton/Unsplash

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Domański Zakrzewski Palinka doradzała firmie R. Power Renewables przy zawarciu długoterminowego wirtualnego kontraktu na sprzedaż energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych z firmą Allegro, której doradzała kancelaria Raczyński Skalski & Partners.

W styczniu 2024 r. firma energetyczna R. Power Renewables podpisała długoterminową umowę sprzedaży prądu z OZE z firmą Allegro prowadzącą sklep internetowy. Umowa gwarantuje stałą cenę za dostawę ponad 200 gigawatogodzin (GWh) prądu wyprodukowanego przez elektrownie słoneczne R. Power od 2025 do 2035 r. Została zawarta w formule wirtualnego zakupu energii elektrycznej virtual Power Purchase Agreement vPPA). Zakup jest wirtualny, albowiem w rzeczywistości, na podstawie tego typu umów, wytwórca sprzedaje prąd do sieci przesyłowej, a nabywca kupuje go od dystrybutora (operatora sieci), za cenę uzgodnioną z producentem. Ten wprowadza do sieci elektroenergetycznej ustaloną z nabywcą ilość wytworzonej w odnawialnych źródłach energii rocznie, dostarczając mu gwarancje pochodzenia z OZE, które umożliwiają wykazanie, że działa on na rzecz tzw. neutralności węglowej.

R. Power Renewables to jedna z największych firm inwestujących i rozwijających przedsięwzięcia w sektorze energetyki słonecznej w Polsce. Działalność w branży odnawialnych źródeł energii rozpoczęła w 2012 r. jako spółka AMB Energia Wytwarzanie, wydzielona ze struktur firmy AMB Energia, sprzedawcy prądu do przedsiębiorstw. Przygotowuje projekty elektrowni na potrzeby własne oraz inwestorów zewnętrznych w Polsce, Holandii, Rumunii, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii i Niemczech. We własnym portfelu posiada projekty panelowi solarnych o mocy 9,6 gigawatopików (GWp), z czego 661 megawatopików (MWp) w fazie budowy lub produkcjiPoszczególne projekty są realizowane w spółkach projektowych, a spółka zależna R. Power, Quanta Energy, dostarcza energię ze źródeł odnawialnych dla klientów przemysłowych, firm i instytucji.

Firma Allegro prowadzi w Internecie platformę umożliwiającą sprzedaż towarów. Korzysta z niej średnio 19 mln kupujących miesięcznie, którzy mają dostęp do oferty ponad 140 tys. firm. Na początku była serwisem aukcyjnym umożliwiającym w zamian za prowizję sprzedaż różnorakich dóbr pomiędzy osobami indywidualnymi. Obecnie na platformie dominują transakcje sklepów internetowych oraz firm z klientami. Jak podaje Wikipedia, Allegro założyli w 1999 r. informatycy z Poznania. W 2000 r. przejęło je QXL.com, brytyjskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w budowie serwisów aukcyjnych. W 2008 r. Allegro kupił koncern mediowy Naspers z Republiki Południowej Afryki za niespełna 1 mld funtów. W 2017 r. właścicielami firmy zostały fundusze inwestycyjne Cinven, Permira i Mid Europa Partners, które kupiły ją za ok. 3,25 mld dolarów. Zainwestowały w stworzenie dla odbiorców aplikacji mobilnej, poprawę logistyki i uruchomienie programu lojalnościowego opartego na abonamencie. W 2020 r. akcjonariusze Allegro przeprowadzili publiczną ofertę sprzedaży jej akcji i wprowadzili firmę na warszawską giełdę. Była to największa pierwsza oferta publiczna w Polsce. Jej wartość wyniosła 9 mld 182,5 mln zł. W obiegu giełdowym jest obecnie 38 proc. akcji Allegro.

– Umowa z Allegro to kolejna istotna umowa PPA podpisana przez R. Power w ostatnich miesiącach. Długoterminowe umowy dostaw energii są jednym z naszych priorytetów wzrostu. Jako grupa zamierzamy oferować przedsiębiorstwom ekologiczne rozwiązania, które nie tylko zabezpieczają ich ceny energii, ale także wspierają cele związane z ESG. R. Power dostarcza długoterminowe umowy zakupu energii dla przedsiębiorstw, a nasza firma z grupy, Quanta Energy, świadczy kompleksowe doradztwo energetyczne oraz oferuje rozwiązania solar-as-a-service dla dużych klientów komercyjnych i przemysłowych o dużej skali działalności – oświadczył Przemysław Pięta, prezes zarządu R. Power Renewables.

– Zabezpieczyliśmy jako Allegro nie tylko cenę pakietu GWh energii, który mogłaby zaspokoić roczne potrzeby 100 tys. gospodarstw domowych, ale też wdrażanie naszych celów klimatycznych. Umowa z R. Power jest częścią naszego planu dekarbonizacji, w ramach którego zobowiązaliśmy się do redukcji emisji we własnych operacjach o 38 proc. w odniesieniu do roku 2021 – stwierdziła Anna Gorączka, menedżer do spraw zrównoważenia i ESG w Allegro.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie R. Power Renewables doradzała przy transakcji kancelaria Domański Zakrzewski Palinka, która na swojej witrynie internetowej podała, że obsługę wykonywali partner Rafał Hajduk i associate  Aleksandra Dalkowska  z praktyki infrastruktury i energetyki.

 „Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Allegro doradzała przy transakcji kancelaria Raczyński Skalski & Partners, która podała o tym na swojej witrynie internetowej

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl