Duet kancelarii w kredycie na produkcję karmy z robaków

413
Czarna mucha na kwiecie róży – osobnik dorosły. Zdjęcie: Didier Descouens (www. commons.wikimedia.org)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała Bankowi Gospodarstwa Krajowego i Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych przy udzieleniu i zagwarantowaniu kredytu firmie HiProMine, której doradzała kancelaria Czabański & Gałuszyński.

Pod koniec lipca 2023 r. firma HiProMine, zajmująca się produkcją karmy z robaków, z siedzibą nomen omen  w Robakowie, poinformowała, że podpisała z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę finansowania. Umowa dotyczy m.in. udzielenia dziesięcioletniego kredytu inwestycyjnego z gwarancją KUKE w kwocie 32 mln 370 tys. euro (143 mln zł) na budowę i wyposażenie nowego zakładu produkcji pasz, komponentów paszowych, karm i ich składowych oraz nawozów pochodzenia owadziego w Karkoszowie (województwo lubuskie) oraz na budowę i wyposażenie nowej wylęgarni owadów i zakładu badawczo-rozwojowego w Robakowie (województwo wielkopolskie). Całkowity budżet przedsięwzięcia obliczono na 45,8 mln euro (215 mln zł), z tego na nowy zakład produkcji materiałów paszowych przeznaczono 35 mln euro, na nowe centrum genetyczne rozrodu owadów – 4,8 mln euro i 2,9 mln euro na zakład badawczo-rozwojowy. Oprócz finansowania z BGK firma zaangażowała 13,4 mln euro z własnych środków, w tym pozyskanych niedawno z przeprowadzonej emisji akcji, której wartość wyniosła 51 mln zł.

HiProMine to, założona w 2015 r. w miejscowości Robakowo, polska firma produkująca tzw. alternatywne białko pochodzące z przemysłowej hodowli robaków (larw owadów), służące jako karma dla zwierząt domowych, gospodarskich i ryb hodowlanych, oraz nawóz pochodzenia owadziego, wykorzystywany w ogrodnictwie. Obecnie wytwarza miesięcznie kilkadziesiąt ton produktu. To mączki HiProMeal, „świeże mięso” HiProMeat, olej HiProOil oraz nawóz HiProSoil – frass z odchodów tzw. owadów gospodarskich jak muchy.

Firma zajmuje się hodowlą owadów należących do gatunku Hermetia illucens, konkretnie larw tej muchówki, której polska nazwa to czarna mucha lub czarny żołnierz.

Na jej witrynie internetowej napisano: „W opinii spółki wykorzystanie białka owadziego do produkcji pasz i materiałów paszowych stanowi rozwiązanie dla problemów współczesnego świata takich jak: relatywnie szybki wzrost liczby ludności, z którego wynika rosnące zapotrzebowanie na białko, któremu towarzyszy zjawisko powszechnego marnowania żywności, w szczególności w krajach rozwiniętych.”

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami, funduszami i agencjami rozwoju. BGK realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne oraz ekspansję polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju.

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych to, według Wikipedii, polskie przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe utworzone przez Skarb Państwa w celu wspierania działań eksportowych polskich przedsiębiorstw. Firma powstała w 1991 r. i ubezpiecza transakcje polskich przedsiębiorców w formie takich instrumentów jak m.in. ubezpieczenia należności, gwarancje ubezpieczeniowe, ubezpieczenie inwestycji, faktoring. To spółka akcyjna, której udziałowcami są: Skarb Państwa (51,55 proc.) oraz państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego (48,45 proc.). Należy do Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju.

– Właściwie całość kwoty kredytu będzie przeznaczona na budowę fabryk, które, co chciałbym podkreślić, już powstają. Wszystko wskazuje na to, że w pierwszej połowie 2024 r. rozpoczniemy produkcję w nowych zakładach. Oczywiście już dziś pracujemy nad długoterminowymi umowami, które zapewnią nam skokowy wzrost sprzedaży. Popyt na nasze produkty – białko i nawozy – wielokrotnie przekracza podaż. Nie jesteśmy w stanie sprostać zamówieniom i dlatego budowa fabryki, a potem kolejnych, jest w pełni uzasadniona biznesowo. BGK docenił naszą strategię i perspektywiczny rynek, na którym działamy, wspierając nasz rozwój. Mamy szansę na to, aby polskie przedsiębiorstwo HiProMine stało się globalnym graczem – oświadczył Damian Józefiak, założyciel i wiceprezes HiProMine, ekspert od przemysłowej hodowli owadów.

– Kredyt dla HiProMine to pierwsze finansowanie w formule project finance, w którym wykorzystaliśmy gwarancję KUKE dla inwestycji generujących eksport. Kompleksowe wsparcie BGK umożliwi spółce rozpoczęcie produkcji na pełną skalę i rozwój na zagranicznych rynkach. Polski bank rozwoju może zapewniać finansowanie innowacyjnym technologiom z Polski – stwierdził Marek Tomczuk, członek zarządu BGK.

– HiProMine to innowacyjna firma, która dzięki ambitnemu programowi inwestycyjnemu umocni się na pozycji jednego z europejskich liderów szybko rosnącego rynku. Misją KUKE jest wspieranie polskich eksporterów w różnych aspektach ich działalności, także inwestycyjnej służącej zwiększeniu ich potencjału produkcyjnego w kraju oraz międzynarodowej ekspansji – zadeklarował Janusz Władyczak, prezes zarządu KUKE.

– Branża białka alternatywnego jest stosunkowo młoda i niektóre banki komercyjne miały kłopoty z dokonaniem oceny tego projektu. Tymczasem zaangażowanie menedżerów BGK i ich kompetencja dały wynik w postaci wnikliwej analizy i znaczącej decyzji kredytowej. Otwiera to firmie HiProMine drogę do dalszej europejskiej ekspansji – skomentował Krzysztof Domarecki, właściciel funduszu inwestycyjnego Fidiasz i główny akcjonariusz HiProMine, kontrolujący ponad 52 proc. kapitału (28 proc. jest w obrocie giełdowym).

„Rynek Prawniczy” ustalił, że Bankowi Gospodarstwa Krajowego i Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych doradzała w transakcji kancelaria Dentons, która poinformowała, że jej obsługa obejmowała przygotowanie, negocjacje i podpisaniu dokumentów finansowania oraz zabezpieczeń. Kierował nią partner Tomasz Zwoliński, a wykonywali także counsel  Jakub  Zienkiewicz, associate  Dominika Krysiak-Bogdzio – z zespołu bankowości i finansów oraz partner Michał Turczyk, senior associate  Grzegorz Kukowka, associate  Aleksandra Jurga-Więckowska – z praktyki dotacji, zachęt rozwojowych i innowacji działającej w ramach zespołu prawa podatkowego.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie HiProMine przy pozyskaniu finansowania doradzała kancelaria Czabański & Gałuszyński.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl