Ranking Global Competition Review 100: Czempioni prawa konkurencji w Polsce

628
(www.pixabay.com)

Trzynaście zespołów i praktyk prawa konkurencji z kancelarii działających w Polsce zostało wyróżnionych w najnowszym międzynarodowym rankingu Global Competition Review 100, podsumowującym dokonania roku 2022.

W grudniu 2022 r. opublikowano 23. edycję GCR 100 – renomowanego przewodnika po najlepszych światowych zespołach prawa konkurencji.

Ranking dzieli czołowe praktyki kancelaryjne na trzy kategorie: elita (elite ), bardzo polecane (highly recommended ) oraz polecane (recommended ). W jego najnowszej edycji w grupie elity nie ma żadnych zmian. Kancelaria Baker McKenzie awansowała z grupy recommended do highly recommended, a kancelaria Domański Zakrzewski Palinka weszła do grupy recommended  zastępując kancelarię Wardyński i Wspólnicy, której nie ma w tegorocznym zestawieniu.

Oto jak przedstawiają się te kategorie dla Polski (w każdej według alfabetu).

Kancelaria Szef praktyki
Elita
Allen & Overy Marta Sendrowicz
Dentons Agnieszka Stefanowicz-Barańska
Linklaters Małgorzata Szwaj
Sołtysiński Kawecki & Szlęzak Krzysztof Kanton
WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr Aleksander Stawicki
Bardzo polecane
Baker McKenzie Mikołaj Piaskowski, Marcin Trepka
Clifford Chance Iwona Terlecka
CMS Małgorzata Urbańska
Greenberg Traurig Robert Gago
Polecane
Domański Zakrzewski  Palinka  Jarosław Łukawski
Hansberry Tomkiel Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel
Hogan Lovells Piotr Skurzyński
Markiewicz & Sroczyński Jarosław Sroczyński

Źródło: GCR 100 2023  

A oto nad czym, wedle GCR 100, pracowało w ostatnim czasie pięć „elitarnych” zespołów prawa konkurencji z Polski. 

  • Zespół Allen & Overy m.in. doradzał Saudi Arabian Oil Company w transakcjach „zaradczych” związanych z przejęciem firmy Lotos przez PKN Orlen, w tym w postępowaniach antymonopolowych dotyczących przejęcia 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej, 50 proc. udziałów w spółce handlującej paliwem lotniczym oraz spółki zajmującej się hurtową sprzedażą paliwa. Obsługiwał także hinduską firmę metalurgiczną Liberty Steel Group w antymonopolowej kontroli przejęcia w 2021 r. Huty Częstochowa od syndyka upadłości.
  • Praktyka Dentons doradzała m.in. przy krajowych procedurach antymonopolowych dotyczących utworzenia dwóch wspólnych przedsiębiorstw. Pierwsze to joint venture  niemieckich firm: VW Kraftwerk, należącej do motoryzacyjnego koncernu Volkswagen, który działa także w Polsce, oraz Climate Partner. Spółka ma realizować przedsięwzięcia ograniczające emisję dwutlenku węgla przez samochodowego giganta. Drugim jest, działające na rynku magazynów, wspólne przedsiębiorstwo spółki PLP Logistics, należącej do amerykańskiego kolosa real estate, firmy Hines, oraz firmy OCM TDP, kontrolowanej przez amerykańskiego potentata inwestycyjnego Oaktree Capital Management.  
  • Team Linklaters doradzał firmie Lux Med przy antymonopolowej kontroli przejęcia spółki Lecznice Citomed z Torunia, obejmującej sześć placówek ambulatoryjnych i wielospecjalistyczny szpital. W 2021 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał warunkową zgodę na tę akwizycję. Lux Med został zobowiązany do utrzymania w określonym terminie cen rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej w placówkach swoich i  Citomedu, dla pacjentów nie korzystających z abonamentu, na poziomie z cennika toruńskiego Lux Medu z końca sierpnia 2021 r. Kancelaria obsługiwała także, po stronie firmy Orange Polska, antymonopolowe aspekty utworzenia spółki do budowy światłowodowej sieci internetowej z niderlandzką firmą inwestycyjną APG. Deal sfinalizowano w sierpniu 2021 r., po uzyskaniu zgody UOKiK.
  • Ekipa prawników antymonopolowych kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak występuje w dwóch sprawach z zakresu praktyk antykonkurencyjnych. Reprezentuje firmę Neuca, dystrybutora wyrobów farmaceutycznych, w postępowaniu wszczętym przez UOKiK w 2022 r., w sprawie podejrzenia zawarcia z innymi firmami z branży porozumienia lub uzgodnienia praktyki, polegających na wymianie mających wartość gospodarczą informacji handlowych, dotyczących 10 hurtowni farmaceutycznych. Zarzuty antykonkurencyjnej wymiany informacji obejmują m.in. stosowane cenniki, udzielane rabaty, marże. Narzędziem pozyskiwania przez hurtownie takich danych miałoby być używane w aptekach oprogramowanie dostarczone przez firmy, informatyczne, również podejrzane w tej sprawie. Kancelaria pracuje także dla producenta urządzeń i środków czyszczących, firmy Kärcher, na którą UOKiK, po przeprowadzeniu postępowania, w styczniu 2023 r. nałożył 26 mln zł kary za sztuczne zawyżanie cen. Od końca lat 90. firma miała  w porozumieniu z dystrybutorami ustalać minimalne, sztywne ceny detaliczne sprzętu takiego jak myjki, odkurzacze, urządzenia wysokociśnieniowe, mopy, zamiatarki, szczotki elektryczne, froterki.
  • Członkowie praktyki antymonopolowej kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr m. in. pracują dla firmy Agora w postępowaniu odwoławczym   w sprawie dotyczącym przejęcia firmy Eurozet, nadawcy stacji Radio Zet (kancelaria występuje w postępowaniu jako co-counsel ). Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w maju 2022 r. uchylił decyzję UOKiK blokującą przejęcie i zaaprobował koncentrację. W listopadzie 2022 r. urząd odwołał się i sprawę będzie rozstrzygał sąd apelacyjny.

Tegoroczna edycja Global Competition Review 100 zawiera obszerne zestawienie najlepszych praktyk konkurencyjnych w prawie 50 państwach na świecie, oparte zarówno na ilościowej, jak i na jakościowej analizie pracy kancelarii prawniczych i firm doradztwa ekonomicznego, zajmujących się najważniejszymi poczynaniami z dziedziny prawa antymonopolowego.

Wydawcą przewodnika-rankingu GCR 100 jest Law Business Research– niezależna firma badawcza z Wielkiej Brytanii, dostawca danych i analiz z zakresu prawa biznesu i działania rynków usług prawnych.

Tu omówienie wyników rankingu z 2021 roku

Tutaj omówienie rankingu z 2019 roku

Tutaj omówienie rankingu z 2018 roku

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl